ראשון, 23 ינואר 2011 00:00

"פרשת" יואב גלנט - עבריינים בעול כורחם

הציבור בישראל – כולל מנהיגיו, אנשי אקדמיה ואנשי עסקים – התרגלו, ללא הרהור שני, למציאות המעוותת בתחום הקרקעות ואינם שמים לב שבשיח המתנהל חסרות רק שתי מילים פשוטות – למכור קרקע ולקנות קרקע.

לפני מספר ימים, בצהרי יום, רואיין ברשת ב' מר אלי אזולאי שכיהן בעבר כיו"ר המועצה האזורית אלונה בה ממוקם מושב עמיקם – מושבו של הנאשם המפורסם. אזולאי הגן בחירוף נפש על האלוף "עתיר הזכויות". בין היתר, אזולאי לא מבין למה נטפלים לגלנט כי "כך רבים נוהגים, בכל המושבים...". בקיצור...לדבריו: "כולנו גנבים".

הדיון בתקשורת הוא על פרטי ה"פרשה": האם סיפח שטח של 300 מ"ר או 400 מ"ר לחצר ביתו; האם השתלט או לא על דרך הגישה לאחוזתו; האם נטע או לא נטע עצי זית על חלקה מרוחקת שאינה שלו; האם הגיש בקשה רשמית לקבל את החלקה המסופחת; האם שיקר כשתוחקר על מעלליו.

מילות המפתח המככבות בשיח הציבורי הן "מגיע", "הקצאת קרקע", "זכויות", "אדמת מדינה", "מנהל מקרקעי ישראל", "לתת קרקע ולקבל קרקע", "פלישה לאדמות מדינה", "חלוקת שטחי עיבוד". הציבור בישראל – כולל מנהיגיו, אנשי אקדמיה ואנשי עסקים – התרגלו, ללא הרהור שני, למציאות המעוותת בתחום הקרקעות ואינם שמים לב שבשיח המתנהל חסרות רק שתי מילים פשוטות – למכור קרקע ולקנות קרקע.  

נניח שיואב גלנט היה חי במדינת ישראל אחרת בה קרקעות המדינה בבעלות פרטית, אין בה "אגודות שיתופיות" וכל מושבניק הוא בעלים רשום בטאבו של נחלתו. יואב גלנט שחפץ לגור בבית צמוד קרקע, באותה ישראל האחרת, מגיע ליישוב (לא "מושב") עמיקם, מאתר חלקת קרקע מתאימה שעומדת למכירה, מנהל מו"מ עם בעליה, רוכש את הקרקע ובונה בית. ואם לאחר שנים ירצה חלקה נוספת כדי לגדל בה עצי זית – יחזור על התהליך – יקנה 35 דונמים נוספים. פשוט.      

אבל האתוס הסוציאליסטי של מדינת ישראל ששטף את מוחם של 99% משוכני הארץ אינו מאפשר קניה של קרקע, היא בבעלות "הלאום". על פי אותה אמונה זכות קניין פרטית על קרקעות היא חטא, קרקע צריכה להיות בבעלות הקולקטיב – "המדינה". קרקעות לא מוכרים אלא "מעניקים" או "מקצים". מנהל מקרקעי ישראל "מקצה" את הקרקע לקולחוז, האגודה השיתופית. זו "מחלקת" את ה"משבצת" בהתאם לשיקולי הפוליטבירו המקומי. מסתבר שמושב עמיקם פלש וסיפח לעצמו 2,000 דונם של אדמות הלאום (הקרקע "שלנו") והוא נמצא ב"עודף הקצאה"... ואם המושב עצמו גנב, אז יואב גלנט, לפחות על פי המסורת עתיקת היומין – "גונב מגנב, פטור"...

"סוציאליזם", "שיתוף" ו"חלוקה" הן מילים שמשדרות לאזרח הממוצע הקשר חיובי. שטיפת מוח של דורות הצליחה. קשה לנו לשחות נגד הזרם ולשכנע ציבור רחב שבמקום בו אין קניין פרטי ואין מכירה וקניה – צריכה להיות "חלוקה". כאשר יש "חלוקה" ו"הקצאה" צריך "מישהו" להקצות ולחלק, כאשר אין מחיר שוק צריך "קריטריונים" ו"נוהלים", כאשר "מחלקים" יש תמיד תור לפני דלפק החלוקה. כאשר יש תור – אפשר תמיד לקפוץ לראש התור אם אתה "עתיר זכויות", אח של גיורא מהוועד, או אם אתה יכול לשחד את הפוליטיקאי שאחראי על "החלוקה". זו תמציתה של חברה סוציאליסטית או "סוציאל דמוקרטית" ולכן שחיתות היא חלק בלתי נפרד של כל תחום בו קולקטיב ערטילאי מחליף את כוחות השוק והקניין הפרטי.

כדי לחיות במדינה סוציאליסטית צריך "להסתדר", לרמות ולגנוב – בין אם הגניבה חוקית או פלילית, כי אי אפשר פשוט לקנות ולמכור; בין אם מדובר ברוסיה הקומוניסטית, שבדיה הסוציאל דמוקראטית או מדינת ישראל ה"חברתית".

יואב גלנט הוא חלק מהממסד של מדינת ישראל. "הפרשה" תישכח במהרה – העניין "יוסדר", ובמקומה תצוץ פרשה אחרת. גלנט לא יוכל להיות רמטכ"ל כי הוא נלכד בקורי העכביש שהממסד הציוני טווה מזמן וממשיך לדבוק בהם באדיקות. אילו לא היה מתקדם בצמרת הפיקוד הצבאי, כנראה ש"הפרשה" כלל לא הייתה זוכה לפרסום וגלנט היה סתם גנב, "כמו כולם".  

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שני, 01 ינואר 2018 05:10
תגובות  
0 #1 ליברטי - לליאוניד 2011-01-23 00:00
איך זוחלים החוצה מהביצה הסרוחה
כתבתי על זה כמה פוסטים כאן לפני מספר חודשים, אתה מוזמן לחפש אחורה.

הבחור ששאל את אותה השאלה כבר לא כותב כמדומני, ואני מאוד שמח כי יש בכך אולי סימן שהוא עזב. כל אדם משכיל שעוזב, מקדם את הקריסה ההגיונית של החברה הרקובה שנוצרה כאן, שלא יכולה להתקיים ללא הפראיירים הנאיביים שמתחזקים אותה - תמורת נזיד עדשים ושטיפת מוח מצוצה מן האבצע שזה "ביתם" - בזמן שזה מזמן רק ביתם של המקורבים לצלחת, שלהם עצמם ממילא כבר מוכנים מנחתי-חירום בחו"ל.

בתור מהנדס, לא צריכה להיות לך שום בעיה לעבור לארה"ב. בניגוד לישראל, אמריקה מאז ומעולם ידעה לפתות כישרונות מכל העולם, ובזה אחד מסודות הצלחתה.

ר' על בריחת המוחות (פרופסורים) מצרפת הסוציאליסטית ואוהבת איכות-החיים - לארה"ב התחרותית והקפיטליסטית:

French Professors Find Life in U.S. Hard to Resist
http://www.nytimes.com/2010/11/22/world/europe/22iht-educSide22.html


אני מציע לך לחפש העברה בתוך החברה שלך (relocation), או פשוט לחפש עבודה ישירות שם. היום הכל נגיש, תכין קורות חיים - ואם אתה טוב, יישלפו אותך גם אל מעבר לאוקייאנוס.

הדרך הנפוצה השניה, שבה אני בחרתי, היא ללמוד לימודים מתקדמים שם. חפש את התואר השני הרלוונטי לך, או תנסה להתקבל לאחת התוכניות הטובות של מנהל עסקים - MBA. תצטרך להוציא GMAT גבוה, ורצוי גם לקחת יועצים מקצועיים להכנת החיבורים והחבילה הכללית (יש לא מעט בשוק, אוכל להמליץ) - אבל אם תגיע לאחת מתוכניות ה- TOP10, השמיים הם הגבול, ותרוויח משכורת שבישראל לא תגיע אליה גם בגיל 60. אה, שלא לדבר ששם תוכל לקנות בית - בית נורמלי, ולא מחסן במרתף בגדרה - תוך שנתיים, ולא תוך 20 שנה כמו בישראל.

תראה את הסיפור של אורית גדיש להשראה, ודמיין לעצמך איפה היה הייתה היום אילו הייתה ממשיכה לאכול את הפרופגנדה כאן:
http://en.wikipedia.org/wiki/Orit_Gadiesh

אני רק בוכה על השנים שבהן לא הבנתי את מה שאתה מבין, ומקנא בך על שיש לך את האתר הזה, ושהיה לך את השכל לקרוא ולהפנים את האמת.

בהצלחה.
ציטוט
0 #2 לאוניד 2011-01-23 00:00
לליברטי - איך להגר לארה"ב?
אני מסיים עכשיו תואר בהנדסת חשמל באוניברסיטה ומתחיל לעבוד בחברה ישראלית בתחום התוכנה.

אני מעוניין להגר מפה לארה"ב בדיוק מהסיבות שאתה (והאתר הזה) מציינים.
השאלה היא איך עושים את זה?
לפי מה שאתה כותב, אתה מתכנן לקבל ויזת לימודים וכך לנסות להישאר שם?
מה צריך לעשות בשביל זה?
יש לך קישורים לחומר קריאה רלוונטי?

גם אני מתפעל כל פעם מחדש ממוטי והמאמצים שהוא משקיע. בנוסף אליו, יש עוד כמה כותבים מרכזיים בעלי דעות דומות (אפשר לראות את הקישורים מצד שמאל באתר) אבל לצערנו, הם מעטים מדי וחסרי כל השפעה.
ציטוט
0 #3 ליברטי 2011-01-23 00:00
איך הוא לא מתייאש?
אני מתחיל להעריץ את מוטי היינריך.

יש פתגם ברוסית: "כפר ללא צדיק לא יעמוד". מוטי הוא הצדיק בגטו הישראלי. מפרסם ומפרסם, כבר שנים, למרות שאופיה הסוציאליסטי של ישראל לא משתנה, אלא להיפך: יש "ריצה לתחתית" בגלל שההמשכילים והמתעוררים מהמטריקס עוזבים, ורק הבררה נשאר.

גם לי כואב הלב לראות את מדינת היהודים, שעבורה הקריבו רבים כל כך את חייהם, מתבהמת והופכת למדינות עולם שלישי. אבל אני חושב שכאן דווקא צדק לנין: "ככל שגרוע יותר, ככה יותר טוב". צריך שהמדינה הזו תגיעה לסוף ההגיוני שלה בדהירה לעבר שיוויון העיוועים המיוחל. אז היהודים מארה"ב, החכמים יותר והמבינים את יתרונות הדמוקרטיה, יוכלו לאכלס אותה מחדש ולספח אותה באופן פורמטלי כמדינה 51 לארה"ב, המדינה הטובה ביותר בעולם, שתיבנה לא על ידי פליטי רודנות למיניהם, אלא על בסיס עקרונות החוקה, חופש הביטוי, משפט מושבעים, ושוק חופשי.

אבל עד אז, תהליך האפריקניזציה של ישראל יגבה עוד הרבה שנים יצרניות מחייהם של הנאיביים שנשארים להתפלש בביצה המקומית, בטיפשותם.

סימן דרך מרכזי הוא הבאה של סטנלי פישר לשלטון. בדיוק כמו שביקשו מלכי אפריקה מבריטניה: ר' את המאמר המרתק הזה מוול סטריט ג'ורנאל.
http://www.thestudentroom.co.uk/showthread.php?s=52189977bfef7b8e0073a648e8d28018&t=1517801

המעניין הוא, שאחרי שהמדינה קורסת לאחר הגעה לסוף ההגיוני של דרכה ה"ייחודית" (זו תמיד "דרך ייחודית", מעניין - ברוסיה, בצפון קוריאה, בישראל), היא פשוט נרקבת ואיש לא משקם אותה, והיא פשוט מידרדרת ומידרדרת (ע"ע אפילו קליפורניה שבה הסוציאליסטים ניצחו).

זה מה שיקרה גם בישראל, הרי גם מוטי היינריך הוא לא נצחי, וצעירים כמוני רק מחכים לתשובה מאוניברסיטה אמריקאית כדי להתחיל תואר שני.

תחזיקו לי אצבעות, אני אמשיך את הג'ניוס היהודי במקום שמאפשר לו לפרוח, ולא קובר אותו באדמה.
ציטוט
0 #4 יעקב 2011-01-23 00:00
המעלות של המנדט הבריטי
"תושבי ישראל נותרו נתיני המנדט הבריטי"

הלוואי...
בימי הבריטים הקרקעות היו פרטיות, וניתן היה לקנות קרקע עם קושאן בטאבו.
בימי הבריטים קמו כול המפעלים הפרטיים הגדולים כמו חברת החשמל (שהולאמה על ידי מדינת ישראל), אוסם, עלית, שטראוס, בנק לאומי (הולאם גם כן) אחרי קום המדינה לא קמו יותר חברות פרטיות גדולות עד, אולי שנות ה 1970.

הלוואי, שמבחינה כלכלית, היה נמשך המנדט הבריטי (רק בלי ספר לבן). אולי היה אצלנו משטר כלכלי כמו בהונג קונג.
ציטוט
0 #5 אאא 2011-01-23 00:00
לדעתי הדבר החשוב בפרשה
הינו אי ההתאמה המוחלט של גלנט לתפקידו כרמטכל ללא קשר לסוגית הקרקע.פשוט המסלול הצבאי שעבר היה חייב למנוע ממנו הגעה לדרגה של מעבר לתא"ל.
למנות אנשים לא מתאימים (בלשון המעטה) לתפקיד בעל חשיבות כזו - זה משול להתאבדות.
ציטוט
0 #6 בשם הנציב העליון 2011-01-23 00:00
שלטון המנדט באדרת מנהל מקרקעי ישראל
תושבי ישראל נותרו נתיני המנדט הבריטי
באמצעות מנהל מקרקעי ישראל. זה הכל.
ציטוט
0 #7 מישה ב. 2011-01-23 00:00
מסכים אם הטיעון העיקרי, אבל מסתייג
במקרה הספציפי.
ראשית, גם אם המצב העקרוני לא מוצדק, עדיין הייתה כאן השתלטות נגד החוק. מדוע לאחרים אסור היה להשתלט על השטח?
שנית, לא מדובר בשטח שסתם שייך למינהל, אלא כזה ששימש גם כשטח ציבורי פתוח.
שלישית, החשד החמור הוא ששיקר בחקירתו.
ציטוט
0 #8 אבי 2011-01-23 00:00
שתי הערות
הבעיה עם הבית של גלנט היא לא שהוא צריך לבקש רשות לקנות את האדמה (יש בישראל מספיק אדמות פרטיות, כולל בישובים סמוכים לעמיקם. גבעת עדה, למשל).
הבעיה היא שמשום מה רק עובדי מדינה מצליחים להגיע לנחלות ענקיות כאלה. רק עובדי מדינה מצליחים לבנות בית ולא לשלם עליו את המס שאזרח שומר חוק משלם.
ציטוט
0 #9 אסף בן דור 2011-01-23 00:00
כל מילה נכונה, ועוד משהו:
שמתם לב שכל מינוי של רמטכ"ל מלווה ברעש גדול: היחסים של ההוא עם הרמטכ"ל הקודם, היחסים עם שר הביטחון, הוא שונא את זה ומסע הכפשות נגד ההוא, רק שאלה אחת חסרה. כיצד תפקד המועמד לאורך הקריירה הצבאית שלו, האם חידש משהו בתו"ל? האם העלה את הרמה המבצעית של היחידות שהיו באחריותו? אלה הן שאלות שהיו שואלים לפני מינוי של כל מנכ"ל בחברה מסחרית. אלה אמורות להיות השאלות, ולא הוויכוחי גן ילדים שאנחנו עדים להם בכל פעם. האם זה מעיד על הרמה המקצועית של צה"ל?
ציטוט
0 #10 נחמיה תנא 2011-01-23 00:00
החטא הקדמון
למרות שההתישבות החקלאית בישראל החלה ע"י היזמה הפרטית במושבות, השתלט המימסד הסוציאליסטי עד מהרה, באמצעות ההתישבות העובדת על כל חלקה טובה (תרתי משמע). אדמת הלאום הפכה לסחורה פוליטית באמצעותה שלט המימסד הזה (שהחזיק בידיו גם את כל המקורות ה אחרים.)כך זה היה מאז שנות ה 20 של המאה הקודמת וגם אחרי קום המדינה, ואפילו המהפך של 1977 לא הצליח לשנות זאת.
ציטוט
0 #11 ליברטי 2011-01-24 00:00
אתה נאיבי
אתה נאיבי

למרות שיש בזה איזה חן נערי.

סרטן הסוציאליזם בישראל הוא סופני, וכל מה שאתה יכול לעשות - וגם זה בספק ענק - זה להאריך את הגסיסה. בשורה התחתונה, אני גם לא מאמין לשנייה שבאמת תעשה משהו. ישראלים טובים רק בלדבר, ורצוי גבוהה-גבוהה. אם היו עושים, לא היו מגיעים למקום הבזוי שבו הם נמצאים היום.

אבל לא, אתה בשלך - "מוכן להילחם ולנצח ניצחונות קטנים בכל פעם". את מי אתה משלה? על מי אתה עובד? אתה כבר הפסדת, ורק מסרב לראות זאת. הפסדת אידיאולוגית - לשלי יחימוביץ, הפסדת אלקטוראלית - לאוליגופול המפלגות שמתחרות מי פטרנליסטית יותר, הפסדת דמוגרפית - לחרדים ולבני-מדינתך האפאטיים וחסרי-החינוך.

ועוד טוב אם הנאיביות שלך תעלה לך "רק" בשנים היצרניות, שבהן יכולת לקדם את טובת האנושות, ולא את הטובה הקיקיונית של הגזע העליון שלך. הבעיה שהרבה נאיביים מתו, פשוטו כמשמעו, בשביל וילה של הגלנט התורן או עבור חשבון המניות של החלוץ הבא. אולי אתה מוכן להקריב את ילדיך למולך (מה שדווקא די מסתדר עם התורה הפרימיטיבית של העם הנבחר שלך) אבל אני מעדיף לתת לילדיי סיכוי של חיים נורמאליים במדינה נורמאלית, שתאפשר לכישרון שלהם לפרוח ולא תשעבד אותו לסיפוק יצר השליטה האינסופי של הנומנקלטורה. אני מעדיף שילמדו בייל מאשר שיצבעו דשא בחצר של רס"ר מקומבן.

סיסמאותיך ההרואיות רק מדגישות את התעלמותך מן הראיות. חבר, אתה בשוליים מזמן. ההבדל ביני לבינך זניח ולא קיים בעיני ציבור הבהמות הענק שעומד מולך ולועס את המסטיק הטלוויזיוני שלו במבט מזוגג. אם כבר משהו יוביל להתעוררות, זה רק הרטוריקה שלי, ולא הניסיונות העקרים שלך למצוא איזה גשרון אל ליבם המפוחד. גם הנומנקלטורה בנויה על כוח, והיא לא תוותר בקלות, או בכלל. התאים הסרטניים בישראל יאכלו גם אותך, או שתהפוך לאחד מהם, כפו שעשו לרבים לפניך.

אשרי המאמין הנאיבי.

מוטי כותב לך כל שבוע מאמר על חקיקה דרקונית חדשה שמצרה עוד ועוד את גדרות החופש של הציבור. נטל המיסים רק עולה. פרופ' מואב מראה לך שירדו כבר מעל מיליון וחצי יהודים, חלקם הגדול - הם הם יצרני העושר. פרופ' בן דוד אומר לך שהפער בין ישראל למדינות המתקדמות רק הולך וגדל מאז שנות ה- 70, ומעמיד בסיכון קיומי את מדינת ישראל. התהליך הסיזיפי שלך נגמר, אבל אתה כנראה רוצה לחוש את זה על בשרך. Be my guest.
ציטוט
0 #12 עידן - לליברטי 2011-01-24 00:00
צא מהשוליים
אתה לא מבין שאידיאולוגיה לחוד ומציאות לחוד? המקסימום שאפשר להשיג זה למשוך את המציאות יותר קרוב אליך... תהליך איטי וסיזיפי ורצוף כשלונות אבל כשפתאום מסתכלים אחורה רואים שעשינו פה משהו. התחלנו כמעט כמדינה קומוניסטית... והיום אנחנו שנות אור משם. אני לא מתעלם מהבעיות הקשות מאד שיש פה - להפך אני מוכן להלחם בהן ולנצח נצחונות קטנים כל פעם. אתה תברח לך לאמריקה ששם כמובן הכל מושלם ואוטופי ותסכם את תרומתך לשיפור המצב ברטוריקת נביא הזעם ושנאת חינם ותגחך לך שיש עוד כאלה שלא התייאשו.
הרטוריקה שלך רדיקלית כמו של הסוציאליסטים והחרדים שאתה כל כך מתעב - והיא תמיד תדחוק אותך לשוליים שמהם לעולם לא תוכל להשפיע על המציאות. בהצלחה באמריקה.
ציטוט
0 #13 אאא 2011-01-24 00:00
עידן,אני לא קפיטליסט אידיאולוגי
אני מבין למה סוציאליזם לא עובד,ובאיזה נסיבות הוא כן עובד וכנ"ל לגבי קפיטליזם.
כל תיאוריה שמתיימרת להיות נכונה לכל תחום הגדרה,זרוק אותה לפח מבלי לטרוח להבין אותה.אין דבר כזה.
קפיטליסט אידיאולוגי לא שונה מלנין,אבל לכיוון השני.אידיאולוג לא מוכן לבדוק דברים כי זה עלול למוטט את כל מה שעליו בנוי העולם האינטלקטואלי שלו.אידואלוג ופנאט דתי - חד הם.
מוטי היינריך אומר דברים נכונים בחלקם אבל גם הוא אידאולוג.
הוא לא רואה את החסרונות האדירים של הקפיטליזם ויש כאלה.הוא לא רואה את העיוותים שיש במגזר הפרטי במערב שלא קשורים לסוציאליזם.
ציטוט
0 #14 ליברטי 2011-01-24 00:00
הבית אכן בוער (5)
וכעת לתחזיות המוגזמות של ליברטי על הקריסה:

"רמת החיים בישראל אינה מצליחה לסגור את הפער עם המדינות המפותחות במערב, אלא ההיפך הוא הנכון. למרות ההייטק, הרפואה וההשכלה הגבוהה, הנמצאים במעטפת הידע האנושית, רמת החיים בישראל הולכת ונסוגה, במונחים יחסיים, מרמות החיים במדינות המערביות המובילות מאז שנות השבעים – תופעה שרק תגדיל את הירידה מהארץ".

