שבת, 15 ינואר 2011 00:00

גזל בשם "העם"

אסור שהשפויים שבין אזרחי ישראל יפלו במלכודת הלא מוסרית; עליהם לזהות את הסתירה במאבק שבו מנסה השמאל, תוך טענת הגנה על "זכויות העם", לפגוע בזכות הקניין של חלק מהעם – המשקיעים בחיפושי גז.

הדיון הציבורי, על זכויות חברות הגז לרווחים בקידוחים הימיים, בהתאם לתנאי הזיכיון הראשוניים נוגע בבעיה יסודית שאינה מוגבלת לישראל: זכויות הקניין.

ממשלות רבות בעולם פוגעות בזכויות הקניין של יזמים אשר הפכו מחצב חבוי עמוק באדמה ל"אוצר טבע". הפגיעה נועדה לבזוז את בעלי התגליות כדי להשתמש ברווחים למטרות שייקבעו על ידי השליטים. במדינות הנפט הערביות, בוצע הגזל במעטה הביטוי המכובס "הלאמה", אשר השתלב עם הפילוסופיה הלאומית שיובאה מאירופה של המאה ה-19. המערב בעל רגשות האשם ה"קולוניאליסטים" קיבל בהבנה את שוד רכושם של היזמים החלוצים אשר התאמצו להקים את תעשיית הנפט בארצות אלה. 

עריצות השליטים הערביים בכל הנוגע לפגיעה בזכויות האדם מתקבלת בהבנה, אבל כשמדובר בעולם החופשי מתעורר צורך בהצדקה כלשהי; מה שהצדיק את הלאמת שדות הנפט בתודעת הציבור של העולם החופשי היה הטיעון השקרי, שניסוחו נקבע על ידי פילוסופיית השמאל, לפיה מדובר בהחזרת "נכסים לאומיים" לעמים להם הם שייכים. כך יושם רעיון הגזל מבית המדרש המרכסיסטי של ה"חלוקה מחדש" של העושר – הפעם בין העמים. למותר לציין כי ההכנסות העצומות שהגיעו לידי מדינות הנפט סייעו רק לשרת את ענייניהן של עריצויות פרימיטיביות ומפגרות תרבותית, בהן מיעוט שליט קיבל זכויות לא לו.

עם גילוי הגז בישראל, צמח תאבונו של הממשל הריכוזי הישראלי לנתח גדול ככל האפשר מן הטרף. אנשי השמאל בישראל שלפו את הטיעון השמאלני הקלאסי של ה"קניין הלאומי" ושילבו אותו במאבקם המסורתי נגד ההון, כדי להושיע את הפרולטריון הישראלי מידי המפלצות הקפיטליסטיות... 

במקרה של ישראל הסתבכו דוברי השמאל בדברם על נושא "הקניין הלאומי". בלהט העימות על זכויות הגז, דווקא אנשי השמאל, אשר מערערים בדרך כלל על זכותו של העם על ארץ ישראל, הם הרואים את ה"מדינה" או "העם" כבעלי זכות קניין על מה שלא גילו ולא השקיעו להשגתו. 

גישה זו של השמאל מטעה רבים מאזרחי המדינה. רבים משתכנעים כי הגנה על זכות קניינית לתמלוגים, על פי הסכם חתום, היא עניין הנוגד את טובתו של האדם הפשוט בישראל. השמאל, כרגיל, מצליח לרמות את כלל הציבור באמצעות ההפרדה שהוא עורך בין עניני המשקיעים לאינטרס הציבור. בהפרדה מסוג זה מכחיש מחנה השמאל את תרומתם של אלה שבלעדיהם לא הייתה מלכתחילה שום "עוגה" לחלוק בה או "שלל" להתכבד בו – ומציג את עצמו כאילו הוא מייצג את עניני האזרח הפשוט, האדם העני, כנגד בעלי ההון. 

אסור שהשפויים שבין אזרחי ישראל יפלו במלכודת הלא מוסרית; עליהם לזהות את הסתירה במאבק שבו מנסה השמאל, תוך טענת הגנה על "זכויות" העם, לפגוע בזכות הקניין של חלק מהעם – המשקיעים בחיפושי גז. 

ראוי שאזרחים ישראלים הגונים יציינו לשבח ויעריכו את המשקיעים הפרטיים על הצלחת מאמציהם ואת תרומתם הגדולה של מפיקי הגז לכלכלת ישראל, אם וכאשר תבשיל. יחס הוגן היה מתבטא בהערכה שמעבר לרווחים שמגיעים למשקיעים מתגליתם – מגיע להם פרס הערכה גדול על הדחיפה שנתנו בתגליתם למעמדה של ישראל בעולם ועל הרווח העתידי, הישיר והעקיף, לאזרחי ישראל.

גישה מוסרית לסוגיה יכולה להיות מקור לגאווה. שלא כמו במדינות עריצות – זכויות הפרט של יזמים ומשקיעים בישראל – מכובדות. כבוד שראוי לחלוצים נועזים ואמיצים, אשר מתוך חזון מרחיק-ראות יזמו חיפוש במעמקי הים למרות כישלונות העבר וכנגד סיכויים רבים, וסיכנו את מיטב כספם למען המטרה.

הציבור הישראלי ייענש על בגידתו במוסר ובאמת, אם יתיר למחוקק תאב הבצע לרמות את היזמים "באופן חוקי". מדינת ישראל לא תראה ברכה בגז אם תלאים זכויות קניין ותפר הסכמים חתומים. דגל שחור יתנופף ברקע כל מו"מ עסקי עתידי של מדינת ישראל עם יזמים שיצטרכו להביא בחשבון את הסיכון הגדול בעסקאות עם המדינה. על נטילת סיכון משלמים מחיר יקר. אנחנו נשלם.

אוהד קמין ומוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שני, 01 ינואר 2018 05:08
תגובות  
0 #1 אלי 2011-01-15 00:00
כל הכבוד- חבל שהתקשורת שבויה בתרבות
השקר של השמאל הישראלי- ששכח מהו מוסר יהודי אמיתי!
אלא דואג אך ורק לציבור הערבי, אויבו ל מדינת היהודים!
ושום מושג כמו "זכות קניין" שזהו זכות יסוד במדינת דמוקרטית מערבית לא יניא אותו ממטרתו, שהיא ברורה לכולנו...והם ימשיכו עם המילים המכובסות שלהם....
ציטוט
0 #2 עליזה רוזנבאום 2011-01-15 00:00
ל1 היזמים לא ביקשו ערבות מדינה
שטייניץ הציע ערבות מדינה, מול טענת היזמים כי המלצות ששינסקי והתנהלות שטייניץ קברו את קידוח תמר
ציטוט
0 #3 י' 2011-01-15 00:00
ניתן לראות גם במקביל תופעה אחרת
בתגובה לכל היוזמה של ששינסקי ושוט אפשר לקראו על יזמים שמבקשים ערבויות/מימון של המדינה להמשך הפרוייקטים, בשיטה שהייתה נפוצה פה ועדיין נפוצה...
ציטוט
0 #4 יהושע 2011-01-16 00:00
כל כתבה בענין שוד יזמי הגז מתברר
מושכת הגדרות משעשעות למשל זו שבתגובה 5 "עדיף היה לקבוע מראש וכו'" הבנתם? זו שאלה של עדיפות בלבד לא של מוסר או הוגנות ח"ו, וגם כך מדובר במשהו קטנצ'יק, וכאן באה מילת הקסם "מחדל פורמלי " או תגובה 13 לא מדובר בהלאמה אלא במה? "בהפרטה במחיר סביר יותר" הבנתם? זה לא שוד בכלל זו הפרטה! זה שמאיימים עליך אם אקדח לרקה שאם לא תסכים ל"מחיר הסביר" אזי תאבד את כל השקעותיך זו בעיה של היזמים, לא של השודדים הבולשביקים, מבחינתם הם הרי נותנים לך, הפרטה, אתה לא רוצה לקחת? בעיה שלך!. השמאל כאשף הרטוריקה
ציטוט
0 #5 עליזה רוזנבאום 2011-01-16 00:00
אלו לא מדינאים אלא שודדים
המדינה לא הפריטה את הגז כי הגז לא היה עד שהיזמים מצאו אותו, עכשיו אומרים השודדים, הדגש על עכשיו, הגז שמצאת שייך לנו, ועכשיו נמכור לך אותו כאילו מחדש במחיר חדש. זו הלאמה. טוב זו לא הלאמה, אלא סתם שוד
ציטוט
0 #6 יפתח 2011-01-16 00:00
תגובות הזויות
ל-13
"אם השוד מתחיל מהטיעון כי הגז שייך למדינה זו הלאמה" - מה? המצב החוקי של הגז ברור מאוד - הוא שייך למדינה. לצורך העיניין, עצם זה שהמדינה נותנת את תפקיד החיפוש ההפקה והמכירה לתאגיד זו הפרטה. הפואנטה היא שההפרטה תהיה במחיר סביר ולא במחיר מגוחך כמו שהחוזה הישן קבע.

