הדפס עמוד זה
שני, 05 דצמבר 2016 18:40

הצעת חוק מפגרת

ח"כ איציק שמולי יזם הצעת חוק לאסור את השימוש במילה "מפגר" ובמקומה לציין "מוגבלות שכלית התפתחותית". הצעת החוק מפגרת – למה?

הכנסת העבירה בקריאה ראשונה הצעת חוק ממש מפגרת, אותה יזם ח"כ איציק שמולי: לאסור את השימוש במילה "מפגר". במקום זה מוצע המונח "מוגבלות שכלית התפתחותית".

ההצעה מפגרת, מגוחכת וזוועתית במספר היבטים, כפי שאפרט בהמשך. אומר שמולי: "המילה מפגר היא פוגענית ומעליבה". נכון. אז מה? זה נכון שלא יפה לנבל את הפה ולהשתמש במילים לא יפות ומילים גסות בשיח הציבורי. תפקידם של ההורים בעיקר, ושל מערכת החינוך, לחנך את הילדים לדבר יפה.

אין זה תפקידה של הכנסת להכתיב לאנשים מבוגרים, ועוד בחוק, באיזה מילים להשתמש. ח"כ שמולי נבחר להיות ח"כ, הוא לא נבחר להיות האבא המחנך שלנו. ריח טוטליטרי חזק נודף מהניסיון להכתיב בחוק לאזרחים איזה מילים מותרות ואיזה אסורות. במדינה חופשית מכבדים את חופש הביטוי, זכות שמובטחת גם לפי חוקי היסוד שלנו. 

"חופש הביטוי" זו לא מילה מתה שמכניסים בחוקי היסוד לקישוט. חופש הביטוי פירושו שיש לאדם זכות לאמור מה שהוא רוצה, כולל מילים שח"כ שמולי חושב שאינן יפות. חופש הביטוי פירושו – שהמדינה והכנסת לא צריכים להתערב ולהכתיב לאנשים מה מותר ומה אסור לאמור. חופש הביטוי פירושו, במיוחד, חופש לאמור מה שמישהו אחר לא אוהב (בשביל לדקלם סיסמאות שכולם אוהבים לא צריך לעגן בחוקה את עיקרון חופש הביטוי).

ח"כ שמולי וחבריו חושבים שהיותם ח"כים הופכת אותם לאלוהים – שמותר להם הכול, לדחוף אפם לכל עניין, לחוקק כל דבר, ולכפות על אנשים צורות דיבור תקינות פוליטית. תכונת ייסוד של כל משטר טוטליטרי היא שהוא מנסה להכתיב לאדם מה מותר ומה אסור לחשוב. הניסיון להכתיב את השימוש במילים הוא ניסיון להכתיב מחשבות. בספר 1984 מספר ג'ורג' אורוול כיצד השלטון מנסה לשלוט על האנשים על ידי אכיפת שפת דיבור חדשה – שפת התקינות הפוליטית שנקראה Newspeak.

הצעה זו מפגרת ואידיוטית בהיבט נוסף – בחוסר התועלת להשגת המטרה "הנעלה" כביכול. שמולי אומר שהמילה "מפגר" פוגעת בדימוי העצמי של הילד וביכולתו להשתלב ולחיות חיים רגילים ככול האפשר. אכן היא פוגעת. אבל מעכשיו יקראו לו "מוגבל שכלית". מילה אחת הוחלפה במילה אחרת. מעכשיו המילה הפוגענית והמורידה את הדימוי העצמי תהיה "מוגבל שכלית". שמולי מנסה לטעון שמוישה (המפגר) ייפגע פחות, אם איציק יקרא לו "מוגבל שכלית" (ביטוי תקין לפי החוק המוצע) במקום להשתמש במילה הוותיקה והשימושית "מפגר". זו טענה מפגרת ואידיוטית. המילה "מוגבל שכלית" היא פוגענית ומעליבה בדיוק כמו המילה "מפגר".

מוטב שחברי הכנסת ייסוגו מהצעה רעה זו, פן יחזקו את הדימוי המפגר שכבר יש להם בציבור.

יעקב

עודכן לאחרונה ב רביעי, 07 דצמבר 2016 19:19

פריטים קשורים