הדפס עמוד זה
רביעי, 01 מאי 2019 06:36

ביורוקרטיה מטורפת: גרמניה הנאצית מחוסלת, אבל מכונת ההשמדה פועלת

גרמניה הרוסה ובוערת ערב התבוסה, אבל ממשיכים להשמיד יהודים במלוא הקצב – מנוגד לכל הגיון (גרמני).  

2503

אופי הביורוקרטיה האנושית מוזר. בכיכר המדינה בתל אביב אושרו תכניות לבניית שלושה מגדלי מגורים. בשבועות הקרובים תחל החפירה ליסודות. למרות זאת, לפני מספר ימים עמלו פועלי עירייה ושקדו במרץ על גיזום הדשא בכיכר... הדשא שיהפוך בקרוב מאד לאתר בנייה.

לביורוקרטיה יש סדר יום משלה: זרוע אחת של הארגון, מנותקת לחלוטין בשגרתה מיתר הגוף. מחזה הזוי. יש הוראות לגזום את הדשא הנאה בתאריכים קבועים... אז גוזמים ומסמנים V על המשימה שבוצעה. משימות ביורוקרטיות הופכות לעיתים למערכות עצמאיות עם דינמיקה וכוח התמדה משלהן תוך התעלמות מהאירועים.

ואם הביורוקרטיה של עיריית תל אביב כה מרובעת וממלאת בדקדקנות אחר ההוראות, אז ייתכן שזה גם ההסבר לטירוף הביורוקרטי הנאצי, בהקשר היהודי, לקראת סוף המלחמה.

השמדת היהודים והצוענים בוצעה במסגרת משנה סדורה עם ביסוס תיאורטי ואידיאולוגי. "תורת הגזע" גרסה כי הגזע "הארי" הוא גזע עליון שנועד לשלוט ולהתרבות. הגזע הסלאבי שמאכלס את מזרח אירופה (אוקראינה, רוסיה, פולין וכו') נחשב לגזע נחות – דינם עבדות ו"דילול". היהודים והצוענים לא נחשבו אפילו לגזע, אלא לתת-גזע – אותם יש להשמיד.

לאורך שנות מלחמת העולם פעלה במלוא הקצב "ביורוקרטיית ההשמדה" של העם היהודי באירופה. מדובר במערכת מסודרת ומנוהלת היטב שכללה איתור, ריכוז ורישום של יהודים. לרשות המערכת הועמדו אמצעים לוגיסטיים כמו רכבות ומשאיות שחצו את אירופה בדרך ליעד הסופי, תקציב בינוי ותחזוקה, אפילו תקציב "הסברה" לא מבוטל. לרשות המערכת עמדו אלפי עובדים ומנהלים שזה היה עיסוקם הבלעדי – ניהול השמדת היהודים. אין פרטים על תקציב המערכת, אבל וודאי שנוהלו גם תקציב והנהלת חשבונות מסודרים. יש להניח שהיה גם סעיף הכנסות – מביזת רכוש יהודי והתחשבנות עם הגופים אליהם נשלחו אסירים יהודים כ"כוח עבודה". השמדת 7.5 מיליון יהודים וצוענים אינה "עסק" פשוט – צריך מנהלה מסודרת.

ננסה לדמיין את מצבה של גרמניה הנאצית באותם חודשים בשנים 1944-1945, ערב התבוסה. בנות הברית כבר נחתו בחופי צרפת, ארמיות אדירות של צבא אמריקאי ובריטי מפלסות דרכן אל עבר המולדת הגרמנית על גבי גופות של מאות אלפי חיילים גרמנים הרוגים. מיליוני חיילים רוסים עם אלפי טנקים מתקדמים אל גרמניה ממזרח ומצפון. גיחות הפצצה, בהן נוטלים חלק אלפי מטוסי הפצצה אמריקאים ובריטים, מבעירים מידי לילה את ערי גרמניה והורסים בשיטתיות בניינים, מפעלים ותשתיות. לגרמנים יש אלפי הרוגים מידי יום, מחסור במזון, דלק, פחם לרכבות ולחשמל, כוח לוחם שהולך ומצטמצם. סופה של גרמניה קרב.

מנקודת מבט גרמנית, קשה להבין איך ייתכן להמשיך להשמיד יהודים במלוא הקצב בסוף 1944 ועד ממש לסיום המלחמה ביוני 1945? למה הם לא החזירו אל המולדת הגרמנית המותקפת כל גרמני כשיר לאחוז בנשק והמשיכו לבזבז כוח אדם יקר על השמדת יהודים? למה הם תיקנו מסילות ברזל שהופצצו, הקצו רכבות תקינות ופחם שהיו במחסור, רק כדי להמשיך להוביל יהודים להשמדה במקום לשנע נשק, תחמושת וחיילים אל החזית?

מנוגד לכל הגיון (גרמני)!

"השנאה ליהודים" אינה הסבר מספיק טוב. כל עבודה הופכת לשגרה, ובייחוד כזו שמתנהלת שנים. עורך דין שכותב סיכומים וממהר להופעה בבית המשפט לא חושב על "אהבתו למקצוע", כך גם החקלאי שאוהב את ריח השדה החרוש לאחר הגשם. יש שגרת עבודה... ממשיכים.

מנהל מחנה העבודה, או מחנה הריכוז לא חושב כל היום על "שנאתו ליהודים", זה כבר ברור מזמן. יש לו בעיות אחרות על הראש: ביקור מתוכנן של מפקד המחוז בשבוע הבא, תקלה במערכת החשמלית של הגדרות, תקלה במשרפות, הדואר מדיסלדורף שלא הגיע, המזכירה שלא מרגישה טוב ונשארה בחדרה... טרדות של שגרת עבודה. קשה להאמין ש"שנאת יהודים" העסיקה את מנהל החשבונות באושוויץ יותר מאשר הפחד הממשי מהרוסים המתקדמים בחזית המזרחית.

ההסבר לדבקות במטרה טמון כנראה בגנום האירגוני הביורוקרטי. המנהלה להשמדת היהודים מתעלמת מרעש התותחים המתקרבים, מההרס המוחלט של הרייך השלישי. הם ממשיכים להשמיד יהודים, פשוט כי אף אחד לא הורה להם להפסיק, אף אחד לא שלח להם הוראה בכתב שנחתמה כהלכה בשלושה עותקים... ייתכן שקיבלו הוראה להפסיק, אבל חסרה שם איזושהי חותמת... הם הפסיקו רק כשרעש התותחים התקרב למחנה הריכוז.

מוטי היינריך

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

עודכן לאחרונה ב רביעי, 01 מאי 2019 06:51

פריטים קשורים