זה בטח לא הלאמה ואפילו לא פיקוח על מחירים או פיקוח משכורות או משהו שמאלני כזה. זה פשוט הפרטה במחיר יותר סביר, וכל הכבוד למדינאים שנאבקים לקבל תמורה הוגנת.


ל-14
מע' המשפט פסקה אינספור פעמים נגד המדינה ופסקה על המדינה לשלם סכומים עצומים. דווקא אצל עובדי מדינה אין קשר בין החלטתם למשכורת שלהם (כמו שאין קשר להספק או איכות שלהם...). דווקא מי שמתמש פה ברטוריקה של "צדק" "זכויות" ו"מוסר" (או יותר נכון דמגוגיה) הם כותבי הכתבה.
ציטוט
0 #7 אאא 2011-01-16 00:00
הקומוניסט דגל בחלוקה מחדש של
העושר.הליברל לא מצדד בזה מפני שכל הכסף של המדינה נמצא אצלו בידיים.הוא מהווה את האריסטוקרטיה ששולטת במערב.
חוץ מזה,כל מה שהליברל מצדד בו,לקוח ישר מכתבי קרל מרקס וגם הוביל,כמה לא מפתיע,בדיוק לאותן תוצאות.
ציטוט
0 #8 אאא 2011-01-16 00:00
הליברל אחראי לפשעים הכי נוראים
כנגד האנושות בהיסטוריה של המין שלנו.
את כל זה הוא עוטף ברטוריקה עתירה ב "חופש,צדק,אמת,שוויון,חלשים,דמוקרטיה,זכויות,שלום".. .בלה בלה בלה בלה
ציטוט
0 #9 אאא 2011-01-16 00:00
הגז וההצעה לחקור את עמותות הסמול
חשפו תופעה מרתקת בימין.אנשים כמו בני בגין,שטייניץ,מיכאל איתן וראובן ריבלין שהם ימנים לצורך הסכסוך הישראלי ערבי אבל סמול מובהק לכל נושא אחר.האנשים האלה,כמה אירוני,הם מפא"יניקים.

האם אדם כמו ששינסקי שניזון מכספי משלם המיסים הוא זה שצריך להחליט כמה מס יקחו מהאנשים האלה? הרי ככל שיקחו מהם יותר,הוא ושכמותו יוכלו לתבוע יותר שכר ויותר תקציבים.הם בעלי ענין מובהקים.כנ"ל לגבי מערכת המשפט.

