הדפס עמוד זה
שישי, 22 פברואר 2019 04:32

סוציאליזם רע לבריאות

כ-30 שנות איחוד גרמניה חלפו, אך נזקי הסוציאליזם טרם שוקמו במלואם – תוחלת החיים בלידה במזרח גרמניה עדיין נמוכה יותר.

גרמניה המזרחית הייתה תחת משטר קומוניסטי מאז תום מלחמת העולם השנייה ובשנת 1961 נבנתה חומת ברלין המפורסמת לחסימת בריחה מהמזרח למערב. בחלק המזרחי התגוררו כ-17 מיליון גרמנים בעוד שגרמניה המערבית מנתה כ-63 מיליון תושבים.

לאורך כ-40 שנים התקיימו שתי מדינות גרמניות נפרדות. אותו עם, אותה שפה, תרבות והיסטוריה זהים. ההבדל היחיד בין הגרמניות היה אופי המשטר.

אזרחי המערב נהנו מחופש כלכלי ואישי, מחופש דיבור ותנועה. אזרחי המזרח חיו תחת משטר סוציאליסטי קשוח, תכנון כלכלי ריכוזי שאסר את קיומם של עסקים פרטיים. חוות חקלאיות הולאמו, וכך גם התעשייה, הבנקים, תחבורה וענפים אחרים. כמעט כל האזרחים הפכו לעובדי מדינה.

2493

התוצאות לא אחרו להגיע: מגוון עלוב של מוצרי צריכה, מחסור בחומרי גלם, תחבורה ציבורית מדוללת וקורסת ואוכלוסייה ממורמרת שחלמה על השפע הנוצץ של מערב גרמניה. כמו בכל מדינה קומוניסטית נדרש שלטון דיכוי ופחד כדי להרתיע את האזרח מלהביע סימני אי שביעות רצון שלא לדבר על מחאה. היציאה מהמדינה נאסרה לחלוטין ורשת ענפה של מלשינים הועסקה על ידי המשטרה החשאית (השטאזי) כדי לחשוף אזרחים שאינם מרוצים מגן העדן הסוציאליסטי. יודעי דבר מספרים שאנשים ברחוב המזרח גרמני לא חייכו, אווירת נכאים קודרת. ניגוד גמור לגרמניה המערבית מהעשירות במדינות העולם.

גרמניה אוחדה למדינה אחת שבירתה ברלין בשנת 1990, לאחר קריסת הגוש המזרחי כולו. שלטונות ואזרחים של גרמניה המערבית יצאו מגדרם במאמץ קליטה אדיר של אחיהם מהמזרח. משאבים עצומים הושקעו באיחוד ובשילוב החלק המזרחי – כלכלית וחברתית. למעלה מ-2 טריליון אירו הושקעו באיחוד גרמניה (לאורך 20 שנים). כמעט כל התעשיות והעסקים בחלק המזרחי קרסו מיד עם האיחוד משום שלא יכלו להתחרות באיכות ובמחיר של מוצרי החלק המערבי.

ראוי לציין שבקרב מדינות הגוש הקומוניסטי, מהים הבלטי ועד לסין – גרמניה המזרחית נחשבה למדינה הקומוניסטית המוצלחת והמתקדמת ביותר. מיד עם איחוד גרמניה התבררה האמת לקומוניסטים לשעבר: "המדינה הקומוניסטית המתקדמת ביותר" היא שבר כלי חלוד – יחסית למדינה מערבית. החל מאיכות נייר הטואלט וכלה בדגם הרכב הפרטי הפופולרי היחיד שהיה שם (טראבנט). מדירות רעועות ועד לתשתיות קורסות.

כ-30 שנות איחוד גרמניה חלפו, תושבי המזרח לשעבר ודור חדש שנולד השתלבו בכלכלה ובחברה של גרמניה המאוחדת ורמת החיים במזרח זינקה. אירועי השלטון הקומוניסטי הולכים ומתעמעמים אל זיכרון רחוק של מבוגרים וקשישים.

מסתבר שאפשר בעזרת כסף לשקם תשתיות פיזיות ולהעלות את רמת החיים (תושבי המזרח עדיין עניים מאחיהם שגדלו במערב).

האוכלוסייה בכל גרמניה מתכווצת, אבל החלק המזרחי לשעבר מתכווץ מהר יותר. בשנים שלאחר האיחוד היגרו מיליוני צעירים אל החלק המערבי. גרמניה המזרחית מנתה עם איחודה כ- 14.7 מיליון איש (ללא ברלין). בשנת 2013 ירדה האוכלוסייה ל- 12.5 מיליון והתחזית לשנת 2060 עומדת על כ-8.7 מיליון תושבים בלבד.

הפערים בתוחלת החיים בלידה בין מזרח למערב משתפרים עם השנים, אך עדיין קיים פער. תוחלת החיים בלידה לגבר באזורי מזרח גרמניה עומדת על 76.6 שנים, אך אם ייוולד במערב יתארכו חייו ל-78 שנים.

מסתבר שהקומוניזם הוא מחלה מתמשכת שהשפעתו על תוחלת החיים ניכרת אפילו עשרות שנים אחרי שהתאדה. מרתפי הכליאה של השטאזי נסגרו לפני 30 שנים, אך תוחלת החיים במזרח גרמניה עדיין נמוכה.

מוטי היינריך

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה

עודכן לאחרונה ב שישי, 22 פברואר 2019 04:54

פריטים קשורים