הדפס עמוד זה
רביעי, 13 אוגוסט 2014 06:40

חילופי נשיא בישראל

לתפקיד הסמלי של נשיא המדינה יש תוכן ממשי מאד: להוריד  את עומס האירוח מראש הממשלה. מגיע אלינו זרם בלתי פוסק של נשיאים, שרים, חברי פרלמנט מכל העולם, וגם "חשובים" אחרים. צריך מישהו חשוב שיארח ויפטפט.

בעיצומה של המלחמה בעזה נערך בכנסת טכס החלפת נשיאי מדינת ישראל, שמעון פרס סיים את כהונתו, ורובי ריבלין הושבע כנשיא. הטכס היה צנוע, בהתאם לחשיבות המשרה והאישים הממלאים אותה.
 

1484

אגב בחינת משרת הנשיא מסתבר שניתן להסיק לקח מעניין. האבות המייסדים ניסו ליצור משרה סמלית, ברמה מעל לחיים הפוליטיים, משרה חופשייה ונקייה ממאבקי כוח, משחיתות, ממחלוקות בעם. משרה שתאחד את כל העם. איך משיגים מוסד עילי אידיאלי כזה? הפתרון שמצאו: לרוקן אותה מכל תוכן וסמכות ממשיים. משרה שאינה מחלקת תקציבים, אינה מחלקת ג'ובים למקורבים, משרה מרוחקת מכל עשייה מעשית. משרה שחייה כולה בעולם אבסטרקטי של סמלים, משרה שלא מן העולם הזה. זו המשרה הפוליטית היחידה שאינה מושחתת.
 
הפוליטיקאים כולם מבינים היטב את התורה שמנסה להפיץ אתר זה: כוח ותקציבים בידי פוליטיקאים – פירושו שחיתות, תככים, מזימות ולכלוך. אז ניסו ליצור משרה ללא כוח, ללא תקציבים וללא סמכויות – בתקווה שתהיה חופשייה מלכלוך. (למרות זאת הצליח משה קצב ללכלך גם את המשרה הצמחונית הזו).
 
הנשיא פרס היה הנשיא האידיאלי. הוא חסר כל כושר ביצועי, שחבריו הפוליטיקאים נמנעו, לאורך כל הדרך, ובחוכמה, מלבחור אותו למשרות ביצועיות חשובות. מאידך אין לו שאיפות חומריות (תאוות בצע), וגם לא הרבה תאוות כוח. כל מה שיש לו זה תאוות כבוד, ומראית עין. המשרה של הנשיא התאימה לו כמו כפפה לכף היד. הרבה כבוד, הרבה נסיעות לחו"ל לטכסים רמים ונעלים, הרבה נאומי סרק מליציים, הרבה חיכוך בסלבריטאים. רובי ריבלין קורץ מחומר דומה, ולכן צפוי שגם הוא יהיה נשיא טוב.
 
האם אנו זקוקים בכלל למשרה של נשיא? ללא ספק. כל הפוליטיקאים, בכל העולם, אוהבים נסיעות, פגישות וטכסים. אלינו מגיע זרם בלתי פוסק של נשיאים, שרים, חברי פרלמנט מכל העולם, וגם "חשובים" אחרים – כמו תורמי המגבית. מישהו צריך לארח את כל אלה ולפטפט איתם בארוחות ערב חגיגיות וטקסיות. ראש הממשלה אינו יכול לעשות את כל זה וגם למלא את תפקידיו האחרים, אין זמן. הנשיא בהחלט עושה עבודה נחוצה. אולי לא חשובה במיוחד, אבל נחוצה. הוא מוריד את עומס האירוח מראש הממשלה.
 
יעקב

עודכן לאחרונה ב שני, 25 אפריל 2016 04:41

פריטים קשורים