וכל הדיבורים על "החמדנות" של חברות הגז הם בהחלט רטוריקה בולשביקית שזכורה לרע מנאומי תומעלנים סוביטים כאלה ואחרים
ציטוט
0 #10 עליזה רוזנבאום 2011-01-16 00:00
אם השוד מתחיל מהטיעון כי הגז שייך
למדינה אז זו הלאמה. ול12 לכשעצמי השוד צורם הרבה יותר, וגם למה אתה חושב שהמדינה טעתה בחתימה על ההסכם? "לפני כשנה, משרד התשתיות "פתח מחדש את הים" לחיפושי נפט וגז טבעי, עם חתימתו של שר התשתיות בן אליעזר על צו המאפשר את פתיחת הים לחיפושי נפט. הצו החדש שנחתם ביטל את הצו הקודם, מיוני 2000, אשר "סגר את הים" לחיפושי נפט. סגירת הים נבעה, בזמנו, מצורך של משרד התשתיות לבדוק אפשרות שינוי בחוק הנפט, אשר היה אמור להגדיל את התמלוגים לקופת המדינה בעקבות תגליות הגז הטבעי מול חופי אשקלון ועזה ב-1999-2000. מאז נעשו בים כמה קידוחים בהשקעות ניכרות, אשר לא הביאו לתגליות חדשות, ולכן הוחלט שאין כל הצדקה להגדיל את התמלוגים" (25.6.2007 הודעת שר התשתיות בן אליעזר) כלומר לא הגיעו משקיעים אם ישונו התנאים
ציטוט
0 #11 יעקב 2011-01-16 00:00
מתקפה קצת צורמת על השמאל
יש בקטע, לדעתי, מתקפה קצת צורמת ומיותרת על השמאל.

זה נכון שהשמאל בדרך כלל שונא "קפיטליסטים" ו"בעלי הון" ו"משקיעים" ורואה בהם פושעים, על פי האידיאולוגיה המרקסיסטית שאומרת שהעשירים מתעשרים על ידי ניצול המסכנים. זה נכון באופן כללי. (חוץ מאשר אם בעל ההון הוא "משלנו" כמו ג'ורג' סורוס למשל).

במקרה הפרטי שלנו - אין ויכוח, לדעתי, שהמדינה היא בעלת הטריטוריה בה בוצעו קידוחים, הקידוחים בוצעו על פי זיכיון שנרכש כחוק מהמדינה, ולמדינה מגיעים תמלוגים.
גם הדיבורים על הלאמה לא במקום. אין הלאמה.
יש וויכוח על גובה התמלוגים. המדינה הולכת להפר חוזה שהיא חתמה עליו. זה בהחלט לא תקין. חוזים יש לכבד... הטיעון שהמדינה טעתה כאשר חתמה על החוזה אינו קביל. גם כאשר טועים צריך לכבד חוזה.

לדעתי היה מקום לתיקון גובה התמלוגים בהליך פישור והסכמה, ללא הרטוריקה ואיומי החקיקה והדמוניזציה של המשקיעים. ממסע התעמולה הזה בהחלט עולה סרחון אידיאולוגי שמאלני. שטייניץ לא היה צריך ליפול למלכודת אידיאולוגית ולהגרר לרטוריקה קיצונית.
יחד עם זאת, היה מקום לתיקון גובה התמלוגים, או לשינוי מדיניות המס, רצוי בהסכמה.
ציטוט
0 #12 יפתח 2011-01-16 00:00
הלאמה, באמת?
אתם מזכירים הלאמה כאילו זה משהו על הפרק. הלאמה = לוקחים את כל הבעלות על הגז, שמים שם עובדי מדינה (שמקבלים משכורת מנופחת, עובדים ב20% תפוקה עם מלא בירוקרטיה ושובתים כשבא להם).
כאן אין הלאמה, הגז מ*עולם* לא היה בבעלות התאגיד שמצא אותו. השטח לא הופרט ולא נמסר. הנפקת הנפט תשאר בידי התאגיד ללא התערבות ממשלתית, כמו שצריך.
אבל הגז הוא בבעלות המדינה אם זה מוצא חן בעיניכם ואם לא.
המדינה מקבלת *רק* 50% תמלוגים וגם זה רק אחרי המשקיעים יקבלו 200% החזר על השקעתם. אם היה מדובר כאן בבעל שטח פרטי מחיר התמלוגים היה גבוה ובהרבה!!! למה מה שמותר לבעל שטח פרטי אסור למדינה?

