הדפס עמוד זה
חמישי, 20 נובמבר 2014 15:50

עקרונות יסוד של השמאל

לפניכם תמצית מאפייני החשיבה של השמאל החברתי-סוציאליסטי. בחיי היום-יום שלנו אנחנו נתקלים בתוצאות המעשיות של יישום אותם עקרונות.

אנו מרבים לכתוב על רגולציה, כלכלה, פיקוח על מחירי מוצרים וכאלה דברים מעשיים ויום-יומיים. אבל, כדאי מדי פעם גם לחשוב על עקרונות יותר כלליים. הנה בהמשך כמה עקרונות, או כללים המאפיינים את החשיבה של השמאל החברתי-סוציאליסטי-ליברלי (ליברלי במובן המקובל בארה"ב שזה – שמאל).

1. אין כזה דבר "אמת" – רק אג'נדות מתחרות.


2. כל הטענות של המערב (ובייחוד ארה"ב וישראל) לעליונות מוסרית על קומוניזם/פשיזם/איסלאם מתבטלות נוכח ההיסטוריה של המערב הכוללת גזענות ואימפריאליזם.


3. לא קיים קנה מידה אובייקטיבי לפיו ניתן לשפוט אם תרבות מסוימת עדיפה על אחרת. כל מי שטוען שיש סטנדרטים כאלה הוא מדכא רשע.


4. השגשוג של המערב בנוי על ניצול חסר מעצורים של העולם השלישי. לכן, אנשי המערב מגיע להם שיהיו עניים ואומללים.


5. הפשיעה הוא אשמת החברה, ולא אשמת הפושע האינדיבידואלי. הפושעים העניים מגיע להם לקחת את אשר הם לוקחים (גונבים או שודדים). להיכנע לפושע המסכן יותר מוסרי מאשר להילחם בו.


6. עניים הם קורבנות [של החברה]. הפושעים הם קורבנות. רק הקורבנות יכולים להיות מוסריים. רק העניים והפושעים הם מוסריים. (העשירים יכולים להיות קצת מוסריים גם כן, על ידי שיזדהו עם העניים והפושעים).


7.  הקפיטליסטים (היזמים, בעלי מפעלים) הם חזיריים. העניים הם תמיד בלתי-חזיריים – דהיינו נשמות טהורות. (כולל וועדי העובדים של חברת החשמל והנמלים – כי הם "עובדים").


8. לאדם מוסרי – אלימות ומלחמה לעולם אינם מוסריים או מוצדקים. תמיד עדיף להיות קורבן, מאשר להילחם ולהגן על עצמך. אבל, העמים המדוכאים רשאים להיאבק ולהשתמש באלימות – הם רק נדחפים לכך על ידי הרשע של המדכאים.


9. כאשר אתה ניצב מול טרור – הדרך המוסרית של איש המערב היא להתנצל על חטאי העבר, להבין את נפשו של הטרוריסט, לעשות וויתורים.

הכללים האלה נכתבו על ידי אמריקאים, בהקשר של ארה"ב והמערב (חוץ מסעיף 7 שאני הוספתי), אבל הם תקפים גם לגבינו. חומר למחשבה...

יעקב

עודכן לאחרונה ב שלישי, 26 אפריל 2016 16:27

פריטים קשורים