הדפס עמוד זה
שבת, 29 אפריל 2017 16:31

1 במאי – יום הזיכרון לקורבנות הסוציאליזם בעולם

כדרכנו, ה-1 במאי מצוין כיום זיכרון לקורבנות הסוציאליזם בעולם. למעלה מ-100 מיליון אזרחים נרצחו בדרך ל"הגשמתו". אין דרך להגשמת הסוציאליזם זולת רשע.

2373

אימפריית הרשע

ממרחק הזמן קשה, לעתים בלתי אפשרי, להבין את התקופה הסובייטית ואת התערובת של פולחן האישיות לשמש העמים [יוסיף סטאלין] והפחד הנורא. הידיעה שאתה אף פעם לא בטוח בשום דבר, שבכל רגע יכולים לאסור אותך, להוציאך להורג, לשלוח אותך ואת משפחתך לגולאג, לאבדון, מבלי שתדע למה.

אולי הלשנה של שכן, של שותף לדירה שחמד את החדר של משפחתך בדירות המשותפות. אולי היה נדמה למישהו שעיווית קלות את שפתיך כשהוזכר שמו של סטלין ובכך כמובן ביקרת אותו. לעולם לא תדע.

מספר המאסרים היה בלתי נתפש: 18 מיליון אזרחים עברו דרך מערכת הגולאגים. בספר התיעודי "המלחשים" מאת אורלנדו פיגס (הוצאות מאגנס וכנרת זמורה ביתן) מתוארות משפחות שבהן בעל ואישה חיו יחד עשרות שנים בלי שסיפרו זה לזו מה דעתם האמיתית על השלטון, בלי שסיפרו שהוריהם היו בגולאג ונחשבו אויבי העם. רק אחרי נפילת ברית המועצות, אחרי עשרות שנות נישואין ושיתוף, הם העזו לספר בהיסוס מי הם באמת.

אנשים נשברו. איננו יכולים להאשים אותם או לשפוט אותם, והארץ כולה פיזמה שיר אחד בלבד:

ישנו אדם מאחורי כותלי הקרמלין
שאותו כל הארץ מכירה ומוקירה
שמחתכם ואושרכם ממנו נובעים
סטלין זה שמו הדגול.

מקור הקטע בכתבה בוואלה על "היהודי שניצח את היטלר וסטאלין בו זמנית".

סיפור אישי טראומתי

הסיפור נחרט בחרדה במוחי כילד קטן (כנראה בגיל 6-7) בשכונה בראשון לציון. אבי עבד כשכיר ואילו אימי שידעה את מלאכת התפירה השלימה את הכנסת המשפחה בתפירת בגדי נשים, בעיקר עבור חברות ושכנות. התשלום התבצע כמובן במזומן ובשחור. אני מעז לחשוף את הסיפור "הנורא" כי לאחר למעלה מיובל שנים כנראה שחלה התיישנות על העברה...

הורי, שחששו משלטונות מס הכנסה ומהלשנות, הזהירו אותי השכם והערב שעבודת אימי היא סוד כמוס וחל איסור חמור לספר על כך לזרים. לא עמדתי בדרישה וכנראה שבכל זאת סיפרתי למישהו בגאווה שאימא יודעת לתפור שמלות...

ואז שלפו הורי את הנשק האולטימטיבי וסיפרו לי סיפור מפחיד: מורים בבתי ספר יסודיים ברוסיה של סטאלין היו מדובבים בשיעורי חברה ילדים קטנים ומעודדים אותם לספר על מעשי הוריהם ונושאי השיחה בבית. המורים חויבו לדווח על "משפחות חשודות" לקג"ב וחלקם עשה זאת מרצון ומתוך הכרה אידיאולוגית.

הסיפור הסתיים בתיאור דרמטי כיצד הילד חוזר הביתה מבית הספר ואינו מוצא יותר את הוריו לעולם. מאז נחרדתי ושתקתי...

אין דרך אחרת ל"הגשמת סוציאליזם" זולת רשע.

מוטי היינריך

 

עודכן לאחרונה ב שני, 08 מאי 2017 04:59

פריטים קשורים