הדפס עמוד זה
שבת, 21 אפריל 2018 19:45

רגולציה מיותרת במרכולים

הבעיה אינה שעות הפתיחה והסגירה של הסופרמרקטים, אלא השאלה היסודית: מדוע הממשלה צריכה בכלל להתעסק בשעות פתיחה של חנויות?

2445

 

עוד ישיבה דרמטית של הכנסת לתוך הלילה, עוד מבול של מלל ריקני, וחוק המרכולים עבר בתחילת השנה בשעה טובה, ב"ה. האופוזיציה הפריחה את פטפוטי הסרק הרגילים: "הורסים את השבת"…"ישראל הפסידה"… בכייה לדורות… יו"ר הקואליציה קרוב יותר למציאות: "אין צורך להיכנס לפאניקה. אחרי שהחוק הזה יעבור, ייראו שהוא לא ישנה דבר, הכול יישאר כשהיה".

אז בשביל מה הקרקס הזה?

הבעיה היסודית והעמוקה היא בשביל מה מתעסקת ממשלת ישראל בשעות פתיחת המרכולים? הנה עוד רגולציה מיותרת. שיפתחו אנשים את מרכוליהם מתי שרוצים. זה לא עניינה של הממשלה. לא יקרה שום אסון אם הממשלה לא תתערב, ותניח לאנשים לנפשם. יהיה תירוץ אחד פחות לדתיים לאיים בהפלת הממשלה, פחות ישיבות ליליות דרמטיות וגורליות של הכנסת, פחות בלגן. הממשלה צריכה פשוט לא להתערב. אם הממשלה מנסה לעשות יותר מדי היא שורפת את המרץ שלה על מלחמות סרק בנושא המרכולים (נושא לא חשוב).

בסוף, כמובן, כמו שאמר ח"כ אמסלם, שום דבר לא ישתנה. לא היה שום צורך בשינוי, והכול התנהל לשביעות רצון כולם עד שבא הבג"ץ והתערב ושבר את הכלים. עד אז הייתה בתוקף קומבינה עקומה אבל המצב בפועל היה לשביעות רצון כולם (מרכולים פתוחים). בא בג"ץ והרגיש צורך דחוף לדחוף את האף, ולהפוך החלטה של בית משפט נמוך יותר, ולהורות על "יישור" המצב, והורה לפתור בעיה שלא הייתה קיימת כלל כי כולם חיו טוב מאד עם המצב העקום הקודם. בג"ץ אוהב להיות צודק, אבל לא חכם, והרעיון של לשבת בצד ולא להתערב שלא לצורך ולתת לחיים לזרום לא עולה בדעתו. אגב – רעיון זה זר גם לממשלה.

ואז מגיעים לנושא האכיפה. לכולם ברור שהחוק הזה (לא חשוב מה החוק אומר בדיוק) לא ניתן לאכיפה. אז לא ייאכף ולא יהיה שינוי, והמרכולים יהיו פתוחים… העיקר שהחוק עבר, והקואליציה ניצלה, והדתיים "הצילו" את השבת ואת כבודם, עד הפרשה הבאה… לו היו מאמצים את העיקרון של דה-רגולציה – כלומר אי התעסקות המדינה בנושאים שאינם מסמכותה, כמו שעות הפתיחה של החנויות, היו החיים פשוטים וטובים יותר.

יעקב

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

עודכן לאחרונה ב שני, 02 יולי 2018 04:00

פריטים קשורים