הדפס עמוד זה
ראשון, 06 אפריל 2014 04:04

הפתרון הממשלתי ל"משבר הדירות" - בונים את המחר הטוב

הצעות הממשלה ל"דיור זול" הן תמהיל של פגיעה בזכויות הפרט, בזכות הקניין והחרמה נוספת של כספי האדם העובד לטובת אלה ש"מגיע להם". הן משתלבות בסחף העקבי, אל מודל של "כלכלה מתוכננת", "מוסדרת" ו"מפוקחת".

על שולחן הממשלה מונחות 3 הצעות לפיתרון "משבר הדירות": "חוק השכירות ההוגנת", "אפס מס ערך מוסף" על דירות, ומכרזים לקבלנים שיתחייבו ל"מחיר מטרה" סופי לדירות. יש עוד הצעות מבריקות ב"צנרת", כמו זו של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג – העלאת נטל המס על משקיעים בדירות.
 
המכנה המשותף לכל ה"פתרונות" הוא הגברת מעורבות המדינה בשוק המקרקעין, הגדלה משמעותית של הביורוקרטיה, ושלב נוסף ב"חלוקה מחדש של ההכנסות" במדינה – לטובת קבוצות ש"מגיע להן". אלו גם עיקר הסיבות ליוקר המחיה הנוכחי – ממשיכים לשפוך דלק למדורה כדי לכבות אותה.

1456
"בונים את המחר הטוב" – "בניה בטוחה ומסירה מוקדמת" – כרזה מרוסיה הקומוניסטית בשנות השישים.


"חוק השכירות ההוגנת" זכה לשמו כמיטב מסורת הסיסמאות הקומוניסטיות – כוונתו הפוכה לכותרתו: "החוק לכרסום זכות הקניין של בעלי הדירות". החוק יחייב הקמת "מועצת שכירות הוגנת" בכל רשות מקומית כמו בחלק ממדינות אירופה "הנאורות", יתנהל רישום של דירות מושכרות, ויינתנו אישורים והיתרים. בעלי דירה שירצו לשפץ את דירתם (כדי לשדרגה ולהעלות את שכר הדירה) יצטרכו לקבל היתר מהוועדה המקומית כמו בשבדיה ה"נאורה" – אחרת, בעלי הדירות ישתמשו בתירוץ של "שיפוצים הכרחיים" כדי לפנות דיירים. מועצות "השכירות ההוגנת" יעסיקו עם הזמן אלפי עובדים, שמאים, מהנדסים, ועורכי דין. בעקבות עומס התביעות יוקם "בית משפט לשכירות הוגנת".
 
"חוק אפס מע"מ" יחייב את העלאת המיסוי על כלל האוכלוסייה "רק" ב-2 מיליארד שקל לשנה. שיטת מוכרת להערכת עלויות של פרויקט ממשלתי – הצגת סכום נמוך ("רק") ועדכונו לאחר האישור. עלות הקמת הרכבת התחתית בת"א הייתה "רק" 10 מיליארד ₪, עכשיו ההערכה עומדת על 17 מיליארד (או כל מספר אחר)...
החוק יעוות את הביקושים וההיצעים בשוק הנדל"ן. רבים יקנו דירות בטווח המחיר "החוקי" כדי למקסם את "הרווח" מזיכוי המע"מ ויקוו למכור את הדירה לאחר 5 שנים ולהרוויח את 250,000 השקל (שיעור זיכוי המע"מ המרבי). מגייסים הלוואות עד 100% ממחיר הדירה ומוכרים אותה לאחר 5 שנים – הרווח מהמכירה יכסה את עלויות הריבית הנמוכה ויותיר רווח גדול בכיס. סיכוי רב שיתאכזבו.
 
"מחיר המטרה" יגרום לכך שמדינה תחלק כמעט חינם קרקעות לקבלנים הזוכים וגם תיאלץ לתת ערבויות לקבלנים להגנה מירידת מחירים, עד ליום מכירת הדירות. משרד השיכון ישמח כמובן להקים אגף חדש לביקורת מפרטֵי הבניה של דירות אלה כדי שקבלנים לא "ימרחו" את איכות הבנייה. חכו ל"קומבינות". גם תוכנית זו תעלה את המיסוי על כלל האוכלוסייה, כי הסעיף של "הכנסות ממכירת קרקעות" בתקציב המדינה יקטן.
 
ההשלכות הטכניות שצוינו הן רק חלק מהתוצאות. קשה לנחש מראש את כל תוצאות העיוותים שייווצרו. מחירי דירות יכולים לעלות או לרדת גם ללא קשר לפעולות הממשלה. אם ירדו – השרים יטפחו לעצמם על השכם, אם יעלו – הממשלה תאשים את "כוחות השוק"... בכל מקרה, תוספת העיוותים החדשים בשוק הנדל"ן תלווה אתנו עוד שנים רבות. קשה יהיה להיפטר מ"חוקים חברתיים" כפי שאף אחד לא העיז עד היום לבטל את "חוק הגנת הדייר" (דירות בדמי מפתח") שנחקק לראשונה על ידי המנדט הבריטי ב-1942. החוק שיתק את הבנייה הפרטית במשך עשורים רבים והפקיע את זכות הקניין של בעלי הדירות לטובת "דיירים מוגנים".
 
הזכרנו את ההשלכות "הטכניות" שנראות לעין כבר עתה. אבל ההשלכות המוסריות של החוקים החדשים חמורות לא פחות – הן משתלבות בסחף הקבוע, בשנים האחרונות, אל עבר פגיעה בזכויות הפרט, בזכות הקניין והחרמה נוספת של כספי האדם העובד לטובת אלה ש"מגיע להם". התדרדרות עקבית, כמעט בכל תחום, אל מודל של "כלכלה מתוכננת", "מוסדרת" ו"מפוקחת". קשה יהיה להיפטר מקפיצת המדרגה בשחיתות העממית וב"קומבינות" שמאפיינות כל מדינה סוציאליסטית.
 
גם אם החוקים החדשים יורידו מחירי דירות (יחסית לאיזה מחיר?) לקבוצות קטנות של מאושרים – התוצאה הכללית תדרדר את פריון העבודה במשק, תבלום את העלייה ברמת החיים של כלל האזרחים, תקיף אותנו בשחיתות עממית ותגביר את הירידה מהארץ של יזמים ושל ישראלים יצרניים ומוכשרים. אפילו "הכנסות הגז" לא יעזרו – כפי שלא עזרו לאוכלוסיית ברית המועצות – לכולם היה שם "חינוך חינם", "בריאות חינם", ו"תעסוקה מלאה", אבל ההכנסה עמדה על כ-80 דולר לחודש. ברית המועצות הייתה המדינה העשירה בעולם באוצרות טבע.
 
מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שבת, 28 מאי 2016 07:36

פריטים קשורים