הדפס עמוד זה
שישי, 03 מרס 2017 04:12

אופטימיות בארצות הברית

למרות הזעזוע הגדול של חוגי השמאל באמריקה, "הרוב הדומם" אופטימי, בייחוד לגבי הכלכלה.

אופטימיות בארצות הברית

היבחרו של טראמפ לנשיאות הייתה הפתעה, אבל גם, זעזוע גדול מאד לחוגי השמאל, ה"ליברלי" (במובן האמריקאי – שפירושו סוציאליסטי). הממסד הפוליטי הדמוקרטי, והאליטות ה"אינטלקטואליות" (דהיינו האוניברסיטאות) נכנסו לפאניקה. הפגנות סוערות נגדו פרצו ברחבי ארה"ב, מלוות במעשי אלימות, השחתת רכוש וביזה. הסיסמה הרווחת: "הוא לא נשיא שלי"...

התקשורת הראשית פתחה במסע חריף של השמצות נגד טראמפ – גזען, אנטישמי, נאצי, שקרן, טיפש – אין קללה שלא קיללו אותו. זה, כמובן, לא יוצא דופן בכלל. לא היה נשיא או מועמד רפובליקאי שלא קולל בכל הקללות הרגילות בתקשורת (טיפש, גזען, אנטישמי, נאצי). אני זוכר את זה אישית לפחות החל ממועמדותו של ברי גולדוואטר ב- 1964. ולמרות זאת, החריפות והעוצמה של השתלחות התקשורת – עבר הפעם את גבול השפיות.

בניגוד ל"עליהום" הזה של התקשורת והשמאל, ה"רחוב" בארה"ב, או "הרוב הדומם", ובייחוד אנשי העסקים דווקא אופטימיים, בייחוד לגבי הכלכלה.

סקר שגרתי של 1400 מנהלי עסקים שערך ג'"פ מורגן מראה ש- 80% מהם אופטימיים לגבי ההתפתחויות הכלכליות, וזה פי שניים מאשר לפני שנה, והאחוז הגבוה ביותר ב- 77 השנים בהן נערך סקר זה עד כה.

 

2362

 

מנהלים אלה אמרו שהם צופים שיפור בכלכלה העולמית, הארצית, המקומית, ובעסקים שלהם – זאת בזכות מדיניות תומכת עסקים של טראמפ, קיצוץ צפוי (או מקווה) במיסים וברגולציה. סקר אחר, שערכה התאחדות בעלי עסקים קטנים, מצאה אינדקס אופטימיות של 105.9, הרמה הגבוהה ביותר מזה 12 שנים.

מדד הדאו-ג'ונס של מניות התעשייה בארה"ב עלה, מאז הבחירות בנובמבר ב -13%. לא ניתן לפרש זאת אלא כתמיכה של קהילת העסקים במדיניות טראמפ, ודחיית מודל אובמה: "יותר מיסים, יותר הוצאות ממשלתיות, יותר רגולציה".

אינדקס אחר, של אופטימיות כלכלית (מדד IDB/TIP עומד כעת על 56.4 נקודות), 10% גבוה מאשר לפני הבחירות, וברמה הגבוהה מאז 2004. בימי נשיאות אובמה הרמה הממוצעת של אינדקס זה עמדה על 46.6 - כלומר פסימיות. אינדקסים נוספים, של גופי מחקר אחרים, מראים כולם עלייה של כ-10% מאז אוקטובר 2016.

האופטימיזם הרחב של אנשי העסקים מתבטא, בדרך כלל, מעשית, בגברת ההשקעות, הרחבת הפעילות העסקית, צמיחה.

הנשיא טראמפ, לפני שעשה צעד מעשי משמעותי בנושא כלשהו, כבר חולל שינוי גדול לטובה, באופטימיזם של שכבות רחבות בציבור האמריקאי.

יעקב

 

פריטים קשורים