הדפס עמוד זה
שבת, 30 ספטמבר 2017 18:52

השר כחלון: כוונות טובות עם באג לוגי ענק

כחלון באמת מאמין שקצבאות מדינה לתובעי ה"מגיע לי" הן גמילות חסדים, כפי שהוריו נהגו בעת שתרמו מכיסם לנזקקים.

בס"ד

בגיליון ראש השנה של "מקור ראשון" התפרסם ראיון עם שר האוצר משה כחלון. הראיון מתחיל בסיפור אישי של מר כחלון, הנה ...

2411

לפני שבועות אחדים הרשה לעצמו שר האוצר משה כחלון לקפוץ לגבעת־אולגה, שכונת הולדתו, שם פגש באישה שסועדת בימים אלה את אמו החולה. כשביקש להבין מדוע היא מטפלת בה במסירות כזו, ענתה האישה, בת כשישים: "בצעירותי, כשעמדתי להתחתן, לא היה לי כלום. אימא שלי כבר נפטרה אז, ולא היו לי שום ליווי או תמיכה. אימא שלך לקחה על עצמה לסייע לי, ופשוט יצאה לאסוף כסף מהשכנות כדי לקנות לי נדוניה. זה הזיכרון היפהפה שלי מאימא שלך. אז היום אני משתדלת להחזיר לה".

מבחינת כחלון, הסיפור הזה הוא אבן קטנה אחת בפסיפס שמסמל את בית הגידול שלו. "פוליטיקה הייתה בשבילי מאז ותמיד כלי ולא מטרה", הוא אומר. "דרך לממש את האידיאלים שאני מאמין בהם, בין השאר אלו החברתיים. גדלנו בבית של נתינה. ההורים שלי תמיד התנדבו ותרמו ממה שלא היה להם. אני לא שוכח מאיפה באתי, וזה מה שאני מביא איתי לעשייה הציבורית".

נשמע מצוין. אמנם ה"עשייה הציבורית" של שר האוצר כחלון איננה תואמת לתפיסת העולם שלנו, אבל מנקודת מבט "חברתית" – יש כאן סיפור אישי, נוגע ללב, המספק את הבסיס לתפיסת העולם החברתית של שר האוצר.

באמת נשמע מצוין.
מצוין?! למר כחלון יש באג. באג לוגי ענק!

מר משה כחלון גדל "בבית של נתינה". הוריו "תמיד התנדבו ותרמו". אפילו שהפרוטה לא הייתה מצויה בכיסם, הם נתנו משלהם לצדקה ועשו גמילות חסדים מבחירה, מרצונם החופשי. מן הסתם ללא מודעות פילוסופית עמוקה, הם מימשו את דרכה של... מדינת החופש.

ומה מכל זה "מביא איתו לעשייה הציבורית" שר האוצר כחלון? העלאת ההתנדבות והתרומה על נס? לא. לא התנדבות, ולא תרומה. נתינה? להיפך. השר כחלון לוקח, בכפיה, בכוח האגרוף של מערכת המס הכפופה למשרדו. הוריו נתנו משלהם, אבל שר האוצר מחלק את כספי האחרים. הוריו נתנו מרצון חופשי, והוא – בדיוק ההיפך! הוא כופה.

להציג את החלוקה של מה שנלקח בכפיה מאחרים, כזהה לצדקה ולגמילות החסדים עליהם גדל בבית ההורים? זוהי אקרובטיקה לוגית מרשימה.

ואולי מר כחלון הוא מסוג הפוליטיקאים הציניים, שלא באמת מתכוון אלא רק אומר זאת לאזני מצביעיו, כי זה מה ש"נכון" להגיד? קשה להאמין. נראה שהוא באמת מאמין שעשייתו באוצר היא מימוש הערכים שספג בבית הוריו. מדהים.

כחלון אינו לבד: נראה שרוב הציבור בארץ מאמין, באמת ובתמים, שקצבאות לתובעי ה"מגיע לי" הן גמילות חסדים, וסובסידיות הן צדקה, ושמימונם באמצעות מיסוי בכפיה הוא תרומה ונתינה.

ואם השערה זו לגבי אמונתו של הציבור נכונה, אז מדוע מנסים כולם לחמוק מתשלום מיסים? מהירקן בשוק ועד לטייקון שמעסיק יועצי מס? הרי המס לשיטתם הוא הכלי היחיד למימוש צדקה וגמילות חסדים.

השגיאה הלוגית גוררת התנהגות מרובת סתירות.

לוי.

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

 

 

עודכן לאחרונה ב רביעי, 20 דצמבר 2017 06:57

פריטים קשורים