"...חלק הולך וגדל של החברה הישראלית אינו מקבל את הכלים ואת התנאים להתמודדות במשק פתוח, תחרותי ומתקדם. אם אין בכך די, חלק זה של החברה גדל מהר יותר מהחלק שצריך לממן את רשת הביטחון החברתית.".

"חשוב להדגיש, שלצעידה במשך עשורים לאורך תוואים יציבים, שאינם בני-קימא בטווח הארוך, ישנן השלכות קיומיות שאינן תיאורטיות בלבד.

ההיסטוריה המודרנית כוללת דוגמאות רבות, המראות כיצד מדיניות ציבורית יכולה לבנות מדינה - אך גם לפגוע בה.

בזמן שבמקומות אחרים, מדינה יכולה לפשוט את הרגל כתוצאה ממדיניות שגויה ולקום אחר-כך לתחייה, הנסיבות הסביבתיות בהן נמצאת ישראל אינן מעידות על כך שנפילה כלכלית-חברתית הינה חלופה שהמדינה תוכל לשרוד מבחינה ביטחונית".

סיכומו של דבר: מי שעיניו בראשו, יקום ויברח מה"בית הבוער" לפי שה- "עידן"-ים ו- ה- "אאא"-ים - שהם עוד הנציגים ה"קפיטליסטיים" (!) המתקדמים של ציבור העבדים הישראלי - יקברו אותו ואת משפחתו יחד איתם, בקבר אחים - האחים היהודים הייחודיים.
ציטוט
0 #15 ליברטי 2011-01-24 00:00
הבית אכן בוער (4)
הקריסה של ישראל מתקרבת, ואת זה רואה כל מי שנשארה לו טיפת בינה שלא נשטפה לביוב על-ידי זרם הפרופגנדה הקומוניסטית: למימדי ההגירה האמיתיים ולראיות על "ריצה לתחתית" (ברירה טבעית הפוכה, שבה הזבל נשאר, וה-טופ בורח) ר' דו"ח של פרופ' מואב, לא שלי: www.knesset.gov.il/committees/heb/material/data/mada2006-06-28.doc

לבסוף, ר' את הדו"ח השנתי האחרון של מרכז טאוב (taubcenter.org.il).
כתב אותו לא ליברטי הקיצוני ויורק-הארס, אלא פרופ' בן דוד, מומחה לכלכלה מאונ' ת"א.

הנה איך אני, הקטן, שאתה חושב שתסתדר בלעדיו, משתלב בתמונה הכללית:
" מאז 1973, רמת החיים בישראל אמנם עולה, אך במונחים יחסיים היא נסוגה בעקביות לעומת רמות החיים של המדינות המובילות בעולם. יש לכך השלכות שליליות הולכות וגוברות, לא רק על הסיכויים שאזרחים ממדינות אלה יחליטו לעלות לישראל, אלא גם על הסיכויים שאזרחים ישראלים במקצועות מבוקשים יחליטו לעזוב. לא כל אחד קם ומהגר מסיבות הקשורות לרמת ההכנסה, אך ככל שגדל הפער באפשרויות ההשתכרות בין מדינות, נחצה סף ההכנסות של יותר ויותר ישראלים, שעבורם השיקול הכלכלי הופך למכריע. סוגיית בריחת המוחות אינה הולכת להיפתר בעתיד הנראה לעין - גם אם יופנו התקציבים הדרושים למקומות הרלוונטיים - כל עוד מדינת ישראל ממשיכה לסגת לאחור במונחים יחסיים.

בשנים שקדמו ל-1973, ישראל צמחה מהר יותר לא רק מהמדינות שהיו דומות לה בתחילת התקופה. היא צמחה מהר יותר ממרבית מדינות העולם. בהשוואה לשבעת המשקים המערביים המובילים, קצב הצמיחה בישראל בשנים 1972-1955 היה יותר מכפול מהממוצע למדינות ה-G7. מאז, רמת החיים באותן מדינות - שמרביתן היו עשירות מישראל ב- 1973 - יותר מהכפילה את עצמה בזמן שרמת החיים בישראל עלתה ב- 84 אחוז בלבד. כפי שניתן לראות בתרשים 11, הפער בין ארה"ב לישראל, שהצטמצם מאוד עד שנות השבעים, הולך וגדל מאז. אם ב-1973 רמת החיים בארה"ב הייתה גבוהה מזו של ישראל ב-39 אחוז, ב-2007 גדל הפער ל-61 אחוז והוא מתקרב למה שהיה לפני מלחמת ששת הימים".
ציטוט
0 #16 ליברטי 2011-01-24 00:00
הבית אכן בוער (3)
ה"ייחוד" המצוץ מן האצבע שלכם הוא זה ש"חצה כל גבול סביר" - על-ידי הכפייה הדתית, שרובכם מסכימים לה, בקול או בשקט. המונופול שנתתם לשוכני-המערות הפרימיטיביים על הנישואים משפיל עשרות אלפי אזרחים, מבריח אותם - ואכן יוביל לבסוף לטוהר הגזע שלכם - טוהר הטאי-זקס. עכשיו גם אפליית הגיוס בין דם לדם תיקבע בחוק, כמו גם תמיכה ב"סטודנטים" החרדים שמבזבזים את חייהם על נישוק אבנים על חשבוני. נראה לאן תגיע.

לא השכלתם גם לגבש הגדרה של ישראליות, שתהיה מנותקת מן היהדות המעופשת של החרדים, ולא היה לכם מספיק שכל להפריד בין דת למדינה - לכן, הדת תוריד אותם יגון שאולה. יחד עם המדינה.

לא תוכלו לעמוד נגד תהליכי הגירה והתערבבות גלובליים, וגם אם תגרשו, שוב ושוב, את כל ילדים העובדים הזרים, את כל אילת ואת כל ערד - בסופו של דבר, רק תקריבו את עצמכם שוב, בדיוק כמו בשואה, על מזבח תורן של רעיון העוועים שאיזו אגדה מצוצה מן האצבע הופכת אתכם לנבחרים יותר, רק בזכות עובדת לידה באקראי לאימא הנכונה.

תמשיך לספר לעצמך סיפור בדיות על "בעבודה קשה והתארגנות נכונה". לא תתארגנו וגם לא תעבדו קשה, כי אתם זרע של פחדנים ומקפידי-נימוס נבובים, המסוגלים רק להתפלסף בטוקבקים, וגם עם זה - אתם בטלים בשישים בתוך ים הבררה החרדית וחסרת-הבינה שכבר מזמן הטביעה אתכם. בועות, זה מה שאתם יודעים לייצר, בועות על נייר ובועות בנדל"ן. בועות מתנפצות.

אולי הציונים הראשונים היו ערכיים, אבל כבר הבנים שלהם השתלטו על אדמות כפר שמריהו, על נחלות במושב עמיקם ועל חוות השקמים, תפסו את "ביתו" של של השופט חשין, האב והבן, ואת כל עמדות הכוח וחסמו את מסלולי המובילות החברתית כדי לשמור על מעמדם - בדיוק כמיטב המסורת הנפוטיסטית המושחתת של אפריקה, פרס ורוסיה, שמשם ממילא רוב שורשיכם. וגם צה"ל, עם אינספור האלופים שלו, המסרב לגלות את החלק האמיתי של תקציב הביטחון שהולך על משכורות ולא על טנקים, הוא בדיוק חונטה - חונטה, השולחת את זרועותיה ה"מוכשרות", מצוידים בפנסיה כפולה ומשולשת - ברק, שרון, בן אליעזר, חלוץ ויתר דמויות החיקוי - להרקיב ולהדביק את כל זרועות השלטון הרקוב ממילא. אדמירלים וגנרלים מנהלים את המדינה ואת המשק, בשיטה של "הוא בן זונה, אבל הוא בן זונה שלנו", והעבדים הנרצעים משרתים אותם - גם במדים וגם לאחר שפשטו אותם.
ציטוט
0 #17 ליברטי 2011-01-24 00:00
הבית אכן בוער (2)
כעת לעניין טענת-המחץ של כל מוקיעי "נפולת הנמושות", מאז הגיבור הגדול רבין (ע"ע היעלמותו, בגבורה כמובן, במלחמת ששת הימים), שהוא עצמו פתח חשבון בחו"ל (ברור, בסוציאליזם החוקים נכתבים ל- hoi polloi ולא לנומנקלטורה).

תתפלא, אבל אתם צריכים אותי יותר ממה שנוח לכם לחשוב - כדי לשלם את המיסים ולתמוך בפקידיכם, כדי לעשות מילואים ולשמור עליכם, כדי לקנות "כחול לבן" ולא להזרים את חסכונותיי לכלכלה האמריקאית, שבה אני מאמין.

אני אמנם לא משלה את עצמי שאני לבד אשנה את המאזן, אבל עזיבתי הוא עוד אבן על ארון הקבורה של הסוציאליזם הישראלי. גם הטוטליטריות הרכה (ע"ע אלקסיס דה-טוקוויל) כאן לא השתלטה ביום אחד. זה קרה צעד צעד - כמו החוק הביומטרי, פיקוח על מוצרי החלב, איסור מכירת אלכוהול בלילות לאחרונה - ובלי לשים לב, יבוא גם יבוא הקש שישבור את גב הגמל, שהוא ממילא סימלה של ישראל, ההולכת והופכת מבודדת יותר ויותר, בעולם.

אני מקווה שבדרך גם אפתח את העיניים לעוד כמה פראיירים נאיביים שעל גבם השיטה הזו מחזיקה מעמד (בינתיים יש כבר שניים מוצהרים רק כאן, בלי לספור את האנשים מסביבי בעולם הלא וירטואלי), ובכך אחיש את קריסת כולכם, בלי למיין אתכם יותר מדי - אלה שפעלו בזדון, ואלה שסייעו להם בחוסר-המעש, או על ידי חיפוש תירוצים מתיפייפים וחרדה לטוהר הדיסקורס - שמטרתם האמיתית אינה להסוות את ערוות פחדנותם העלובה, גם מפני עצמם.

