הדפס עמוד זה
רביעי, 12 אוגוסט 2009 15:42

יבוא רופאים מגיאורגיה

"מחסור" ברופאים מרדימים ובכירורגים כלליים נובע מעיוותים במערכת הבריאות ובמערכת ההשכלה הגבוהה.

מנכ"ל משרד הבריאות הורה על תוכנית חירום להבאת עשרות רופאים מגיאורגיה לבתי חולים ישראל. מדובר ברופאים שמתמחים בכירורגיה כללית ובהרדמה. כותרת ראשית הארץ (יום ו' 07/08/09).  

"המחסור" ברופאים בהתמחויות המוזכרות אינו סיפור חדש. "מחסור" או "עודף" מתמשכים הם כמעט תמיד פרי באושים של "תכנון ממשלתי". הכוונה אינה ל"טעות בתכנון", אלא לעצם המעורבות של פקידי ממשלה בתהליך. ה"מחסור ברופאים" אינו שונה מהמחסור המתמשך בתפוחי אדמה או בנעליים ברוסיה הקומוניסטית – גם שם פקידים תכננו כמה לייצר, מי יגדל, למי למכור ובאיזה מחיר. בעיית המחסור ברוסיה נפתרה על ידי השוק השחור שסיפק את הסחורה במחיר גבוה יותר. יתכן שיש אצלנו מחסור גם בהתמחויות אחרות ברפואה, אבל השוק השחור בבתי החולים פותר אותן: משלמים ב"שחור" לרופא המנתח ומדלגים לראש התור. בענף הרופאים המרדימים, נראה שאפילו השוק השחור אינו מצליח להתגבר על ה"מחסור"... למה?  

נראה שמקצוע הרופא המרדים אינו חביב על הסטודנטים המתמחים מסיבות כלשהן. כלכלה חופשית ותחרותית הייתה הופכת את המקצוע לאטרקטיבי: מחסור ברופאים מרדימים היה גורם לנסיקה בשכרם. בתי חולים היו מציעים שכר גבוה מאד, ותוך מספר שנים הבעיה הייתה נפתרת לאחר שסטודנטים ורופאים עולים חדשים היו נוהרים למקצוע.  

אבל בישראל אי אפשר להקים בית ספר לרפואה ללא אישור הממשלה וללא הסכמה של האוניברסיטאות וההסתדרות הרפואית ואולי עוד מספר גופים אינטרסנטים. בבתי החולים הממשלתיים (למעשה, כל בתי החולים בישראל) דרוג השכר האחיד אינו מאפשר גמישות בשכר. בתי חולים פרטיים – אסור להקים ואפילו על הקמת קופת חולים חמישית ניטש ויכוח כבר מספר שנים. בשווייץ, מדינה בערך בגודל שלנו, יש כ- 50 קופות חולים, בנוסף ל-70 רשתות רופאים שמספקות שירותי רפואה ל-61 חברות ביטוח רפואי.  

כך נאלצים מאות ואולי אלפי ישראלים ללמוד רפואה במזרח אירופה, באיטליה ובמדינות אחרות. המשפחה משלמת את מלוא מחיר הלימודים והשהיה – חלקם הגדול אינו חוזר לארץ עם תום הלימודים. מידי שנה מוענקים על ידי משרד הבריאות כ-600 רישיונות לרופאים חדשים – כמחציתם, רופאים צעירים שהוכשרו באירופה. סטודנט ישראלי שלמד באיטליה רשאי לעבוד כרופא בכל אירופה אבל לא בישראל. כאן הוא נדרש להצליח במבחן ממשלתי נוסף, קשה ביותר, ממנו פטורים כמובן סטודנטים ישראלים. אם רמת הסטודנטים ובתי הספר לרפואה בישראל כה גבוהה, כפי שטוענים, הרי ש"הישראלים" יכלו להצליח במבחן הממשלתי בקלות ולא היה צורך בפטור המפלה. הסיבה ל"מבחן" נובעת כנראה מאותה סיבה שאסור להקים בית חולים פרטי, פקולטה ללימודי רפואה נוספת או קופות חולים חדשות. קל יותר לייבא רופאים מגיאורגיה או להכריז על מבצע לכבוד ה-60 למדינה – מענק של 60 אלף דולר לכל רופא יהודי שיסכים לעלות לארץ.  

חסרים ספסלי לימוד רפואה באוניברסיטאות? מסתבר שאם משלמים לאוניברסיטת תל אביב או לטכניון כ- 22,000 דולר לשנה אפשר להתקבל ללימודי רפואה. מי יכול? רק סטודנטים אמריקאים. מדי שנה מתקבלים ללימודי רפואה בארץ כ-150 סטודנטים אמריקאים במסגרת מסלול לימודים לפי תוכנית לימודים אמריקאית ומקבלים כאן תואר דוקטור לרפואה. שימו לב! היקף מסלול זה הוא כמחצית ממספר הסטודנטים הישראלים המתקבלים ללימודי רפואה מידי שנה בכל הפקולטות בישראל גם יחד! מסתבר שכאשר משלמים טוב יש מקום לעוד סטודנטים, ולהרבה. אבל על ישראלים, במדינה סוציאליסטית "שוויונית" – נאסר לשלם. כלומר, מותר להם לשלם רק לאוניברסיטה בבודפשט או בבולוניה שבאיטליה... הוא שאמרנו – סוציאליזם יוצר "מחסור"...  

בעיית הרופאים המרדימים היא רק קצה הקרחון של מערכת הבריאות המעוותת שנושקת למערך ההשכלה הגבוהה המעוות לא פחות. תוצאה ישירה של השקפת העולם ש"המדינה" היא שצריכה לממן, להעניק רישיונות, "לתכנן" את הענף, לקבוע את מספר העוסקים, את המחירים ואת השכר. לא צריך להתבלבל ממונח מנופח: "המדינה" אינה המלאך גבריאל, תמיד מדובר בפוליטיקאים בשילוב אינטרסנטים אחרים. הכוח "לפקח" מתבטא בהגנה על המונופול של בתי החולים הממשלתיים ורופאיו הבכירים ועל קרטל קופות החולים וראשי האוניברסיטאות.  

למדינת ישראל יש פוטנציאל להפוך למרכז רפואי בינלאומי בסדרי גודל של ענף ההיי-טק. יש לנו רופאים מוכשרים, חוקרים מעולים ואלפי צעירים שנדחקים להצטרף. המערב משופע ברופאים יהודים. רק תחת משטר של חופש כלכלי יכלו שני אחים רופאים לנדוד לפני 120 שנים אל עבר הערבות המושלגות הנידחות של מדינת מינסוטה בארצות הברית, ובטמפרטורה של מינוס 30 מעלות בחורף להקים בשום-מקום את המרכז הרפואי הגדול בעולם מיו-קליניק ((Mayo Clinic. בישראל אפשר להקים 10 או 20 פקולטות לרפואה מתחרות, בהם ילמדו אלפי ישראלים וסטודנטים זרים. כולם בתשלום מלא – זה עסק. אפשר להקים עשרות קופות חולים ובתי חולים מודרניים פרטיים ולהציע שירותי בריאות לחולים מארצות ערב (שכבר מזמן מגיעים בטפטופים) ואירופה. לא הממשלה צריכה להקים, אבל היא לא צריכה להפריע.  

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שני, 04 דצמבר 2017 19:16

פריטים קשורים

3000 תוים נשארו