הדפס עמוד זה
שלישי, 15 דצמבר 2015 17:17

מתווה הגז פרק ב': לא לסמוך על עסקים עם שליטים ערבים

הכותרת נשמעת "גזענית", אבל זו המציאות המזרח תיכונית. ה"מומחים" של "המדינה" רוצים לנהל מו"מ על אספקת גז לירדן, הנזלת גז במצרים, מכירה לפלסטינים, ואם ירצה השם אולי גם לטורקים. השתגעתם?

 

נשמע "גזעני", אבל זו המציאות המזרח תיכונית. ערבים נחשבים בעיני המערב ל"ילד הבעייתי" בכיתה. צריך "להתחשב" בהם, "לוותר", צריך "להבין" אותם, "להכיל" את הטירוף, "לכבד" את המנטאליות בשם "הרב-תרבותיות", ותמיד – לא לשכוח ליזום "צעדים בוני אמון". לא צריך לשפוט אותם לפי אמות המידה "שלנו". לאור ההצלחה המסחררת בעסקי "השלום", מדברים כולם על עסקי גז עם השכנים.

הפוליטיקאים החברתיים שלנו, מומחים לעסקים. ובייחוד גדולה מומחיותם בעסקי נפט ועסקי יצוא. לממסד הפוליטי הישראלי יש ניסיון מתמשך בן 50 שנים בחיפושי גז ונפט באמצעות חברות ממשלתיות – הם קדחו עשרות שנים, גילו חול וקברו מיליארדי שקלים. אפילו את שדות הנפט המצריים, באבו רודס במדבר סיני, שנכבשו במלחמת ששת הימים – הם לא הצליחו לנהל מרוב פרשיות שחיתות בשנות השבעים. מדובר היה על "לנהל נפט" – אפילו לא "לחפש נפט".

עכשיו, ה"מומחים" של "המדינה" רוצים לנהל מו"מ על אספקת גז לירדן, הנזלת גז במצרים, מכירה לפלסטינים, ואם ירצה השם אולי גם לטורקים.

השתגעתם? עם שליט ערבי אפשר לחתום מקסימום על "הסכם שלום", אבל עסקים?

חברת החשמל זכתה השבוע בפסק בוררות בינלאומי שקבע שחברות הגז המצריות חייבות לפצות את חברת החשמל בכ-1.8 מיליארד דולר. המצרים הפסיקו את הזרמת הגז לישראל לפני מספר שנים, למרות הסכם חתום. אין ישראלי בודד שמאמין שהמצרים ישלמו לחברת החשמל הישראלית אפילו סנט אחד כפי שמתחייב מפסק הדין. אז הם חתמו, אז יש פסק בוררות. צריך להבין את המנטאליות המצרית... הם נפגעו ונעלבו עמוקות מעצם הפניה לבוררות בינלאומית... נו... הכבוד הערבי.

אילו פסק הבוררות היה הפוך, וחברת החשמל שלנו הייתה צריכה לשלם למצרים – כלום יש ספק שהיינו משלמים עד הסנט האחרון? הרי אסור לפגוע ב"כבוד הערבי". רק המחשבה על אי-תשלום פיצויים למצרים, אילו נפסקו, הייתה ממלאת את כיכר רבין בתל אביב בהמוני מפגינים – מחאה על הפגיעה ב"שלום" עם מצרים.

הפלסטינים חייבים לחברת החשמל הישראלית קרוב ל- 2 מיליארד שקלים. מי שמאמין שהם אי פעם ישלמו את החוב – שיצביע. הם הרי "המסכנים" ו"המדוכאים" בסיפור. נסו לנתק לעזה את ה"חשמל חינם", אפילו בעיצומו של מטח טילים מעזה. קל הרבה יותר לבטל "חשמל חינם" לעובדי חברת החשמל שלנו – הם לפחות לא יארגנו חרם עולמי על ישראל.


1581 2אז למי נשאר לייצא גז? אה, לעבדאללה מלך ירדן. הירדנים יקבלו גז, אבל יגיע יום שהתשלומים ייפסקו – מה נעשה? ננתק את הצינור לירדן? רק רמז בכיוון זה יקפיץ את נשיא ארצות הברית ואת כל נשיאי אירופה: "המלך הירדני ייפול בגלל יהודים רודפי הבצע". מדינת ישראל תידרש שלא לחבל ב"יציבות במזרח התיכון".  

שכחנו את היצוא לטורקיה, אבל זה לא מעשי עד שלא נתנצל על עניין המרמרה ועל פרשת הכיסא הנמוך מידי, עליו ליברמן הושיב את השגריר הטורקי. הטורקים רגישים לפגיעה בכבודם ועלולים להפסיק לשלם עבור הגז הישראלי בגלל משהו. הם מפחדים רק מפוטין, ולא בטוח שהרוסי ירצה לעזור לנו כאשר הטורקים ייעלבו.

אבל שום דבר לא מפריע ל"מומחים" באקדמיה ובממשלה לספק תחזיות יצוא מסודרות ל"מזרח התיכון החדש" על גבי לוחות אקסל מרשימים. לעומת זאת, קשה להאמין שתשובה ונובל אנרג'י יסמכו על החתימה של הערבים – אפשר לנחש שכאשר יתקרב טקס החתימה, הם יזכו בערבויות של ממשלת ישראל. לשם כך קיימת חברה ממשלתית עלומה ששמה בישראל "אשרא" שחזונה: "ניהול הסיכונים במסגרת ערבות המדינה באופן מושכל" (מתוך אתר החברה). רווחי היצוא של חברות הגז יגיעו, אם כך, לבעלי החברות. הפסדים בעסקי היצוא למדינות ערביות ישולמו על ידי "העם" שהוא הבעלים של חברת הביטוח הממשלתית. אל תדאגו, לא כל ההפסד יהיה עלינו – "רק" 90%. כמו בכל פוליסת ביטוח – יש "השתתפות עצמית" של המבוטח ב- 10%.

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שבת, 28 מאי 2016 06:47

פריטים קשורים