הדפס עמוד זה
ראשון, 07 מאי 2017 04:16

מכונית תקינה פוליטית

האם המכונית החשמלית היוקרתית "טסלה" היא הונאת פונזי בסבסוד ממשלתי? 

על הפסדיה הענקיים של יצרנית המכוניות החשמליות טסלה כתבנו בעבר. ניתוח של חברה למחקר כלכלי, דבונשייר גרופ, השווה את המודל העסקי של טסלה לזה של חברת אנרון.

תזכורת: חברת אנרון Enron –  הייתה חברה אמריקאית ענקית שעסקה באנרגיה, חשמל , נייר וסחורות אחרות. היא דיווחה על הכנסות ענקיות של 111 מיליארד דולר בשנת 2000, והעיתון "פורצ'ן" הכתיר אותה "החברה הכי חדשנית באמריקה" במשך 6 שנים רצופות. ואז, בסוף 2001, התברר שכולה הייתה הונאה, הדוחות הכספיים היו מזויפים, וכל העסק התפרק בשערורייה ענקית

מאמר בוול סטריט ג'ורנל פתח בכותרת: "טסלה מדברת בגדול, לא מקיימת" ומנה 20 הבטחות של אלון מאסק שלא קוימו ב- 5 השנים האחרונות. הפסדיה התפעוליים של טסלה, יחד עם נהלים מוזרים ובלתי תקינים של דיווח כספי – מזכירים את אנרון. זו האשמה מאד כבדה. ויש פרשנים שהסירו את הכפפות וקוראים לטסלה ""הונאת פונזי" או (בעברית) משחק פירמידה (בדומה לאנרון).

 

2375

בגרף למעלה רואים את תיאור הרווח למניה של טסלה לפי סטנדרד דיווח חשבונאי מקובל – GAAP (בקו ירוק), לעומת הדוחות הכספיים בגרסה שטסלה מפרסמת (קו אדום). כלומר: המצב הכספי וקצב "שריפת המזומנים" גרוע מאשר מדווחים.

מאסק (וטסלה) הם גם נתמכי סעד (באמריקאית: Welfare King) – עסקי מאסק קיבלו כמעט 5 מיליארד דולר סיוע ממשלתי. העסק בנוי במידה רבה על סובסידיות ממשלתיות. כך למשל, שילמה מדינת נבדה 1.3 מיליארד דולר עבור המפעל הבטריות החדש שטסלה הקימה שם. כל מכונית חשמלית שטסלה מוכרת מקבלת מענק של 7,500 דולר מהממשל הפדראלי, ועוד 2,500 דולר ממשלת קליפורניה (אם היא נמכרת במדינה זו). סובסידיות דומות מעניקות ממשלות אירופה למכוניות טסלה הנמכרות באירופה.

הפרשן של פורבס אומר שטסלה היא עסק אופנתי, תקין פוליטית, אבל לא תקין כלכלית. המכונית החשמלית היא מוצר נחות שפשוט אינו נחוץ. היא נולדה בעת שפחדו שהנפט אוזל, עת מחיר הנפט עלה שמימה. הפחד היה מוגזם, מחירי הנפט ירדו מאז, אין מחסור בנפט. הטכנולוגיה של מכוניות בנזין ודיזל התקדמה בינתיים ומכוניות אלה יעילות יותר (צורכות פחות דלק לק"מ) וגם נקיות הרבה יותר. מבחינת פליטת מזהמים, המכוניות החדשות נקיות ב- 99% יותר מדגמי 1970. לעומתן – המכונית החשמלית היא מכונית ה"פולטת במקום אחר" – כלומר פליטות הזיהום של המכונית החשמלית מתרחשות בתחנות הכוח שמספקות את החשמל. כלומר: הטענה שהמכונית החשמלית נקייה לחלוטין אינה נכונה. בכל מקרה, כמויות המכוניות החשמליות לסוגיהן שנמכרות הן זעירות עד זניחות, למרות הסובסידיות. תכנית הסובסידיות עומדת להסתיים בקרוב (אם לא תחודש).

מזכיר לכם משהו? בטר-פלייס ז"ל? עסק שבנוי על רגש, אופנה, התלהבות, יחסי ציבור של מנהיג כריזמטי (שי אגסי), תקינות פוליטית, סובסידיות... כל הסממנים מתאימים. נחיה ונראה.

יעקב

עודכן לאחרונה ב ראשון, 07 מאי 2017 05:10

פריטים קשורים