הדפס עמוד זה
שבת, 10 יוני 2017 08:55

"המדינה צריכה לתגמל את אלה שתורמים למדינה"

מגזרים רבים בטוחים בתרומתם החיובית למדינה. החרדים מאמינים בתרומתם באמצעות לימוד תורה. אז כמה מגיע לתורמים?

2384

בכתבה האחרונה שהעלינו, התעורר ויכוח עקרוני בתגובות לפוסט. יאיר בן משה העלה טענה שממבט ראשון מקוממת רבים: החרדים תורמים לחיזוקו של העם היהודי ושל מדינת ישראל בזכות ריבוי טבעי גבוה במיוחד, יחסית למגזרים אחרים בישראל. חשיבות היתרון הדמוגרפי שיוצרת "הרחם החרדית" לחיזוק המדינה שקולה לתרומתו של צה"ל. ומכאן עולה המסקנה: המדינה מתגמלת ביד רחבה את קציני הצבא שרובם פורש לפנסיה נדיבה בגיל 45 – מיעוטם לוחמים ורובם יושבי משרדים. לפיכך, על המדינה לתגמל באופן דומה את התורמים לה הנלחמים בחזית הדמוגרפית – החרדים.

הטענה של "תרומה למדינה" כבסיס לדרישת תגמול מהמדינה משותפת למגזרים רבים ושונים באוכלוסייה.

מדינה היא מסגרת חברתית של יחידים. חלקם בחרו מרצונם החופשי להיות חלק מאותה מסגרת, חלקם נקלעו אליה בתוקף נסיבות שונות. האזרח אינו רק חלק מהמדינה, אלא בדרך כלל רואה עצמו גם כחלק ממסגרת קטנה יותר אתה הוא מזדהה. שרשור המסגרות החברתיות יורד עד לגרעין המשפחתי, המסגרת החברתית המצומצמת ביותר. מעבר למסגרת זו קיים רק היחיד. הפרט רואה את עצמו משויך במקרים רבים למספר מעגלים חברתיים – חלקם מצומצמים, חלקם רחבים.

"הפיצול בעם"

אחת מהטענות הנשמעות נגד החרדים היא העויינות שלהם למגזרי אוכלוסייה אחרים. 

העדפת בני המעגל החברתי שלנו והזדהות אתם היא תופעה חברתית שמאפיינת את בני האדם ולא רק חרדים. קיימת העדפה ברורה והזדהות של הפרט עם המעגל החברתי שלו. ייתכן שייצר הקיום והשרידות האנושי הטבוע בגנים שלנו הוא הבסיס לאותה הזדהות.

אם בן משפחה שלנו יהיה במצוקה, נעדיף לעזור לו על פני עזרה לבן משפחה אחרת; אם חבר מהקיבוץ שלנו יקלע לצרות – נעדיף לסייע לו לעומת סיוע לבן קיבוץ זר שבמצוקה; אם עובד במקום עבודתנו יזדקק לתרומה – עמיתיו לעבודה יירתמו לעזרתו ביתר הזדהות מאשר התגייסותם לעובד במקום עבודה אחר; אם ישראלי נמצא במצוקה במפולת שלגים בנפאל, יחד עם מטיילים מעשרות מדינות, נתעניין באופן טבעי בשלומו יותר מאשר בשלומם של האיטלקים והבריטים שאתו; תחושת ההזדהות עם המעגל החברתי הקרוב אינה אלטרואיזם, ברקע מרחפת ההנחה שגם אחרים במעגל שלנו חשים כך, ובעת מצוקה לנו – גם חברינו יירתמו לעזרתנו. כך אנחנו. לכן אנחנו, כישראלים, מזדהים עם מכבי תל אביב בגביע אירופה, אבל גם עם מכבי שעריים מליגה א' בכדורגל, אם אנחנו גרים בשכונה ברחובות...

"תרומה למדינה"

מעגלים חברתיים רבים במדינה מאמינים שפעילותם או עיסוקם מטיבים עם כלל אזרחי המדינה, זו תחושתם הסובייקטיבית. הם בדרך כלל צודקים – כמעט לכל פעולה יש השפעה חיצונית שקשה למדידה אובייקיטיבית. אפילו בעל חנות בעיר שמשקיע בעיצוב חלון הראווה של העסק, ולטובת העסק שלו, תורם להנאתם של עוברים ושבים ולחזות הנאה של העיר.

גם חילוני מושבע יכול למצוא השפעה חיובית שנובעת מהמגזר החרדי שמועילה לכלל המגזר היהודי ולכלל אזרחי ישראל. אי אפשר לבטל את הטיעון הדמוגרפי שהועלה בתגובות; לצערנו, הוא בעל משמעות קיומית לפחות בעתיד הנראה לעין. חרדים רבים כן עובדים ומייצרים ערך, כולל צעיר חרדי מוכשר מבני ברק שתרם רבות לבנייתו של אתר "קו ישר" בגרסתו הנוכחית. קיימת גם תנועה "החוצה" מהמעגל החרדי – חלקם נוטש את המסגרת הקשוחה ומוצא את מקומו במעגלים דתיים מתונים, חלקם הופכים לחילוניים רחמנא ליצלן.