גם כשאגיע לאמריקה אעשה הכל כדי שיהודים שם יפסיקו לתמוך בחבורת הבטלנים כאן. ממילא לפי ליברמן והפודל שלו, בושת עורכי-הדין דודו רותם - שלא לדבר על גדולי ש"ס - הם לא מספיק יהודים בשבילכם (ע"ע חוק הגיור). נראה כמה זמן תחזיקו, הגיבורים, ללא הערבויות האמריקאיות והנשק שלהם, פרי תרבות החופש שם. את ה- F16 אתם בולעים כאילו אין מחר, אבל את שיטת המושבעים, ואת עקרונות החוקה, שבלעדיהם הוא לא הייתה נוצרת כל הטכנולוגיה שמגנה עליכם - לא תאמצו, כי "דרככם" היא הרי הייחודית, בדיוק כמו בקובה או בצפון קוריאה. רק ששם זה נקרא chuch'e ואצלכם - "ההלכה".
ציטוט
0 #18 ליברטי 2011-01-24 00:00
הבית אכן בוער (1)
לפחות בזה אתה מודה.

אתה, נצר מפואר לתרבות סותמי-הפיות, תקבע מה הם גבולות הויכוח הסביר? חופש הביטוי מתחיל בנו, אז אם אתה באמת דוגל בערכים, תלמד להקשיב גם למה שמרגיז אותך. אולי דווקא לשם כך הדברים המקוממים נכתבים - כדי לגרום לך (הגם שאתה נראה די אבוד) ולעוד כמה שטופי-מוח לפתוח את העיניים ולהזיז את התחת?

לגופן של מקבץ טענותיך האקלקטיות: דווקא הפורום הזה - שמתאספים בו עשרה ורבע אנשים בארץ שמאמינים בקפיטליזם, מראה בדיוק את מימדי אבדן התקווה של ישראל. אנשים כמוך מסוגלים רק להזדעזע בהתחסדות, ולהתפלסף בטוקבקים. לכן גם לא תגיעו לשום מקום. כדי לשנות - צריך לעשות. להקים מפלגה, או לקום ולעזוב. אתם רק מדברים.

אגב, אני גם לא "חבר" של מי שמגדיר עצמו "קפיטליסט אידיאולוגי", אבל צריך ללעוס לו למה זה לא מוסרי לכפות על אחרים להאכיל "שכבה כלשהי של אנשים עם יכולות נמוכות מאד, ומוטיווציה נמוכה לשפר את מצבם". זו בדיוק הבושה: אפילו שניים וחצי המגיבים כאן, שהם הכי מתקדמים בישראל - עדיין מפגרים שנות אור אחרי מיליוני בני מעמד הביניים בארה"ב, שינקו עם חלב אימם את מה שאתה עדיין מתקשה להבין.

טיעון ה"נס במדבר" המפורסם והשחוק. כבר השבתי בעבר, אבל אשיב שוב: יפן וגרמניה הושמדו כמעט כליל והיו עיי חורבות חרוכים - ובתוך אותו פרק זמן שהיה לישראל, הגיעו להישגים אדירים הרבה יותר. איפה דנמרק, בעלת אוכלוסיה דומה לשלנו - ואיפה אנחנו. דרום קוריאה התחילה מאוחר יותר מאיתנו - ועקפה את ישראל בסיבוב. סינגפור והונקונג - אומות קטנות הרבה יותר הפכו למרכזיים פיננסיים עולמיים, המובילים בכל מדד של קלות פתיחה וניהול עסק.

לעומתם, ישראל מידרדרת בכל פרמטר - חינוך, שקיפות שלטונית, שחיתות. לא אעשה בשבילך את החיפוש באינטרנט, אבל תבדוק את מקומם של הג'ניוסים היהודים המהוללים במבחני מתמטיקה, מדדי ה- Transparency International, ובמדדי החופש הכלכלי. הנס היחיד הוא שישראל שרדה עד כה, וגם זה רק בזכות העובדה כי החברות מסביב עוד יותר מפגרות מכם. אבל גם זה זמני.
ציטוט
0 #19 הבחור ששאל פעם קודמת 2011-01-24 00:00
עדיין כאן...
אבל מתכנן את הדרך החוצה.

בכל זאת, אני עדיין חושב שאתה מאוד מאוד מגזים, יש בישראל הרבה יותר מ 100 אלף אנשים שעובדים בחברות שעיקר התוצרת שלהן מופנת לייצוא (מה שמבטיח שהן באמת מייצרות משהו שמישהו רוצה, כי הלקוחות שלהן הם לא קהל שבוי) ולא מקבלות סבסוד ממשלתי כלשהו (מי שמגדל פרחים לייצוא אני לא סופר), ולמרות בריחת המוחות אני חושב שהאוכלוסיה הזו (במספרים מוחלטים, לא ביחס לגודל האוכלוסיה) גדלה ולא קטנה, והפריון שלה גם כן גדל. רמת החיים בישראל בעשור האחרון עלתה, התל"ג לנפש גדל.
פעם היינו מדינה סוציאליסטית לחלוטין, והיום אנחנו מדינה שהיא אומנם סוציאליסטית ברובה, אבל פחות...הכיוון הכללי (מאז 85) הוא ירידה של הסוציאליזם ולא עלייה שלו - ירידה של מעורבות הממשלה במשק, ירידה של המיסים, של החוב, של תקציב הממשלה כאחוז מהתמ"ג, של המכסים, של מספר המוצרים בפיקוח, של מספר המוצרים שיש להם מכסות ייבוא. עברנו ליברליזציה של המטבע, הרבה כסף זר נכנס לארץ והרבה כסף של אזרחים ישראלים שוכן בביטחה בחו"ל, מה שהיה אסור (או לפחות מוגבל) רק לפני 13 שנים...

