הדפס עמוד זה
שלישי, 29 אפריל 2014 04:17

ה-1 במאי - יום הזיכרון לקורבנות הסוציאליזם

רבים טוענים שסטלין "עיוות וסילף" את הרעיון הקומוניסטי. אבל, אין דרך אחרת ל"הגשמת" המרכסיזם על גווניו, אלא באמצעות הפעלת כוח ופגיעה בחופש הפרט. וכדי שאנשים לא יברחו - צריך לסגור את הגבולות.

 1462 2


יוסיף סטלין, מנהיג המפלגה הקומוניסטית, שלט בברית המועצות במשך 29 שנים (1924-1953). סטלין יישם בכוח אכזרי את האידיאולוגיה המרכסיסטית שדגלה בין היתר בכפיית שוויוניות, עליונות של ישות קולקטיבית ערטילאית ("העם") על פני הפרט, שליטה מוחלטת של המדינה בכל הגורמים בכלכלה (וביניהם: קרקעות, מפעלים, אוצרות טבע, הון, "עסקים", חנויות). רכוש פרטי נאסר – הכול שייך ל"עם". 

הדרך להגשמת הסוציאליזם עוברת דרך תכנון מרכזי של הכלכלה ושליטה מוחלטת של המדינה על כל שרשרת הייצור, השיווק והמחירים (שנקבעים על ידי הממשלה). שיאו של "הצדק החברתי" – כל אחד עובד כמה שהוא יכול ומקבל מהמדינה את כל צרכיו.
 
29 שנות שלטונו של סטלין הביאו למותם של כ-40 מיליון אזרחים ברחבי ברית המועצות ומזרח אירופה. מיליונים מתו ברעב כתוצאה מעיוות המערכת החקלאית באמצעות "קולקטיבציה" כפויה של החקלאות הפרטית המסורתית. מיליונים הוגלו למחנות עבודה, מיליונים נפלו קורבן ל"טיהור" החברה מ"אויבי העם והמהפכה", עמים סבלו מטיהור אתני (טטרים, צ'צ'נים).     
 
רבים טוענים שסטלין "עיוות וסילף" את הרעיון הקומוניסטי. גם אם נתעלם מהטירוף האישי של הרודן המכור לפולחן האישיות – אין דרך אחרת ל"הגשמת" המרכסיזם על גווניו, אלא באמצעות הפעלת כוח ופגיעה בחופש הפרט. בשום צורת משטר – אף אזרח אינו מוכן לוותר מרצונו החופשי על פירות עבודתו וקניינו. כדי ליישם "שוויוניות" צריך להחרים את קניינו של הפרט לטובת "צרכים" של אחרים. כדי שלא יתנגד צריך להפעיל כוח, כדי שלא יברח צריך לסגור את הגבולות.
 
למרות זוועות סטלין ו"ממלכת הרשע" – העולם המתקדם שתק, חוגי האינטלקטואלים במערב התעלמו מהאמת וסגדו לאופנה הסוציאליסטית. גם במדינת ישראל הצעירה סגדו לו, גם מפלגה ציונית כמו מפ"ם (מפלגת הפועלים המאוחדת) ששריה כיהנו בממשלות ישראל ובשנת 1992 הקימה את מרצ.
 
הנה כותרת ראשית של העיתון "על המשמר", עיתונה של מפ"ם, משנת 1953: 


1462 1


גם כיום רבים חושבים שהבעיה אינה באידיאולוגיה הסוציאליסטית, אלא ב"יישום השגוי" שלה.
 
מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שבת, 28 מאי 2016 07:31

פריטים קשורים