הדפס עמוד זה
שבת, 28 אוקטובר 2017 21:00

האם המדינה צריכה להבטיח "קיום בכבוד" לכל אחד?

הדרישה המקובלת שהמדינה צריכה להבטיח לכל אזרח "קיום בכבוד" אינה מוסרית. "קיום בכבוד"  על חשבון מי? על חשבון השכנים שלכם?

מס אחד

בכתבה הקודמת הסברנו את חשיבותו של מס אחד ויחיד במקום שלל המיסים הקיימים (מס הכנסה, מע"מ, מס שבח, מכס, מס קניה ועוד). המס היחיד יועלה מיד אם תאושר תוספת הוצאה כלשהי לתקציב המדינה, בין אם לתקציב הביטחון או לקצבאות הנכים. אי אפשר יהיה "למרוח" ולהסוות את עלות החקיקה "החברתית" על פני שלל מיסים והיטלים. כך יוסר מסך העשן הנוכחי שמסווה היטב את שוד ארנקו של האזרח העובד.

תחת משטר של מס יחיד, הנדיב הידוע השר משה כחלון, היה צריך לפרסם כמה כסף תשלם כל משפחה בישראל כדי לסבסד את דירות "מחיר למשתכן". אילו, לדוגמה, ידעה כל משפחה בישראל כי הוצאות המחיה שלה יתייקרו ב-50 שקל לחודש כתוצאה מתכנית סבסוד הדירות – ייתכן שכחלון היה מפסיק לחייך.

קצבה אחת ויחידה

הדרישה המקובלת שהמדינה צריכה להבטיח לכל אזרח "קיום בכבוד" אינה מוסרית. "קיום בכבוד" על חשבון מי? על חשבון השכנים שלכם? על חשבון כפיית מיסים על כישרון ועבודה של אחרים?

"קיום בכבוד" יכול להיות רק מפרי עבודתנו או מתמיכה שנקבל מאחרים מרצונם החופשי (ירושה, תרומה וכדומה). אם לא דאגתם לחסכונות ליום סגריר, אם לא קניתם פוליסת ביטוח לאירועים קיצוניים שעלולים לפגוע בקיומכם הסביר – אין לכם שום זכות מוסרית לשדוד את השכן שלכם בעזרת כוחה של המדינה. קיום מקצבאות הוא "קיום", אבל לא בכבוד.

אנחנו מתקרבים ליובל ה-100 של מדינת הרווחה המודרנית. קשה עד בלתי אפשרי לבטל במחי יד את מגוון זכויות ה"מגיע לי". קשה עוד יותר להסביר ולשכנע ציבור גדול במהפך רעיוני. ציבור גדול הושחת מוסרית והתרגל ליהנות מהכנסות שוטפות על חשבון אחרים. ציבור עוד יותר גדול חדל מזמן מדאגה למימון מחייתם של הורים קשישים או להוצאות הטיפול של בן משפחה חולה – "שהמדינה תדאג", כלומר – השכן.

מעבר לעיוות המוסרי שבקצבאות, הנזק הנלווה אל מערכת הקצבאות הוא עצום וקשה למדידה. במדינות הרווחה "הנאורות" מניחים שהיקף ההונאות והטעויות של הביטוח הלאומי עומד על 5% עד 10% מהקצבאות. במדינות אלה נהוגים עונשים כבדים על הונאה. בישראל אין הערכה שמבוססת על בדיקת עומק מדגמית. הסיכוי להיתפס אפסי והסיכוי לעונש למעשה לא קיים. בתנאים אלה נותר רק לנחש את היקף ההונאות. ניחוש של 25% - 20% הונאות לא יפתיע שום ישראלי. אסתר דומיניסיני, מנכל"ית הביטוח הלאומי לשעבר, אמרה בראיון פרישה (2012): "אנחנו רואים לא מעט מצבים שאנשים צורכים יותר ממה שאמור להיות להם לפי הדיווחים. משמע, שיש להם מקורות הכנסה נוספים."

