הדפס עמוד זה
שישי, 12 אוקטובר 2018 03:26

בספרד מלאימים דירות

חוק חברתי (סוציאליסטי) חדש ו"מתקדם" בחבל הבאסקים האוטונומי בספרד: הממשלה יכולה להחרים "זמנית" דירות ריקות ולהשכירם ל"זכאים". איך כחלון לא חשב על זה?

ארץ הבאסקים היא מחוז אוטונומי בספרד שיש לו בית נבחרים וממשלה משלו. יש לו, כמו לכולם, את הבעיה של מחסור בדירות ויוקר הדיור וגם את ה"בעיה" שהתגלתה גם אצלנו: דירות ריקות. יש שם אותם קפיטליסטים, בעלי הון חזיריים, שקונים דירות להשקעה ומשאירים אותן ריקות, המנוולים. איך אפשר להשאיר דירה ריקה כאשר כל כך הרבה זוגות צעירים מסכנים משוועים לדירה?

אבל, אל דאגה. יש בחבל הבאסקים ממשלה אוטונומית, מאד מתקדמת (חברתית) שקופצת לתקן את העוול הגדול. הם חוקקו חוק ב- 2015, לפיו הממשלה יכולה להלאים (להחרים, זמנית... רק זמנית בשלב זה...) דירות ריקות. שלא יחשבו העשירים המנוולים שהם יכולים לקנות דירה ולעשות בה כעולה על רוחם (להשאירה ריקה). דירות ריקות יולאמו (יוחרמו) ויושכרו, על ידי הממשלה, לאנשים נזקקים או ל"זכאי" דיור ציבורי כדי שימלאו את הייעוד החברתי הנכון של הדירות.

הממשלה המרכזית של ספרד, השמרנית, פנתה לבג"ץ שלהם (בית הדין לענייני חוקה) בבקשה לפסול את חוק ההלאמות, הפוגע בזכות הקניין. אבל, הבג"ץ שם, כמו אצלנו, מאד מתקדם, והוא דווקא אישר את חוק ההחרמות לטובת הדיור הציבורי. מה שבג"ץ לא אישר זה הלאמת דירות ריקות שבבעלות בנקים, שהגיעו לידיהם כתוצאה מאי תשלום משכנתאות.

שר השיכון הבאסקי מרגיע את בעלי הדירות. "איננו מתכוונים לגשת מיד לגל של הלאמות. ההלאמות יבוצעו רק באזורי ביקוש (כלומר בהם שורר מחסור בדירות), ורק אחרי שהדירה עמדה ריקה שנתיים, ומותר להחזיק דירת נופש". כרגע רק מתחילים לעשות רשימות של דירות ריקות. בעלי הדירות יקבלו התרעות בזמן... מה שהוא שכח לציין שתמורת סכום סמלי, במעטפות, ימצאו פקידי השיכון דרך לקבוע שאתה עומד בקריטריונים, ומותר לך להחזיק דירה ריקה (פטור מהלאמה).

אצלנו, הממשלה איננה כל כך מתקדמת, ולא חשבה עדיין או לא העזה, לגשת לפתרון הראדיקלי של הלאמת דירות. אצלנו הסתפקו בקנסות ניכרים (ארנונה כפולה) המוטלים על המנוולים שמעיזים להשאיר את דירותיהם ריקות (מעריכים שיש בישראל 47 אלף דירות ריקות). מה הם חושבים? שכל אחד יכול לרכוש דירות כמה שהוא רוצה ולעשות בהן כראות עיניו?? ומה עם האחריות החברתית?

כמובן, המתקדמים לא מסוגלים לחשוב צעד אחד קדימה. ארץ בה מלאימים דירות מבריחה משקיעים שלא קונים דירות, ואם אין קונים גם אין יזמים שבונים. אז הצעד של ההלאמות יביא לקיטון בבניה והחמרה של המחסור בדירות.

יעקב

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

עודכן לאחרונה ב שישי, 12 אוקטובר 2018 03:36

פריטים קשורים