אתה יכול להתלונן שהשיפור לא מספיק מהיר, שאין לך זמן לבזבז וכו', טיעון לגיטימי ומובן לחלוטין, אבל אני לא מבין על מה אתה מבסס את הטיעונים שלך שהמצב מדרדר או שצפוייה קריסה.
ציטוט
0 #20 עידן 2011-01-24 00:00
ליברטי אולי תרגע קצת?
חבר, אתה מזמן עברת את גבולות הוויכוח הסביר על שיטה כלכלית כזאת או אחרת ומדבריך אתה מצטייר כרדיקל-אלים ומלא שנאה במיוחד.
כמעט כולם פה בפורום קפיטליסטים אידיאולוגים אבל אתה לוקח את הדעות שלך לכיוונים חשוכים וקיצוניים במיוחד - ונדמה שאתה פה כדי להתריס ולהשפריץ שנאה וארס ולא לדון לגופו של עניין.
צה"ל לא מושלם אבל זה בטח לא צבא חונטות! הציונות לא קמה למטרות רווח אלא כדי לאפשר חופש והגדרה עצמית לעם שלם שהיה תחת המגף של אחרים אלפי שנים! זה לא משנה כמה אתה קפיטליסט אתה עדיין לא יכול למדוד הכל בכסף - יש גם ערכים אחרים שחיים למענם.
בנוסף גישת האני-ואפסי שלך שמבוססת על לקפוץ ראשון מהבניין הבוער היא עדות אופי מספקת עליך. תאמין או לא - בעבודה קשה והתארגנות נכונה אפשר להביא שינוי אמיתי - סה"כ כל המדינה הזאת, עם כל החסרונות שלה, היא נס כלכלי מהדהד של כוח רצון ועבודה קשה. נסתדר גם בלעדיך. בהצלחה באמריקה.
ציטוט
0 #21 ליברטי 2011-01-24 00:00
אני ממש לא בטוח של מי הפנטזיות
למה בארה"ב המצב גרוע? כי אתה רוצה לחשוב ככה? קראת את מה שכתבתי לך על ההבדל בין "לא יכול" ללא "צריך"?

ארה"ב היא מדינה פי אלף יותר טובה לחיות בה ולגדל ילדים מאשר בישראל - בתנאי שאתה עובד קשה ולא מתבטל. ארה"ב לא גונבת את פירות עבודתך, כמו גן העדן הציוני שלכם.

עם זאת, ברור שישראל היא היא המקום האידיאלי לבטלנים ולאפסים. פה הם הרוב, והם הצליחו לכופף, דרך סייענייהם בממשלה, את מתי המעט שמייצרים את העושר. יש הערכות שבישראל עובדים באמת, בשוק החופשי, ולא ב"שוק" העברות ההון (=ג'ובים ממשלתיים ומסונפי-ממשלה) משהו כמו 100 אלף איש. היתר חיים על חשבונם. מספר זה הולך ומידלדל כל הזמן (זוכר (אם קראת) את "חוות החיות" של אורוול, ואת דמות הסוס שם?).

לכן, חגיגת הסוציאליזם שלכם לא תימשך לנצח, והיא מתקרבת לסופה, רק שאתם מסרבים לראות את זה, כי זה אומר להודות בזה שהיית טיפש, או מנוול אונס-אחרים כל השנים: דיסוננס קוגניטיבי. לך תסניף עוד מנת סם משכ/קרת מבית היוצר של שלי יחימוביץ, ששינסקי, שטרית, הרב עובדיה ויתר הדמויות לחיקוי שלך, ותמשיך לספר לעצמך סיפורים מרגיעים על היותך ה"עם הנבחר".

אני כל כך שמח שאני הולך להשאיר אפסים ציניים כמוך מאחור, ואעשה כל שביכולתי כדי שיותר ויותר פראיירים כמוני באמת יעזבו אתכם בשקט, ויתנו לכם לסיים את האקספרימנט ה"חברתי" שלכם.

תחזיר לי את ה- 3 שנים שהלכו על לשרת את חונטת האלופים שלך, אחזיר לך את עלות הלימודים.

ובאשר לחינוך, אכן מזמן היה צריך להפריט אותו, גם ככה הוא שווה לתחת במרבית המקרים, כפי שבאמת מראה הדירוג העלוב של האוניברסיטאות של העם שחושב שהוא החכם בתבל. על איכות המחקר בישראל כבר כתבי בשירשור סמוך (פרופ' מואב: "תת-רמה").

שכר המורים, אגב, משקף היטב את הערך של המוצר שהם מספקים. אני הולך לשלם 100 אלף דולר על לימודים ב- TOP10, כי אני מחזיר את זה תוך שנה וחצי.

פה - שלם, לא שלם - בסוף תמות בשלולית מצחינה, מוקף באינטלקטואלים מסוג אאא.
ציטוט
0 #22 אאא 2011-01-24 00:00
גם את ההשכלה הגבוהה יש להפריט
מי שרוצה לרכוש השכלה אקדמאית שישלם מכיסו את העלות האמיתית שלה.

וליברטי יקירי,המצב של ארה"ב הרבה יותר גרוע משל ישראל או אירופה.אתה צריך להפריד בין הפנטזיות שלך לבין המציאות.
ציטוט
0 #23 דוד - לליברטי 2011-01-30 00:00
"הנאציזם החדש"
מה עם "הנאציזם החדש" שיקום בארה"ב?
גם היהודים בגרמניה אמרו "אנחנו פטריוטים גרמנים, נאמנים לגרמניה, זה לא יקרה לנו..."
ציטוט
0 #24 דוד 2011-01-30 00:00
פרשת גלנט -- דבר פעוט
אצל הבדואים ובכפרים ערבים זה הרבה יותר גרוע...ולא קורה כלום.
ציטוט
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן