חמישי, 22 ספטמבר 2011 00:00

הזיות בצל האוהל בשדרה

הפרופסורים של "מחאת האוהלים" מציעים להגדיל את ההטבות להמונים באמצעות "גירעון קבוע בתקציב המדינה". ומי ילווה למדינה את הכסף? לשיטתם, קרנות הפנסיה ילוו לממשלה... מדובר בהלאמה חוזרת של הפנסיה שלנו.

הדרישה הבסיסית של תנועת המחאה החברתית היא הגדלת הוצאות הממשלה מבלי להגדיל במקביל את המיסים – הגדלת הגירעון בתקציב המדינה, אמור "להניב" לדבריהם כ- 20 מיליארד שקל לשנה. הדרישה השנייה – הכבדת נטל המס על "העשירים". 

הם לא מתכוונים להגדלה חד פעמית או "זמנית" של הגירעון, אלא ל"הגדלה עקבית" – כלומר מידי שנה. כבר כעת ההוצאה הגבוהה ביותר בתקציב המדינה היא החזר חובות העבר. סעיף מכביד (כ- 90 מיליארד שקל) שגבוה מתקציב הביטחון ותקציב החינוך – שניהם יחד. המדינה מממנת גירעון באותה שיטה שהפרופסורים ספיבק וזעירא, מהוגי התוכנית, יכולים לממן העלאה ברמת החיים של משפחתם, מעבר להכנסותיהם: לקחת הלוואה בבנק. 

ואכן זו הצעתם – שהממשלה תיקח עוד הלוואות – איזה רעיון מקורי! וממי הם מציעים לקחת הלוואות? לא יאומן – מקרנות הפנסיה! כלומר, הממשלה תלאים למעשה את קרנות הפנסיה, תרוקן אותן מהשקעותיהן בנדל"ן, בתעשייה ובעסקים ותמלא את הקרנות באגרות חוב של המדינה, בניירות "סולידיים" (כך קוראים לזה גם ביוון). תרגיל פיננסי מדהים, כמו ממשלות "נאורות" בעולם – ארגנטינה למשל, אבל גם יפן ואירופה. מדינות שכולן נמצאות על פי תהום. קרנות הפנסיה טרם התאוששו מהניהול "המקצועי" על ידי ההסתדרות שיצר בור של כ-80 מיליארד שקל וכבר מציעים לנו שוב את אותה נוסחת קסם.

הפרופסורים מציעים גם את הפטנט הידוע שכבר נוסה בהצלחה בכל מדינה פושטת רגל בהיסטוריה – שחיקת ערך הכסף באמצעות אינפלציה, הם קוראים ליצירת "אינפלציה מתונה" – לא יותר מ-5 אחוזים לשנה (תרופה זו רוקחים באמצעות הדפסת כסף). את הכסף של מי הם ישחקו? של הרופאים? של עובדי הנמל? של הסגל באוניברסיטאות? הרי כולם ידרשו מיד "תוספת יוקר". אז את מי תדפקו? רק את העובדים הפחות מאורגנים, את הגמלאים ואת הצעירים שנכנסים למעגל העבודה. 

מקור המימון השני, משקף מחשבה רעננה לא פחות: להחרים כסף מ"טייקונים". ובכן, אתם מוזמנים לנסות – תופתעו כשלא תראו אפילו שקל אחד נוסף בגבייה. החברים הנכבדים עמוסי חובות עד צוואר. חובות שיאפשרו להם מרחב תמרון חוקי לא לשלם מס לאורך שנים רבות. בשביל מה הם מחזיקים רואי חשבון ויועצי מס? הרי אתם, פרופסורים נכבדים, תהיו הראשונים שתציעו בקרוב למדינה "לחלץ" אותם ואת הבנקים כשהסערה תגיע לחופינו.

אז אולי הישועה תגיע מה"עשירון העליון"? אבל מסתבר שקבוצה מאושרת זו מתחילה בישראל כבר ברמות שכר של כ- 20,000 ₪ לחודש? לזה הפרופסורים לא יסכימו כי הם עצמם, יחד עם שלי יחימוביץ', יד ביד עם עובדי חברת החשמל ונמל אשדוד – נמצאים עמוק בתוך עשירון זה. שני העשירונים העליונים משלמים כבר היום 90 אחוז מהכנסות המדינה. אז מי נשאר? מעמד הביניים – אין מנוס, לפי הצעת הפרופסורים צריך לרדת עליהם שוב. אבל אי אפשר, הרי הם צעדו (לפחות לפי הסיסמאות על השלטים) לפני כחודש, שלובי זרוע, בהפגנה הגדולה בתל אביב.

