חמישי, 06 ינואר 2011 00:00

למה הם הגיעו לכתה י"ב?

איך יתכן שבכתות י"ב בישראל יש תלמידים שמתקשים לקרוא טקסט? למה בכלל הם הגיעו לכתה י"ב? בשם האידיאולוגיה השוויונית גוררים תלמידים שלא מתאימים ללימוד עיוני מכתה לכיתה - פוגעים בהם וגם בתלמידים האחרים.

ד"ר צבי צמרת, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, אמר לאחרונה בכנס באוניברסיטת בר אילן: "עד שלא נכנסתי למערכת, לא העליתי על הדעת שתלמידים בכתה י"ב לא מבחינים בין חולם לשורוק ולא יודעים לקרוא טקסט מנוקד, כמובן לא יודעים לקרוא טקסטים בכלל, ולא מכירים מילים בשפה העברית".

הסיפור על תלמידי י"ב שלא יודעים לקרוא מעורר שאלה: למה הגיעו לכתה י"ב? אני מניח שיש בהחלט אנשים שלא כל כך יודעים, או מסוגלים, או רוצים ללמוד לקרוא. לא כל אחד איינשטיין. בן אדם יכול להיות בעל כישורים שונים בתחומים שונים – למשל רקדן, או צייר או מכונאי – מקצועות שבהם לא ממש חייבים לדעת לקרוא ברמה גבוהה. ויש גם בני אדם קצת "מאותגרים" (בעברית פשוטה: דבילים, או רפי שכל). יש גם כאלה לצערנו. רצוי שכל אחד ידע לקרוא, אבל יש כאלה שלא מסוגלים. השאלה למה אלה, האחרונים, מגיעים לכיתה י"ב ?

פעם היו זורקים מהתיכון מי שלא הגיע להישגים מינימאליים נדרשים. תלמיד כזה יכול היה ללכת ללמוד מקצוע, או ללמוד בבית ספר אקסטרני, או ללכת לעבוד – הברירה המועילה והמעשית ביותר. היום מתעקשים, במסגרת חוק חינוך חובה – חובה שכולם ילמדו 12 שנות לימוד. זאת לפי פילוסופיית השוויוניות האידיאליסטית והבלתי מציאותית.

אם מתעקשים על כך אז למה מתפלאים? למה זה משונה שיש תלמידי י"ב שלא יודעים לקרוא? אם מכריחים את כל התלמידים להגיע לכתה י"ב ברור שחלקם לא יידע לקרוא – לא יכול להיות אחרת. אם מכריחים תלמיד שלא רוצה, או אינו מסוגל ללמוד, לחמם את ספסל בית הספר 12 שנה תמימות עושים עוול לתלמיד, עושים צחוק ממערכת החינוך, ופוגעים ברמת החינוך של אלה שכן רוצים ומסוגלים ללמוד (שאר התלמידים).

מתעלמים מהמציאות בשם שאיפות ערטילאיות ורומנטיות. האידיאולוגיה מנצחת את השכל הישר. לפי האידיאולוגיה כולם שווים, לכן לא מרשים לבתי הספר להרחיק תלמידים שלא לומדים, שלא יגידו שהם פחות שווים. מנסים לכפות שוויוניות בכוח, אבל רק למראית עין (הוא בוגר י"ב שנות לימוד) – כי מבחינת התוכן הוא לא שווה ולא יודע מה שאחרים יודעים – למרות היותו בעל תעודה. בהזדמנות זו גם מרוקנים מתוכן את עצם הרעיון של חינוך, ואת ערך התעודה. החינוך הופך למוסד שכופה נוכחות בבית הספר, בלי קשר לתוכן, והתעודה מצביעה לא על הידע או היכולת של בעל התעודה, אלא רק על העובדה (המפוקפקת) שהוא ביקר בבית הספר.

יעקבעודכן לאחרונה ב שני, 01 ינואר 2018 05:03
תגובות  
0 #51 נועם 2011-01-13 00:00
יעקב - למה אתה מחפה על הטכניון?
יעקב - סיימתי טכניון כדי למצוא עבודה טובה. אני לא מבין את כיוון המחשבה שלך, למה תמיד הלקוח צריך לשלם את מחיר השירות הלקוי שהוא מקבל מן המערכת? כיוון המחשבה הנכון הוא שהסטודנטים יתארגנו וידרשו את רמת הלימוד המגיעה להם.
אל תשכח שלא רק הסטודנטים בטכניון נפגעים, גם אתה נפגע בתור מי שמיסיו מממנים 70% מעלויות הטכניון. ואתה נפגע פעם נוספת שבעל המקצוע שלמד בטכניון - מהנדס, רופא וכו' אינו נותן לך את השירות המגיע לך, ב
ציטוט
0 #52 נועם 2011-01-13 00:00
אירפאי - כל הכבוד
אהבתי מאוד גם את הטיעונים, גם את הסגנון המנומס וגם את האנגלית המשובחת.
אני מקווה ש - אאא יודע לקרוא אנגלית והוא קרא את תגובתך החשובה.

THANKS!
ציטוט
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן