הדפס עמוד זה
שני, 15 אוגוסט 2016 06:48

רשות ממשלתית חדשה – חלק 2

עוד טרם יבשה הדיו בכתבה הקודמת על רשות החדשנות הלאומית, התבשרנו על הקמת רשות נוספת: הרשות להתחדשות עירונית. 

עוד טרם יבשה הדיו בכתבה הקודמת על רשות החדשנות הלאומית, התבשרנו על הקמת רשות נוספת: הרשות להתחדשות עירונית. בגלל שקשה מאד לבנות בישראל, ותהליכי אישור בניה מתמשכים אפילו עד 15 שנים, הוחלט בכנסת להילחם בביורוקרטיה באמצעות הגדלת הביורוקרטיה. שר השיכון הקים את הרשות כדי ש"תילחם" בין היתר גם בביורוקרטיה של המשרד שהוא עומד בראשו... 

תקציב של 80 מיליון שקל כבר אושר (יצמח למאות מיליונים בשנים הקרובות כי "מלחמות" תמיד יקרות...), נותר עוד עניין פעוט – המינויים, המכונים אצלנו "ג'ובים". שר השיכון יואב גלנט כבר ניצח, ומינוי ראש הרשות הראשון יתבצע על ידי כבוד השר ללא מכרז.

המרקם העירוני בישראל הוא מהמתוכננים בעולם מסיבה פשוטה: כמעט כל הערים הגדולות בישראל ממש צעירות ונבנו במחצית המאה העשרים. הם נבנו בחסות חוקי בניה והיתרים קפדניים, תחת רגולציה ריכוזית. מהנדסים ואדריכלים מטעם הרשויות הכתיבו הכול מכל. והתוצאה: מרחוב ביאליק בפתח תקווה ועד לרחוב דיזנגוף בתל אביב, מגדרה ועד לחדרה – רוב השטחים האורבניים במרכזי הערים נראים חזותית כסלמאס. בניה כזאת מכונה באמריקה: "מבנים למשפחות מעוטות יכולת" (Low income family housing). 

כדי לגרום ל"התחדשות עירונית" לא צריך רשויות חדשות וחוקים נוספים, אלא ביטול חוקים ורשויות קיימות. די אם תבוטל המגבלה לבניה לגובה במרכזי הערים, יחד עם ביטול "הזכות" להגשת התנגדות לשכנים שבונים על רכושם הפרטי. די אם יוסרו שורה של מגבלות נוספות שכבר פרטנו בעבר, ומאות יזמים ידאגו ל"התחדשות עירונית" תוך ירידת מחירים תלולה. 

הרשות להתחדשות עירונית מיותרת כמו גם משרד השיכון כולו. 

 

מוטי היינריך

 

1653

עודכן לאחרונה ב שני, 15 אוגוסט 2016 07:05

פריטים קשורים