והסערה המושלמת מתקרבת. רואים את העננים במערב ובמזרח. סערה שהתבשלה במשך עשרות שנים במדינות שיישמו את התיאוריה הכלכלית השוויונית והמתקדמת שלכם באירופה ובאמריקה – ממשלה גדולה שבוחשת, מתכננת, ומפקחת על הכלכלה. 

סערה משמעותה משבר כלכלי בקנה מידה של אירוע היסטורי מכונן שקורה אחת למספר דורות. המערב ייאלץ להתאים את רמת החיים שלו למה שהוא שווה באמת, לשווי האמיתי של המוצרים והשירותים שהוא מייצר. מדינות אירופה "הנאורות" נהגו במשך עשרות שנים על פי עצות של פרופסורים שטענו שאפשר ליצור עושר שלא באמצעות עבודה, אלא על ידי "חלוקה צודקת". ממשלותיהם כבר יישמו מזמן את רוב ההצעות שלכם – ממשלת יפן עם חוב לאומי של 230 אחוזי תוצר כבר החרימה מזמן את כל חסכונות אזרחיה (לא רק את הפנסיה), מדינות אירופה כבר לא יכולות להמשיך לממן את הגירעונות באמצעות הלוואות – אין מי שילווה להן.

כאשר שם יקצצו ברמת החיים – היצוא שלנו ייפגע, התיירות הנכנסת תיחתך, ואפילו היהודים הצרפתים יתחילו למכור דירות בתל אביב. לא, אל תצהלו, כי כמעט לכולנו לא יהיה כסף לקנות את הדירות שהם ימכרו. מחירי הדירות בתל אביב ירדו ומחיר הסושי יעלה. עסקים בישראל יקרסו והכנסות המדינה ממיסים יקטנו – פחות כסף יעמוד לרשות הפוליטיקאים לחלוקה.

אי אפשר ליצור ערך כלכלי יש מאין! הלוואות אינן תחליף להכנסות מעבודה.

אתם הוזים בגלי החום האחרונים של יולי-אוגוסט, החורף מתקרב – רדו מהגג. 


מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב רביעי, 03 ינואר 2018 05:18
תגובות  
0 #1 אברהם 2011-09-22 00:00
ל-8
אתה לא הראשון ש"עלה" על זה, ריק פרי כינה את תשלומי הביטוח הלאומי הונאת פונזי ומייד הותקף ע"י כל חסידי המערכת.
ציטוט
0 #2 אזרח 2011-09-22 00:00
ספיבק, זעירא ושות' באמת לא מבינים?
הם באמת לא מבינים את הנזק שההצעות שלהם יגרמו?
או שהם מבינים, אבל בטוחים מספיק שההצעות לא יתקבלו, ולכן מרשים לעצמם לקשקש שטויות פופוליסטיות, כי מה זה כבר משנה?
או שהם מבינים, וכן חושבים שההצעות שלהם יתקבלו, אבל פשוט משרתים את האינטרסים של עצמם (או של מישהו שמשלם להם) ולא אכפת להם מכל הנזק שייגרם?
או שהם ממש רוצים לגרום נזק לשם נזק?

או שהם פשוט לא מבינים? איך הם יכולים לא להבין דברים כל-כך פשוטים שכל ילד בגן אמור להבין בקלות? איך?
ציטוט
0 #3 מתן 2011-09-22 00:00
הי, יש לזה שם
כשחברה נותנת כסף לאנשים ומממנת את זה ע"י הלוואות מאנשים אחרים, אולי אני טועה אבל לא קוראים לזה הונאת פונזי?
ציטוט
0 #4 יעקב בנימין 2011-09-22 00:00
מוטי אני מקבל דיכאון מהכתבות שלך
ציטוט
0 #5 סטס 2011-09-22 00:00
מדכא...
מאמר מעולה, חבל רק שהוא נכון.
ציטוט
0 #6 דודי 2011-09-22 00:00
שאלה מעשית חשובה
מאמר מאיר עיניים ומהנה, כרגיל... תודה מוטי!
רציתי לשאול, האם בבוקר סמלי זה ששלי יחימוביץ' נבחרה כיו"ר העבודה, האם הזמן לעשות מעשה ואכן להעביר את החסכונות הפנסיונים לאפיק פרטי "חייב במס"?
אני תוהה אם בעוד 30-40 שנה עדיפה ציפור אחת ממוסה ביד, מאשר שני ציפורים באג"ח זבל.
ציטוט
0 #7 גלעד 2011-09-22 00:00
מאמר כן ונכון.
הכותב, דהיינו מוטי היינריך, כרגיל - הוציא מפרי עטו דברי טעם.

ההערות לשם הפיקנטריה בסוף המאמר מזכירות את ה"הקפיטליסט היומי", למען האמת, אני דווקא מחבב את זה.
ציטוט
0 #8 אאא 2011-09-22 00:00
ל 1
הטבות מס להרפשה סוציאלית היא עיוות שיש לבטל,כי זה גורם לאנשים להפקיד בקופ"ג במקום לחסוך בבנק רק בגלל התערבות מלאכותית של המדינה בדמות מיסוי.
רוב החברות למשל קיימות רק בגלל העיוות שהמדינה יצרה בדמות מס חברות קטן.המדינה פשוט מייצרת תעסוקה מלאכותית ופיקטיבית לרו"ח ועורכי דין באמצעות העיוות הזה.
זו הסיבה שרובן המכריע של החברות זה עצמאים שהפכו לחברות רק בגלל המס
ציטוט
0 #9 אאא 2011-09-22 00:00
מה שמציעים הפרופסורים
הוא אדם שמרוויח 5K לקחת עוד 50K הלוואות כל חודש ולחיות כמו מלכים....עד לרגע שבו יהיה צורך לפרוע את ההלוואות האלה.
ואם הלוואות האלה נלקחו מקרנות פנסיה ? אז זה אומר שלמדינה לא יהיה מאיפה לשלם פנסיה לאלה שצברו...כי הכסף שהיה שם הולווה למדינה לשימוש שוטף.

אכול ושתה כי מחר נמות - זו כל התיאוריה הכלכלית הליברלית במשפט אחד.
ציטוט
0 #10 ליאור דגן 2011-09-22 00:00
כמה שעצוב
ככה נכון. החוסר ההיגיון של אנשים מסויימים (כמה יגידו כולנו) הנו מדהים. מה שספיבק וחבר מרעיו מציעים שקול למי שיתעקש בסופת גשם להחזיק רשת מעל הראש ולא מטרייה כי היא שוקלת פחות... אפילו לאחר עשרות פעמים שהוא נרטב ואחרים נשארו פלוס מינוס יבשים.
אני, לדוגמא, לא עובד עם קרנות פנסיה בהגדרה. רק קופ"ג וביטוח ריסק. כמה שפחות ממשלה תערבת בניהול הכסף, כך ייטב. עם זאת, מתוך הבנה שאנשים אינם רציונאלים (ע"ע מחקריו של דן אריאלי), אני כן חושב שחוק גלאס-סיגל הוא רעיון טוב וכן הקלות במס להפרשה לביטוחים וכדומה. אין מה לעשות\ בני אדם לא חושבים לטווח ארוך. בין הם בממשלה או בעסקים.
ציטוט
0 #11 אביעזר 2011-09-24 00:00
טעות
טעות הייתה להגיב, אפילו בעקיפין ובמשתמע, לתופעה מגונה כמו הליברטי הזה. התעלמות סולדת היא תגובה הרבה יותר הולמת.

אמירות כאלו נהוג לפטור במשיכת כתפיים ובהפטרת: "הליברטי אמר... ונשאר בחיים"...
ציטוט
0 #12 ליברטי 2011-09-24 00:00
האמת כואבת
תמשיכו לברבר את עצמכם לדעת, אביעזר ודומיו, שממש מזדהים בשמם המלא.

ואלה עוד המגיבים המתקדמים באתר היחיד במדינת המטומטמים שעוד איכשהו מבין מה באמת קורה כאן.

אני נכנס לפה כשאני צריך להזכיר לעצמי למה עזבתי - כי עד לקריסה לא ישתנה פה כלום., ואחרי הקריסה זה כבר לא ישנה.

פשוט אין מי שישנה: נשארו פה רק הדתיים הפרימיטיביים, עובדי המדינה ויתר אוכלי החינם, מטומטמים סוציאליסטיים - וקבוצה הולכת ודועכת של מצקצקי הלשון ודורשי שיפור האתר, בלי להזיז את התחת בעצמם.

תמשיכו, זה נותן לי עוד יותר תזכורת להנות כאן המרחבים, מהחופש, ממכונית מפוארת הזולה בפי 3 בישראל, מבית ענק שאני יכול להרשות לעצמי כסטודנט - ושבארץ עם-הספר יכול לחלום עליו רק סא"ל שמן בקבע או פקיד ממשלתי מיותר.
ציטוט
0 #13 אביעזר 2011-09-24 00:00
ל-13
תופעות ביזאריות כמו ליברטי היו נעלמות מעצמן, אלמלא נמצאו אפילו לכאלו פרקליטים לעת מצוא...
ציטוט
0 #14 דוד 2011-09-24 00:00
ל-12
הוא לא היחידי.
ציטוט
0 #15 אביעזר 2011-09-24 00:00
ליברטי
מי האידיוט הזה, שפוחד להזדהות וקורא לעצמו ליברטי, ומזהם את האתר הזה בגידופיו הלא מעניינים ולא רלוונטיים ?
ציטוט
0 #16 ליברטי מהחוף המזרחי 2011-09-24 00:00
כיף לראות את המדינה גולשת לקריסה
בגלל הטימטום של אזרחיה והציניות של מנהיגיה, הפוליטיים והכלכליים.

אין מה לעשות, על טימטום משלמים.

מוטי ימשיך לכתוב דברי טעם שאינם משפיעים, המגיבים ישמיכו לצקצק בלשון ולדרוש ממוטי לשפר את האתר, העדר הפרימיטיבי ימשיך לבחור בשלי יחימוביץ ולדרוש עוד כסף על העצים, עובדי הרכבת, החשמל ויתר מוצצי הדם ימשיכו להרוס את הפיריון של הציבור ולמצוץ עוד כוח חיים מהיתר בשביתות ובמשכורות, הצעירים ימשיכו להגר - ושום דבר פה לא ישתנה.

ישראל תגיע לסופה ההגיוני, כמו שחזה צ'רצ'יל - שיוויון, אבל שיוויון של עוני. בצירוף הבעיות הבטחוניות, התרבות הדתיים החשוכים שונאי-הקדמה, זליגה מתמדת של ההון האנושי, והפסקה קרבה של האכלת הזונדה האמריקאית בשל הבעיות שלהם עצמם - לא קשה לחזות את הסוף.

באוניברסיטה שלי רואים היטב שיצרני העושר הופכים גלובליים, בזמן שיהודים חושבים שהם העם הנבחר - כשכל ההוכחות בשטח מראות בדיוק את ההפך.

זהו עם עבדים נבער ומטומטם
שראוי בדיוק לגורלו - לאכול קש, תרתי משמע וועד מעט במובן המילולי.
ציטוט
0 #17 יעקב 2011-09-25 00:00
החוב הלאומי יותר נמוך
הגרעון השנתי יותר גבוה.
ציטוט
0 #18 ליעקב 2011-09-25 00:00
הגרעון של ארה"ב יותר נמוך?
ציטוט
0 #19 יעקב 2011-09-25 00:00
אליהו מפליג בהגזמות פיוטיות
ארה"ב, ככול שהיא מתמוטטת, היא עדיין יותר חזקה וחופשית מישראל.
הגרעון יותר נמוך, המיסוי יותר נמוך... ויש לה עוד יתרונות אחדים.... קצרה היריעה.
היא מתדרדרת, נכון, אלא שכול שאר הארצות מתדרדרות יותר, וזה כולל את ישראל.
ציטוט
0 #20 אליהו, חיפה 2011-09-25 00:00
ספיבק, זיערא וליברטי פועלים במכוון
ההצלחה של ישראל כתוצאה מהליכה לכיוון השוק החופשי (אפילו שהיא מוגבלת, ולא נגעו עדיין ברגולציה החונקת) מאוד מפריעה להם.

לכן, ספיבק וזעירא מנסים לגרום לישראל ליפול למלכודת שארה"ב ואירופה נפלו בה: מיסוי נמוך כדי לרצות את העסקים וסבסוד גבוה כדי לרצות את ההמונים.
ברור להם שזה יביא לקריסה - וזאת מטרתם.
הכל כדי שהם יוכלו להצדיק את התיאוריה שלהם - שוק חופשי נועד לכישלון, ולדחוף חזק לסוציאליזם האהוב עליהם.


ליברטי פשוט ממורמר.
הוא יודע שארץ חלומותיו קורסת במהירות.
עד שהוא הצליח להשיג ויזה - ארץ החלומות והדולרים על העצים הפכה לארץ של דמי בטלה וסובסידיות ממשלתיות - שגודל ההממשלה שלה עבר את ישראל, והיד עוד נטויה.

אז הוא מגייס כל פיסת אינפורמציה כדי להצדיק את התיאוריה שלו.
בדיוק כמו ספיבק וזעירא.
ציטוט
0 #21 יעקב 2011-09-26 00:00
טעיתי...
אכן החוב עלה במהירות מסחררת בשנה האחרונה.
והזכרון שלי לא מה שהיה פעם...
ציטוט
0 #22 אביעזר 2011-09-26 00:00
אכן מאמר מעניין...
תמיהני... מי הוא זה שחתום על המאמר בקישורית ששלח גרי ליעקב (בתגובה 25), מ-4 לאוגוסט 2011, על החוב הלאומי האמריקאי... עברו רק פחות מחודשיים מאז ומישהו הספיק כבר לשכוח את מה שהוא עצמו כתב...
ציטוט
0 #23 גרי 2011-09-26 00:00
יעקב, הנה מאמר שיעניין אותך
http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=477217&blogcode=12663149
ציטוט
0 #24 החוב הלאומי של ארה"ב 2011-09-26 00:00
15 מיליארד - כמו התוצר
ציטוט
0 #25 יעקב 2011-09-26 00:00
מה החוב הלאומי בארה"ב ?
לפי דעתי, ומבלי שבדקתי את זה עכשיו, הוא רק 60% מהתל"ג. נכון שהוא גדל בקצב מסחרר, אבל עד היום עוד לא הגיע ל 100% - שוב - מתוך ידע כללי, וללא בדיקה מדויקת.

באשר לישראל - הוא ירד אולי פעם ל 76-80% אבל כעת, לפי מיטב הערכתי (ללא בדיקה) הוא קרוב ל 90% (נדמה לי שהמספר האחרון שקראתי היה 88% ).
באשר לירידה של 3% בשנה - אם זה קרה - זה היה מקרי. זה לא משהו שהו שקורה כול הזמן.
ציטוט
0 #26 אליהו, חיפה 2011-09-26 00:00
בארה"ב החוב גבוה והגירעון גבוה
בישראל החוב היה ב2010 76% וכל שנה הוא יורד בערך ב3% ביחס לתל"ג.

בארה"ב, החוב קרוב ל100% מהתל"ג, והוא עולה בקצב מסחרר של 9% בשנה.
אין אפילו נסיון להפחית את החוב - רק נסיון למתן את קצב העליה - וגם זה רק בעתיד הרחוק.
ציטוט
0 #27 אליהו, חיפה 2011-09-26 00:00
אני מדבר על כיוון (TREND)
והטרנד באמריקה זה איך לגרום לממשלה לממן לך חיים טובים.
הם פשוט רוצים אירופה.

הרי MEDICARE,MEDICAID נחקקו מתוך הכרה ברורה שאין כסף כדי לממן אותם.
בכלל מערכת הבריאות שם סובלת מבזבוז אדיר: המערכת מוגדרת כפרטית, אז בית המשפט תומך מאוד בתביעות נגד בתי החולים, אף רופא או בית חולים לא נוקוף אצבע בלי לוודא שאין לו סיכון מתביעה, ולכן יש המון בדיקות מיותרות, וכל שירות עולה הון
ולתוך המערכת הזאת התחילו לשפוך כמויות אדירות של כסף ממשלתי למערכת.


