הדפס עמוד זה
ראשון, 08 יוני 2014 04:40

הפטנט האיטלקי: הכללת כסף שחור של זנות וסמים בנתוני התמ"ג

התוצר של איטליה צפוי לזנק ב-2 אחוזים שלמים הודות להכללת "הערכות" על היקף המסחר בסמים, זנות והברחת סיגריות. הפעם זה נעשה רשמית, בהנחיית הרגולטורים של האיחוד האירופאי בבריסל. מי מרוויח מהתעלול?

הצמיחה באיטליה אפסית, או אפילו שלילית. "המצב" ברוב מדינות אירופה לא מזהיר. ישבו חכמי האיחוד האירופאי ודנו בכובד ראש איך אפשר לשפר את "המצב" בלי להכביד על משלם המסים – ללא קיצוצים וצנע – ללא פיטורי עובדים וללא צמצום הסקטור הציבורי. סיעור המוחות הניב רעיון מדהים בפשטותו לשיפור נתוני התוצר הגולמי. רעיון, שלמרות מקוריותו וחדשנותו, זכה לתמיכה גורפת שהפכה במהרה לדירקטיבה מנוסחת בפקודות המטכ"ל של אירופה: יש לשנות את חישוב נתוני התמ"ג באופן שיכלול את ערכה של פעילות "שחורה" כגון סמים, זנות והברחות סיגריות.
 

1471

כלכלה שחורה
 
האיטלקים קפצו משמחה והכריזו מיד, כי לפי הרישומים הידועים בדיוקם של ממשלת איטליה – כלכלת הפשע מהווה כ- 10% מהתמ"ג והיקף הכלכלה השחורה עומד על כ-17% מהתמ"ג. לפיכך צפוי התמ"ג האיטלקי לזנק בבת אחת ב- 2 אחוזים שלמים! בהחלט מקור גאווה לפוליטיקאים ברומא שרק לפני כשבועיים קדרו פניהם לנוכח הנתון שכלכלת איטליה רשמה צמיחה שלילית "באופן בלתי צפוי" ברבעון הראשון של 2014.   
 
לא נופתע, אם בשנה הבאה תפרסם ממשלת איטליה הודעת תיקון, לפיה נפלה טעות בהערכת היקף כלכלת הפשע. ממש במקרה, נשמטו בתחשיבי 2014 הנתונים על כלכלת הפשע של סיציליה – ולכן צריך לתקן את נתוני הצמיחה באחוז וחצי נוספים ב-2015.
 
אם עובדי הסקטור הציבורי באיטליה לא מעורבים ישירות ב"ייצור וצריכה של סמים", וגם לא בזנות ובמכירה של אלכוהול וסיגריות מוברחות – אז איך הם מצליחים לחשב את היקף כלכלת הפשע?
 
נתוני התוצר הלאומי משמשים ככלי למדידת "מצב הכלכלה". הכלכלה השחורה היא בהחלט חלק בלתי נפרד מהתוצר האמיתי של הכלכלה – אנשים מחליפים ביניהם מוצרים ושירותים שחלקם אפילו מוסריים אך בלתי חוקיים באופן שרירותי (לדוגמה: זנות והימורים). הבעיה היא שכמעט בלתי אפשרי להעריך את היקפה של הכלכלה השחורה וכל נתון שמפרסמים מבוסס על "תחושת בטן". אם זו תחושה שמצוטטת מפיו של כלכלן בכיר, אז קוראים לניחושים "הערכות". את נתוני התוצר "הלבן" קל יותר למדוד ברמת דיוק סבירה.
 
כאשר כלכלנים מטעם המדינה מחברים את "התוצר השחור" עם "התוצר הלבן" הם יכולים לייצר נתוני תמ"ג כרצונם.
 
הגדיל לעשות כתב דה-מרקר, שבטוח מתהדר בתואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב, שהעתיק ללא שמץ של ביקורת את השטות שכתבו "סוכנויות הידיעות". אלה ציטטו את האידיוט מהאיחוד האירופאי, בוגר תואר ראשון בכלכלה בסורבון (פריז) שהצהיר במסיבת עיתונאים: "הצעד עשוי לעודד את התמ"ג של איטליה ב-2% ולסייע לה לצמצם את הגירעון התקציבי".
 
איך בדיוק ישתנה "המצב" באיטליה בזכות התעלול החשבונאי ומהיכן יגיעו המיסים הנוספים ש"יצמצמו את הגירעון"?
 
אז זהו, הפוליטיקאים האיטלקים לא לגמרי פסיכים. השיפור "המפתיע" בכלכלת איטליה יאפשר לאיטליה להציג "צמיחה חיובית", שיפור ביחס חוב-תוצר ואולי אפילו לשפר את דירוג האשראי של הממשלה. זה מה שצריכים הבנקים הבינלאומיים שמתמסרים בקלות לממשלות שמרמות אותם, ובאישורו של הרגולטור. ממשלת איטליה תעמוד ב"קריטריונים" לקבלת הלוואות חדשות מבנקים ש"גדולים מכדי ליפול" – הרי תקנות החשבונאות הלאומית החדשה הונחתו בהוראה ישירה של הרגולטורים בבריסל. הבנקים יציגו בינתיים רווחים, הפוליטיקאים יסדרו לעצמם שקט יחסי לשנתיים הבאות (זוכרים? בשנה הבאה מתווספים לתמ"ג הנתונים של סיציליה...) והברון מינכאוזן הציל את עצמו מטביעה בביצה בעזרת משיכת שערות ראשו שלו.
 
מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שבת, 28 מאי 2016 07:27

פריטים קשורים