הדפס עמוד זה
רביעי, 14 מאי 2014 04:24

"משאבי הטבע שייכים לעם" - גם במקסיקו

על פי חוקת מקסיקו כל הגז והנפט "שייכים לעם" - ויש שם הרבה. לממשלה יש מונופול על חיפוש, גילוי, הפקה ושיווק המשאבים - החלום של השמאל-מרכז הישראלי מתגשם במקסיקו. ומה התוצאות?

עיקרון "נעלה" זה הושמע רבות בהקשר לרפורמת ששינסקי. זו ההצדקה שניתנה להפרת החוזה מצד הממשלה, והחרמת חלק מזכויות הקניין שהיא עצמה העניקה למחפשי הגז.
 
יש מדינה "נאורה" מאיתנו (וגם עשירה יותר במשאבים), אשר יישמה עקרון זה במלואו – מקסיקו. בחוקת מקסיקו נכתב במפורש: "רק ממשלת מקסיקו יכולה לחפש, להפיק ולזקק נפט וגז במקסיקו". כי הנפט, כאמור "שייך לעם" – והעם פירושו – הממשלה. אז רק לממשלה מותר – באמצעות חברת הנפט הממשלתית PEMEX. ל- PEMEXמונופול על חיפוש, הפקה הובלה וזיקוק של נפט וגז; ובמקסיקו כידוע, יש הרבה נפט וגז.
 
הנה התוצאה: מקסיקו ייבאה (קנתה) 30% מהגז שהיא זקוקה לו מחו"ל, ממקומות בהם הגז לא "של העם" ומותר לחברות פרטיות להפיק גז ולמכור. זאת למרות שיש גז במעמקי האדמה, בשפע, במקסיקו עצמה. כלומר – זה תקין לקחת את הגז "של עם אחר". החוקה של מקסיקו ועקרונותיה הנעלים לא חלים על כל עם וכל גז, רק על הגז של מקסיקו, ששיך לעם המקסיקני, ושוכן לבטח בבטן האדמה.
 
מלבד זה ייבאה מקסיקו כ- 50% מהבנזין, כי PEMEX וממשלת מקסיקו לא מסוגלים להקים ולתפעל בתי זיקוק, ולמשקיעים פרטיים, במקסיקו, אסור לעשות זאת. הוא שנאמר: אתה יכול להיות סוציאליסט טוב, כל עוד יש לך שכן עשיר מצפון (ארה"ב) שהוא קפיטליסט טוב, ומספק לך את מחסורך.
 
ומלבד זה – שורר במקסיקו מחסור בגז באזורים רבים בגלל מחסור בצנרת הובלה, שגם היא באחריות הממשלה. על רמת החיים הכללית במדינה ה"נאורה" הזו לא צריך להרחיב את הדיבור, וגם לא על רמת ה"שיוויוניות".
 

1465
מפגינה נגד ההפרטה של PEMEX

 
עכשיו הם העבירו, לאחר וויכוח נוקב, רפורמה חוקית וחוקתית שתאפשר לגורמים פרטיים לחפש, להפיק, להוביל ולמכור נפט וגז במקסיקו. רק יוזמה חופשית ותחרות, במסגרת חוקית שמגינה על זכויות הפרט והקניין של היזם, יכולה להביא לאספקה, בשפע ובמחיר נמוך, של מה ש"העם" צריך (נפט, בנזין וגז במקרה זה).
 
יעקב

עודכן לאחרונה ב שישי, 27 מאי 2016 17:10

פריטים קשורים