בישראל יש לך הבנה בסיסית שאינפלציה, גירעון בתקציב, חוב לאומי זה דברים גרועים שמדרדרים את הכלכלה לתהום.
זאת הסכמה גורפת בקרב כל הממונים על הקופה הציבורית.

לכן אף אחד לא מקשיב לגורמים ההזויים שמדברים על הגדלת החוב במקרים שאינם קטסטרופה.

בארה"ב - רוב הדמוקרטים תומכים בהגדלת ההוצאה הממשלתית ללא העלאת מיסים,
ורוב הרפובליקאים מתעקשים לא להעלות מיסים משום סיבה, ולא מתאמצים במיוחד להקטין את הממשלה.
במבט היסטורי, הנשיא האחרון ששמר על הקופה הציבורית היה ג'ימי קרטר.
הם פשוט לא זוכרים איך אפשר לא לשקוע בחובות.


הבעיה הגדולה שלנו בישראל זה עודף רגולציה. זאת בעיה ענקית וחייבים לטפל בה, אבל לעומת בעיית חוב, היא לא עלולה לרסק את הכלכלה.
ציטוט
0 #28 אליהו, חיפה 2011-10-02 00:00
אאא - מחזור עיסקי הוא דבר בריא
ולכן מיתון הוא דבר בריא.

בזמן צמיחה מהירה, נוטה להיווצר בזבוז מסויים לצורך ניצול המשאבים.
לאחר מכן, כשהמשאבים, המחקר המדעי וכדומה לא מדביקים את קצב הצמיחה יש מיתון.
במיתון חברות לא יעילות קורסות, וחברות יעילות יותר שורדות, עד שיש גילויים מדעיים חדשים, כוח אדם לא מנוצל, או משאבים חדשים וחוזרים לשלב הצמיחה.

כל זאת לעומת מדינה סוציאליסטית, שמצד אחד מאופיינת בבזבוז אדיר של משאבים ומצד שני לא מצליחה לנצל את צריכת המשאבים המוגברת כדי לשפר את חיי תושביה.

לכן, נראה שאתה בתור אחד שמודאג מבזבוז המשאבים האדיר בחברה, תשמח מהאפשרות שמיתון יגיע.

דרך אגב, גם הרבה לפני הגלובליזציה היו תופעות של גירעון מסחרי ואינפלציה חזקה.
לדוגמא האימפריה הרומית והספרדית הגיעו לקריסה כלכלית בעקבות תופעות אלו.
ציטוט
0 #29 יעקב 2011-10-02 00:00
מחזוריות עסקית
בשיטה קאפיטליסטית יש בהחלט מחזוריות עיסקית, עם עליות וירידות. יציבות מוחלטת לא קיימת בטבע אלא רק בבית הקברות.

זה שיש תנודתיות, אין פירושו שהקפיטליזם מוביל להרס עצמי, רחוק מזה. אחרי כול משבר (תיקון) באה צמיחה חדשה, לרמה עוד יותר גבוהה.
ואם בניסיון ל"שטח" את התנודתיות, או לבלום את המחזור העסקי, אתה גורם לעוני טוטאלי (כמו במדינות הקומוניסטיות) אז מה עשית?
ציטוט
0 #30 אאא 2011-10-02 00:00
סוציאליזם מתיימר להיות
הפרפטו מובילה של הכלכלה.
אלכימיה פיננסית.לייצר עושר ושפע מבלי לעבוד,לייצר וליצא.
פחחחחחחחחחח
ציטוט
0 #31 אאא 2011-10-02 00:00
שאלה למוטי
קרל מרקס בספרו "הקפיטל" (שאותו לא קראתי) טען כי השיטה הקפיטליסטית מחייבת משברים כאלה באופן מובנה בכל תקופה מסוימת.
האם זה נכון ? האם,כמו שסוציאליזם במדינה פירושו קריסה מוחלטת שלה בתוך פחות מ 100 שנים,גם לקפיטליזם יש מנגנון השמדה עצמית פנימי מובנה ?
ציטוט
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן