הדפס עמוד זה
שבת, 22 יולי 2017 19:46

עיריית תל אביב החליטה לאסור על מכירת פלאפל בעיר

בשם "בריאות הציבור" וגם "ריחות הטיגון" החליטה מועצת עיריית תל אביב לאסור על מכירת פלאפל בתחומי העיר.

הקוד האתי לפלאפל

כתבה קודמת של לוי על סערת "הקוד האתי" התייחסה לקוד האתי שחיבר פרופ' אסא כשר לבקשת שר החינוך. הקוד האתי של פרופ' כשר אוסר על מרצים במוסדות השכלה גבוהה להביע דעות פוליטיות במהלך ההרצאה.

האלגוריה של לוי ב"קו ישר" התבססה על סיפור דמיוני לחלוטין:

"משרד התזונה הלאומית פרסם את הקוד האתי לדוכני הפלאפל. פלאפל הוא המאכל הלאומי של מדינת ישראל. ככזה, הוא מתוקצב ע"י המועצה לתזונה לאומית (מת"ל), בראשותה של שרת התזונה. את הקוד האתי ניסח הפרופ' לפילוסופיה באסא בלומפילד".

2389

 

מסתבר שהסיפור אינו דמיוני ובשנת 1941 החליטה מועצת עיריית תל אביב לאסור על מכירת פלאפל בתחומי העיר. הנימוקים היו "בריאות הציבור" וגם "ריחות הטיגון".

הפלאפל שמקורו כנראה מצרי הגיע לתל אביב הקטנה כבר בשנות ה-20 אך לא היה מקובל על האשכנזים (רוב תושבי תל אביב הקטנה). לעומת זאת, לפי העדויות, היה זה מאכל תאווה של ילדי תל אביב בשנות העשרים. רוב מוכרי הפלאפל היו בני העדה התימנית. דוכני קבע טרם היו והתימנים מכרו פלאפל מתוך עגלות עץ ספורות.

עם השנים כבש הפלאפל בסערה את מאכלי הרחוב בעיר. בתחילת שנות ה-40 הכריזה עיריית תל אביב מלחמת חורמה על הפלאפל, כפי שניתן לראות מ"מאמר דעה" בעיתון "הארץ" מיום 27 ליוני1941 (בסוף כתבה זו). המחבר דווקא מצדד ברגולציה על הפלאפל בגלל "השתלטותו של הניחוח הבגדדי" – "דיקטטור הריחות של תל אביב" והוא רואה בו סמל של "הפלאפליזם". דהיינו – לבנטיניות (התנהגות מזרח תיכונית).

האיסור על הפלאפל לא החזיק מעמד והמוני התל אביבים לא נכנעו לתכתיבי המזון של עיריית תל אביב. כלל לא בטוח שחוק העזר העירוני בכלל בוטל אי פעם רשמית. אם תכניות בניין-עיר מאותן שנים עדיין תקפות, אז סביר שגם היום כנראה אסור רשמית למכור פלאפל בתל אביב בגלל אותו חוק...

בשנת 1971 פרסם פרופ' עזרה זהר, חוקר ורופא, ספר שניפץ מיתוסים על מזון ("האדם ומזונו") ובין היתר ערך מחקר על סגולותיו של הפלאפל. ניסויים שנערכו במכון הלר בתל השומר לא הראו שינוי באיכות השמן גם אחרי 90 טיגונים חוזרים באותו שמן. גם למיתוס שפלאפל עלול לגרום למחלת הצהבת לא היה על מה לסמוך. זהר קבע שפלאפל הוא מאכל טבעוני, מזין ובריא. הבעיה שהתגלתה אינה דווקא בפלאפל, אלא ברטבים, אם אלה לא נשמרו בקירור מתאים. עזרה זהר ז"ל עמד בראש רשימת תומכי הרעיון של "קו ישר".

מנהיגים נוטים לראות עצמם כנאורים ומורמים-מעם, וככאלה עליהם להכתיב להמוני העם הנבערים את אורחות חייהם. מנהיגים רבים, שהם בסך הכול מינוי פוליטי, מסתחררים עם הזמן מדמותם במראה ונדבקים בסינדרום שליחי האל. בתוקף שליחותם הם "יודעים" מה טוב לנתינים, עד כדי חדירה לצלחת שלהם, גם לפיתה.

מוטי היינריך

 

2395

עודכן לאחרונה ב שבת, 22 יולי 2017 20:03

פריטים קשורים