תבדקו אם השנאה שלכם לכל הכנסה מדינית לא גובלת בעיוורון המצב, כי לא מדובר כאן בגזל ולא מדובר בהלאמה אלא פשוט בבעל שטח שדורש לקבל יחס קצת יותר הוגן על מה ששייך לו.

הבעיה (הכלכלית) המרכזית במדינה היא שמקבלי ההחלטות פועלים כדי לשמור על הג'וב שלהם ללא הגיון כלכלי, פשוט לא דואגים להכנסות/הוצאות. במקרה הזה, מקבלי ההחלטות פועלים בצדק ואם היו נכנעים ללחצים היה כאן העדר הגיון כלכלי. מי שמנסה לדאוג לאינטרסים של מדינת ישראל צריך לעודד הגיון כלכלי גם כשזה בא על חשבון תאגיד שגוזל מהמדינה (ולא רק כשזה בא על חשבון עובדי מדינה).
ציטוט
0 #13 עליזה רוזנבאום 2011-01-16 00:00
ל9 שמאל זו הגדרה של תפיסת עולם
אפשר לצעוק מבוקר לבוקר נוןסטופ למשל ז'בוטינסקי אבל אם אתה תומך בהלאמה אתה שמאל
ציטוט
0 #14 אילן 2011-01-16 00:00
השמאל השמאל השמאל
זה מה שבדרך כלל אומר קפיטליסט כשאין לו משהו אינטיליגנטי יותר בקנה...
לא זכור לי ששטייניץ, שאמה ומועצת יש"ע (כן,כן, גם הם בתומכים) התפקדו לאחרונה לשמאל.
ציטוט
0 #15 יש מיש 2011-01-16 00:00
מה שקבור באדמה לא בהכרח שייך למיעוט
ראשית, הבאים להיטהר, אלו הם המיעוט המהמר- השיג את רוב רובו של הכסף לא תמיד בדרכים הגונות.אז השרץ שבידם לא יכול לבוא בידיים כאילו נקיות ולזעוק נגזלתי.

המחצבים שישנם בכול אתר בארץ, שייכים גם לנכדיך ולנינך ואין זה ראוי ליבש להם כל מקור הכנסה עתידי בכדי לרצות מהמרים.

וההשוואה בין שליטי ערב לשליטים כאן למרות התנהלותם הכלכלית , החזירית כלפי העם.
עם כל הכבוד, רחוקה מלהביע, איזו סימטריה שהיא, ההיפך. שם הלאימו או גזלו לצמיתות, לטובת נצחיותם בשלטון ובממון.
כאן כידוע לך הצמיתות והממון לא לשליטים, אלה מתחלפים. השליטים שם הם האוליגרכים כאן.
ולכן המאבק צריך להיות נגד הגזלנים בשתי הדוגמאות שהבאת, שם השליט המונרך הדיקטאטור, וכאן האוליגרך הפלצן המזדמן.

השקיע, שירוויח, למה הכול. ומחר ילך וילך לבזבז בקזינו המגלומן. ראה כאן כמשל....
http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3480402,00.html
דחוף לשנות את שיטת הבחירות המשחיתה בפוליגרף וב SMS כי המצב SOS
וכל מי שיש לו מה לתרום למדינה לבד מאבריו שוחד, שחיתות ונפוטיזם יבוא וימלוך
וכול מי שיש מה להציע בתחום מוזמן
בחירות ב SMS עם פוליגרף:
המשימה: להציל את שארית ישראל.
בחרו באנשים ששמם טוב משמנם.
http://www.atzuma.co.il/yeshmeyesh4/
אולי נראה נאיבי, ברם עדיף על מושחתי ביבי.
אולי נראה בתחילה כהזוי, ברם שווה ניסוי להחליף המצוי ברצוי.
ציטוט
0 #16 שרון 2011-01-16 00:00
5 "אבן". אם פלוני כדוגמת המדינה
רוצה לחלק את כספו, עדיין אין זה מקנה לו זכות לגזול את כספם של אחרים. הפרת הסכמים נעשו על ידי מדינות טוטליטריות אשר בהם אין ערך להסכם. אמנם נכון שקיימת אפשרות שמדינת ישראל היא מדינה טוטליטרית למרות הכסות החיצונית
ציטוט
0 #17 עליזה רוזנבאום 2011-01-16 00:00
לבתיה אבן. אהבתי במיוחד את ההגדרה
מחדל פורמלי. התעשרות אינה פשע. כל גניבה היא בעצם מחדל פורמלי, מפני שבכלל את נושא הבעלות אפשר להגדיר כמשהו פורמלי בלבד. לשאלת הפורמליות השמאל היה המומחה מאז ומעולם .
ציטוט
0 #18 בתיה אבן 2011-01-16 00:00
התעשרות קיצונית בשם ה"מוסר"
מדינה ועם וגם אדם זקוקים ליציבות, כפי שהמדינה יוצאת להציל רבים שמזלם הרע להם בצורה קיצונית, נכון שהמדינה תקבל את חלקה מאותם שמזלם היטיב עימם בצורה קיצונית.
כפי שבעת שמתגלה אסון טבע המוני, המדינה והעם יוצאים לחלץ את הנפגעים ולסייע לתקן ולתמוך , כך נכון לפעול כאשר הכיוון הוא הפוך.
אמנם עדיף היה לקבוע מראש מדרגות אחוזי תמלוגים בהתאם להיקף האוצר שהתגלה. אך מחדל פורמלי זה אינו מבטל את המוסריות בחלוקה צודקת יותר בין היזמים לבין בעלי הקרקע ואוצרותיה.
רווחיהם של המשקיעים הגדולים והקטנים יהיו רבים ועצומים גם לפי החלטת ששינסקי, אין צורך להעמיד פנים כאילו מדובר בגזל של "כבשת הרש".
השמאל הוא מתועב ובוגדתי, שונא ייהודים ויהודה, אך הפעם, באופן נדיר הוא בצד הנכון של הויכוח
ציטוט
0 #19 פיל 2011-01-16 00:00
ועל מה המדינה תשקיע?
ובמה בדיוק הכסף הנוסף מתמלוגים שיגיע למדינה יושקע? האם באמת לטובת העם כפי שהתעמולה הבולשביקית טוענת?

עוד כסף לחינוך הממלכתי שמטמטם מידי שנה את הילדים בעבור שוויוניות מזוייפת? עוד כסף לעובדים סוציאליים שיחטפו ילדים מהבית ? עוד כסף למדינה ומוסדות שיטפלו באותם ילדים (בתרופות)? עוד כסף לאוכלי חינם ופרזיטים? עוד כסף להגדיל את הממשלה? עוד כסף בעבור חוקים כמו החוק הביומטרי וחוקים דורסי זכויות? עוד כסף בעבור מצלמות מעקב בכל הערים? עוד כסף בעבור מנגנונים תומכי מונופולים כמו מועצת החלב והמים? עוד כסף בעבור פקידים ובירוקרטיה של אוכלי חינם?

מי עד כדי כך תמים שהפוליטיקאים ינהלו את הכסף הזה בצורה כל כך יותר נאורה? ממתי אנשים כל כך סומכים על אבא מדינה שיחליף להם חיתול?

ממש מצמרר כל הסיפור הזה...

אף אחד לא מדבר כיצד המדינה חונקת פה השקעות במדינה, לא מתייחסת לאלפים שהשקיעו מהונם הפרטי וסיכנו בעבור התגליות הללו, ומי יודע, אני לא אתפלא אם זה לא נועד למנוע תחרות בעבור המונופול הממשלתי של חברת החשמל...
ציטוט
0 #20 דוד 2011-04-28 00:00
American oil interests

"...the nationalization of American oil interests in the Middle East..."

see:
Ayn Rand Phil Donahue Interview Part 3 of 5

http://www.youtube.com/watch?v=6N4KbLbGYgk&NR=1
ציטוט
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן