הדפס עמוד זה
שני, 22 ספטמבר 2014 08:05

לידיעת יאיר לפיד: ממשלה מתקיימת רק ממסים (ומגרעון שגם הוא מס)

עימות עם משלמי המס אף פעם אינו נוח פוליטית, לכן מעדיפים פוליטיקאים את מצג השווא שבתקציב גירעוני – לוקחים הלוואה לכיסוי הגירעון.

שר האוצר יאיר לפיד חוזר ומודיע שלא יעלה מיסים. הוא מעדיף להגדיל את הגירעון, אך להימנע ממיסים.
 
מקובל להניח שממשלה מממנת את הוצאותיה בשלוש דרכים: גביית מסים מהתושבים, ואם המיסים לא מספקים ו"נוצר" גירעון – אז הממשלה לוקחת הלוואה לכיסוי הגירעון. ואם השוק מסרב לתת הלוואות לממשלה (לקנות אג"ח) – אז הממשלה מדפיסה כסף למימון הוצאותיה. ובכן, גם שתי הדרכים האחרות הן מס לכל דבר, אם כי מס שאינו מוטל מיידית.
 
מס מוריד את רמת החיים של משלם המס כאן ועכשיו. המס בחלקו מועבר כמתנה לאחרים שאינם מיצרים דבר תמורת הכסף. חלק אחר של המס מועבר על ידי הממשלה לאחרים שנותנים תמורה עבורו – אבל תמורה שנמוכה מהתשלום שהם מקבלים. עובדי הנמל, לדוגמה, אכן עושים עבודה מועילה, אבל  תוצרתם אינה "שווה" את סכומי העתק שהם משתכרים.
 
קל להמחיש זאת במסגרת התא המשפחתי: אם משפחה תיאלץ לתמוך לפתע בקרוב משפחה נוסף שנקלע למצוקה ואינו עובד – אז ההכנסה הפנויה של הגרעין המשפחתי תקטן ואיתה גם רמת החיים של המשפחה.
 
עימות עם משלמי המס אף פעם אינו נוח פוליטית, לכן מעדיפים פוליטיקאים את מצג השווא שבתקציב גירעוני – לוקחים הלוואה לכיסוי הגירעון. אבל הלוואה היא בסך הכול מס נדחה – הממשלה דוחה את גביית המס למועד פירעון ההלוואה.
 
בתקציב גירעוני מסתתרת הצהרה: "ממשלת ישראל החליטה לא להקטין השנה את הכנסות הציבור, אלא לדחות את הטלת המס לעוד 10 שנים (מועד פירעון אגרות החוב שיופצו השנה)." אגרות חוב הן "מס נדחה". ביום הפירעון, הממשלה תצטרך להטיל מיסים כדי שיהיה לה כסף לפרוע את ההלוואה, או שוב לדחות את המס באמצעות מכירת אג"ח חדשות ("לגלגל את החוב").
 
הדפסת כסף לכיסוי גירעון, בניגוד למכירת אג"ח ממשלתי, היא לכאורה "יצירת יש מאין" – רק לכאורה. הזרמת כסף טרי וחדש לשוק אינה דומה לכסף שמגיע לידי המחזיק בו תמורת מכירת מוצר או שירות. הדפסת כסף מקטינה, עם הזמן, את כוח הקנייה שלו ומורידה את ערך אגרות החוב הממשלתיות שבשוק (כולנו מחזיקים אג"ח ממשלה דרך כל אפיקי החיסכון – קרן פנסיה דוגמה). באופן זה הופכת הדפסת כסף למס לכל דבר.
 
עיתוי גביית המס במקרה של הדפסת כסף אינו ברור, תלוי בגורמים רבים ולכן השיטה חביבה על פוליטיקאים. אינפלציה אינה פורצת מיד עם ההדפסה, אין יחס ישר בין כמות הכסף המודפס לבין שיעור האינפלציה (עם מגדילים את כמות הכסף ב-50% אז לא בטוח שהוא יאבד מערכו בשיעור מדויק זה). לפעמים האינפלציה אפילו לא מורגשת כי היא אינה מתבטאת בעליית מחירים, אלא באי-ירידת מחירים (שהיו צריכים לרדת בזכות הגדלת פריון העבודה עקב חידושים טכנולוגים).
 
מיסוי הציבור באמצעות מכירת אגרות חוב ממשלתיות ובאמצעות הדפסת כסף נוח לפוליטיקאים – אין צורך בתהליכי חקיקה מסובכים פוליטית. כנראה שרוב הפוליטיקאים, כמו רוב הציבור, לא מבינים שהמשמעות אחת – מיסוי.    
 
ב"יום הדין", כאשר הממשלה לא מסוגלת יותר לעמוד בהתחייבויותיה לפרוע ולגלגל חובות – ההלוואות שהממשלה נטלה חדלות להיות הלוואות והופכות למס.
 
החשבון הגדול מוגש בבת אחת לאזרחים שנמצאים במקרה בשטח ב"יום הדין". הפגיעה בהם קשה ביותר – במקום שהמס יתפזר בין 14 מיליון אנשים (לדוגמה) שחיו כאן ב-20 השנים האחרונות (אילו הממשלה הייתה מתקיימת רק ממס מיידי במקום מהלוואות), המס מוטל כעת על 8 מיליון אזרחים שמועד "יום הדין" אירע במקרה בתקופת חייהם. ראו את קפריסין, יוון וספרד ואולי גם במדינות נוספות.
 
כלכלנים רבים, אולי רובם, מאמינים בתיאוריה של קיינס, לפיה על הממשלה להזרים כסף מודפס וחם למשק ("מדיניות מרחיבה") בעתות שפל כלכלי – כך "תותנע" הכלכלה ותשוב לתוואי של צמיחה ואז הממשלה תוכל להרשות לעצמה "לספוג" חזרה כסף מהציבור. התיאוריה סובלת מכשלים רבים, לא נפרט מידי. המציאות הפוליטית אינה מאפשרת להגיע לשלב השני – "הספיגה". שום פוליטיקאי לא יסתכן ב"עצירת תנופת הצמיחה" שנוצרת על ידי הזרמת כסף מלאכותית לשווקים – הוא ישתדל לגלגל את הפחית עד לקדנציה של נשיא אחר. לכן, החוב הלאומי של מדינות, כמעט תמיד, במגמת עלייה עד שמציאות משברית עוצרת את התהליך. 
 

1494
כך עלול להסתיים "גרעון ממשלתי": אתונה, יוון 2012


האם יאיר לפיד מבין שגרעון הוא מס נדחה? אולי. אבל אז הוא אשם במצג שווא.
 
יש פיתרון חוקתי למעגל הקסמים: חוקה שאוסרת תקציב גירעוני ואוסרת על המדינה להנפיק אגרות חוב, אלא בזמן מלחמה גדולה, או אסון טבע רחב היקף. ממשלה שסיימה שנת תקציב עם גירעון, רואים אותה כמתפטרת ויוכרזו בחירות חדשות. גם חוקה אפשר לשנות ברוב מיוחס, אבל זה אולי קשה יותר.
 
מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שבת, 28 מאי 2016 07:20

פריטים קשורים