הדפס עמוד זה
שלישי, 19 יוני 2018 17:26

משאלי העם של שוויץ

משאל עם אינו תרופת פלא לריפוי כל חוליי הדמוקרטיה.

בכתבה קודמת הביע מוטי תמיכה והתפעלות משיטת משאלי העם הנהוגה בשוויץ אותה כינה "כאחת מהמדינות החופשיות והעשירות בעולם ". שהיא עשירה – אין ספק, שהיא חופשיה? לא במיוחד. האם שיטת משאלי העם טובה? לפעמים כן ולפעמים לא... תלוי בתוצאה של המשאל...

הסוגיה שמוטי הביא – סוגיית יצירת האשראי על ידי הבנקים – היא סוגיה מסובכת שלא מוטי ולא המאמר בדה-מרקר שהוא קישר פירטו בצורה נכונה וברורה. הוויכוח הוא ישן וידוע, מתווכחים על זה לפחות 200 שנה. הסוגיה נקראת fractional reserve banking – ומי שמתעניין מוזמן לחפש לינקים ולקרוא (ולהקצות לנושא את הזמן הרב הדרוש). מעטים מבינים את הנושא לעומק כי הוא באמת מסובך. לא ניתן להסביר אותו בשתי מילים ולא אנסה לעשות זאת כאן. יש בעולם, כללית, (ותמיד היו) שני מחנות (כמו בכול וויכוח) – אלה שטוענים שהשיטה היא הונאה של הבנקים ויצירת כסף יש מאין, לעומתם טוען המחנה השני שהשיטה תקינה וטובה. זו השיטה לפיה עובדים כל הבנקים בעולם מאז ומתמיד, ואין שום דוגמה למערכת בנקאות שפועלת אחרת. איסור של שיטת הרזרבות החלקיות פירושו למעשה – ביטול הבנקאות.

אומר את דעתי במשפט אחד, בלי להאריך בהנמקות: שיטת הרזרבה החלקית היא תקינה, הבנקים אינם יוצרים כסף (ערך ממשי) יש מאין, הבנקים יוצרים נזילות – שזה דבר אחר. הנזילות שהבנקים יוצרים מבוססת על נכסים ממשיים אחרים שאינם נזילים – בעיקר נדל"ן. תמורת הנזילות שהבנקים יוצרים הם חייבים להחזיק בטחונות אמתיים (רצוי נדל"ן), וכול עוד הביטחונות קיימים וממשיים המערכת תקינה ויציבה. ניתן, בקלות, ליצור אשראי (או נזילות) גם ללא ביטחונות, ומי שעושה זאת הוא באמת אשם בהונאה, וגורם להתמוטטות בנקים. שיטת הרזרבות החלקיות אינה פסולה, הבעיה היא רק שימוש לרעה (הונאה) בשיטה, ויצירת נזילות ללא בטחונות.

בקשר למשאל העם בשוויץ: זו יוזמה להטיל רגולציה ממשלתית נוספת על הבנקים (על היזמים הפרטיים הרשעים, על הבנקאים) – כלומר, זו יוזמה סוציאליסטית (במאמר מוסגר אציין שיש גם קפיטליסטים שמתנגדים לשיטת הרזרבות החלקיות). היוזמה מציעה להעביר את כל הסמכות בנושאי כסף לידי הבנק המרכזי (כלומר לידי הממשלה) מתוך הנחה שרק הממשלה יודעת מה לעשות, ורק היא ישרה וצדיקה, ותמיד עושה רק טוב, ואף פעם לא מבזבזת כסף שלא קיים, בקיצור: שהממשלה היא האלוהים.

בנושא שיטת משאלי העם ניתן לאמור שמשאל זה (לביטול שיטת הרזרבות החלקיות) נכשל. כ- 75% מהמצביעים דחו את ההצעה – כלומר הצביעו "נכון".

באשר לשיטת משאלי העם באופן כללי: זאת לא תרופת פלא המרפאת כל מחלה. למשל: את שיטת הרזרבות החלקיות מעטים מסוגלים להבין לעומק – ולהעמיד את הסוגיה למשאל עם זה כמו להעמיד למשאל עם את השאלה אם אתה בעד או נגד תורת הקוואנטים, או, דוגמה אחרת: האם אתה בעד או נגד שינויי אקלים. משאל העם הזה לא היה, למעשה, על הנושא שהועמד כביכול למשאל (שיטת הרזרבה החלקית) אלא על הנושא "האם אתה שונא את העשירים (הבנקאים)?" למזלנו, מרבית משתתפי המשאל העדיפו לא לעשות מהפכות ולא להרוס משהו שלכאורה עובד (מערכת הבנקאות), ולא לתקן משהו שלא מקולקל. מרבית האנשים בשוויץ דחו, באופן אינסטינקטיבי, את השנאה הרגשית העמוקה של "העשירים" שהיא ביסוד הרעיון הסוציאליסטי ויוזמי משאל העם הזה.

לא בכל נושא מצאו אזרחי שוויץ את התשובה ה"טובה" באופן אינסטינקטיבי. למשל – במשאל עם לביטול אגרת הרדיו והטלוויזיה (כלומר ביטול השידור הציבורי) – הרוב (מעל 70%) התנגד. בשוויץ יש שידור ממלכתי, כמו אצלנו וגם בבריטניה (ה- BBC), כי "הממשלה צריכה לחנך את הציבור ולהסביר מה טוב ומה לא, כי הממשלה יודעת הכול הכי טוב" – אחרת העם יהיה נתון להשפעות מסחריות חלילה, ויבלבלו מוחו עם מחשבות שטחיות רעות – לא ממלכתיות ולא תרבותיות... כי רק הממשלה היא התרבות האמיתית...

במשאל אחר הצביעו 84% בעד המשך הענקת הסמכות לממשלה הפדראלית לגבות מיסים ישירות מאזרחי שוויץ (בייחוד מס קנייה). מרבית פעולות השלטון והמיסוי מתבצעים ברמה מקומית וקאנטונית. גם תוצאה זו לא בדיוק בכיוון של הגדלת חופש הפרט, אלא בכיוון של הגדלת סמכויות הממשלה.

משאל עם אינו תרופת פלא.

יעקב

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

פריטים קשורים