רק חלק מהחרדים טוען, ובאמת מאמין, ש"מגיע לו" כסף מהמדינה בזכות תרומת המגזר לעם היהודי ולמדינת ישראל. החרדים זוכים לתקציבים כי כללי המשחק הפוליטי מאפשרים זאת – חלק קטן מהם גם בונה אידיאולוגיה סביב הסחיטה הפוליטית המוצלחת מתקציב המדינה, בנימוקים דומים לאלה של יאיר בן משה בטוקבקים בכתבה הקודמת.

אבל הסחיטה הפוליטית אינה נחלתם הבלעדית של החרדים – יש מגזרים רבים אחרים שמתפרנסים יפה מכוחם הפוליטי מזה עשורים רבים, ומצליחים לסחוט מתקציב המדינה מעל ומעבר לערך הכלכלי של עבודתם (די להזכיר את עובדי המונופולים הממשלתיים כגון חברת החשמל, נמלים ומקורות). אחרים מגיעים כל בוקר אל מקום העבודה, אבל אל "מקום עבודה" שלמעשה מיותר כולו. לא חסרים אצלנו "מקומות עבודה" שקיומם נובע אך ורק מסחיטה פוליטית. דוגמאות? על קצה המזלג: "משרד התרבות והספורט", "המשרד לפיתוח הפריפריה", "המשרד לשוויון חברתי", או "המשרד לשיתוף פעולה אזורי".

טענת ה"מגיע לי" בשם ה"תרומה למדינה"

מחיקת החובות הגדולה ביותר בהיסטוריה הכלכלית של מדינת ישראל, לא הייתה של אליעזר פישמן או "טייקון" אחר, אלא נכפתה עלינו במסגרת "הסדר חובות הקיבוצים". כ-20 מיליארד שקל במחירים של שנות ה-90 התאדו לציבור. בוויכוח הציבורי שהתנהל עלה הנימוק השכיח שצריך לסלוח לקיבוצים בזכות תרומתם האדירה למדינה: במלחמת השחרור הם חסמו בגופם את האויב המצרי בשערי אשדוד ואת הסורים בדגניה, מיטב הלוחמים בצה"ל היו בני קיבוצים ועוד נימוקים ציוניים. הקיבוצים אכן תרמו.

מעת לעת מתפרסמת כתבה על מצבם הקשה של אמני ישראל, בעיקר המבוגרים. יש הדורשים שחובת המדינה לתמוך באמנים וביוצרים הישראלים בגלל "תרומתם למדינה". הם אכן תרמו.

גם שחקני מכבי תל אביב שזכו לראשונה בגביע אירופה ב-1977 בטוחים בתרומתם למדינה, וגם הם תרמו.

פרופ' עזרא סדן (מנכ"ל משרד האוצר לשעבר) כתב על תרומתו של המגזר הערבי לכלכלת ישראל.

גם לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט "מגיע" עונש מופחת. צריך להתחשב בתרומתו לחברה ולמדינה – כך אמר פרקליטו עו"ד אלי זוהר.

ויש רבנים שמאמינים בכל ליבם בתרומתם הגדולה של בני הישיבות למדינת ישראל בזכות לימוד התורה.

הגדיל לעשות ח"כ יריב לוין (ליכוד) שיזם את "חוק התורמים למדינה". במסגרתו יוענקו זכויות כלכליות לאלה ששרתו את המדינה בצבא ובשרות לאומי. מובטח שגם מגזרים אחרים יצטרפו לקטגוריה זו עם הזמן.

כמה "מגיע"?

רשימת ה"מגיע לי" בזכות "תרומה למדינה" ארוכה מאד. "התורמים למדינה" דורשים כסף או שווה כסף לחברים במעגל החברתי שלהם בזכות אותה "תרומה למדינה". הם דורשים לכפות, באמצעות המדינה, על יתר האזרחים תשלום שיועבר אליהם. כל דרישת "זכות" מהמדינה מועברת אל שדה המשחק הפוליטי (אין דרך אחרת) ומתבצעת בהתאם לכוחם הפוליטי של הדורשים. דהיינו, לפי כוחו של אותו מעגל חברתי להועיל או להזיק לפוליטיקאים.

למגזר החרדי יש כוח בשדה המשחק הפוליטי, כמו גם למגזרים אחרים, וכולם נלחמים על חלקם בביזה. התגמול לו זוכים הבוזזים אינו לפי "תרומתם למדינה" כי לא קיים מדד כזה, אלא לפי כוחם הפוליטי. כאמור, החרדים אינם שונים ממגזרים אחרים, הם חלק בלתי נפרד מ"השיטה".

מי שמואס בדרישות החרדים צריך להיות עקבי ולדחות גם את דרישות ה"מגיע לי" האחרות. במילים אחרות, להשתית את מערכת היחסים בין אזרחי המדינה על מוסר שונה: מגיע לך בדיוק כמה שאחרים מוכנים לשלם (או לתרום) לך מרצונם החופשי. גם לחיילי צה"ל לא "מגיע". חייל צריך לקבל שכר מלא בהתאם לרמת הסיכון שבתפקידו – גם לחיילים לא מגיעות זכויות והטבות, אלא משכורת טובה.

זה העיקרון לפיו צריכה להתנהל מדינה מוסרית שמכבדת את זכות הקניין הפרטי – מיסוי מינימלי וחלוקת כסף מינימלית. טועה מי שתוקף את החרדים בלבד.

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שבת, 10 יוני 2017 09:29

פריטים קשורים