הדפס עמוד זה
רביעי, 22 אוקטובר 2014 08:16

מדינת הסעד והירידה בשיעור הנישואין

סוציולוגים שוברים את הראש בניסיון להסביר את התופעה. כרגיל יש הרבה סיבות, אך העיקרית: תרבות הקצבאות.

1499

      מקור: וויקיפדיה

בארה"ב (וכנראה בארצות רבות אחרות) 
נרשמה ירידה גדולה בשיעור הנישואין, כלומר בשיעור הקמת המשפחות. בשנת 1960, רק 1 מכל עשרה מבוגרים (מעל גיל 25) מעולם לא התחתן. בשנת 2012 השיעור היה אחד מכל חמישה.

סוציולוגים שוברים את הראש בניסיון להסביר את התופעה. כרגיל יש הרבה סיבות, ביניהן – מתירנות, פמיניזם, נישואין חד מיניים ועוד. אבל, נראה שהסיבה המרכזית היא אחרת: תרבות הקצבאות – ההרגל לחיות מקצבאות ממשלתיות. אמהות חד-הוריות מקבלות תמיכה נדיבה של קצבאות. אז קורות כמה תופעות: ישנה התופעה של בחורות צעירות מבתים עניים שמעדיפות ללדת ילד בגיל צעיר מאד, ואז הן מקבלות דירה וקצבאות מהממשלה, ויוצאות בצורה כזו לחיים "עצמאיים" – הן בורחות מבית עני ולעיתים הרוס ופוגעני של ההורים.


תופעה אחרת היא – זוגות שחיים יחד, אך מעדיפים לא להינשא רשמית כדי שיוכלו ליהנות מקצבאות של חד-הוריות, קצבאות ההולכות לאיבוד במקרה של נישואין.

גורם נוסף הוא, כאמור, הפמיניזם – או במילים אחרות: המלחמה החברתית נגד הגברים. יש אפליה נגד גברים במקומות רבים: מוסדות חינוך (כמעט כל המורים הן מורות), בחוקים הסוציאליים וחוקי הנישואין והגירושין. הגברים פשוט "שובתים", ומסרבים לקחת על עצמם התחייבויות.יש אפילו ספר על התופעה.

 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שלישי, 26 אפריל 2016 04:41

פריטים קשורים