2416 1

כיום "כולם" זכאים לקצבאות בגלל "מצבם". אסתר דומיניסיני אמרה שהיא לא מכירה זכאי לקצבה שהתקשר לביטוח לאומי ודיווח שמצבו השתפר והוא אינו זקוק יותר לקצבה... יוסף, קשיש שמתגורר בדירה בכיכר המדינה בתל אביב מקבל קצבת נכות מירבית – דירתו שווה כ-6 מיליוני שקלים (2017). כרבע מהנכים משתכרים מעל 14,700 ש"ח לחודש. מאות אלפי קשישים בעלי הכנסות ודירות בבעלותם זכאים לקצבת זקנה; כל המשפחות עם ילדים בסביון, ברחביה בירושלים, או בעומר – זכאיות לקצבאות ילדים. שכנתי היקרה בתל אביב, שבבעלותה 4 דירות מושכרות נהנית מקצבת אם חד-הורית.

כל קצבאות התמיכה ב"חלשים" יתבטלו. שלל התמיכות יוחלף בקצבה אחת בלבד: "קצבת קיום" לפי קריטריון מחמיר אחד בלבד: סעד למי שחסר יכולת להתקיים בכוחות עצמו. לא כל הקשישים יקבלו – אלא רק אלה חסרי רכוש והכנסה, נעדרי תמיכה משפחתית. לא קצבה "לכל ילד" – אלא קצבה למשפחה חסרת כל, על סף הקיום בלבד. לא קצבת נכות "לכל הנכים" – אלא רק לנכה חסר רכוש ויכולת להתקיים. צריך להיות רק קריטריון אחד לקצבה – יכולת להתקיים.

המדינה לא צריכה להתעניין אם אנחנו נכים, קשישים או אם חד-הורית. כלל לא מעניין אם האזרח הוא נכה 100% או נכה 30%. לא מעניין גילו של האדם: האם הוא זכאי לקצבת ילדים או לקצבת זקנה. לא תהיה זכאות למענק לידה ולא מענק לאם חד-הורית. לא יהיו דמי אבטלה ולא הבטחת הכנסה.

המדינה לא תבטיח "קיום בכבוד" (מי שמקבל קצבת הבטחת הכנסה רשאי לנסוע לחו"ל עד 3 פעמים בשנה... במסגרת ה"קיום בכבוד"). קצבת הקיום תבטיח קיום בלבד מי שירצה גם "כבוד" – שיעבוד. מי שיגיש בקשה לקצבת קיום יצטרך לחשוף את כל רכושו כולל חשבונות בנק ותדפיסי תנועות של שנים רבות מהעבר כדי לאפשר לחוקרים להתחקות אחרי העברת רכוש לבני משפחה. בני משפחה שזכו להעברת רכוש מהתובע – יחויבו לממן את קיומו. הקריטריונים לקבלת קצבת קיום יהיו קשוחים. לדוגמה: אם בבעלות הנזקק דירה, היא תימכר למשקיעים והנזקק ימשיך לגור בדירה עד ליומו האחרון. התמורה ממכירת הדירה תממן חלק מקצבת הקיום. הונאות ייענשו בחומרה.

בתנאים אלה של מס אחד וקצבה אחת, תקציב המדינה יקטן פלאים ובמקביל יקטן גם שיעור המס על העובדים. הקטנת המיסים וצמצום הביורוקרטיה הסובבת קצבאות ומיסים – יזניקו את רמת החיים של אזרחי ישראל. הניסיון ההיסטורי מלמד שבתנאים אלה פורחים גם ארגוני התנדבות ופילנתרופיה שייטיבו לטפל במקרים המעטים של אומללות קיצונית מאשר פקידי מדינה.

מוטי היינריך

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

 

2416 2

עודכן לאחרונה ב רביעי, 20 דצמבר 2017 06:52

פריטים קשורים