שבת, 05 ינואר 2013 04:41

היהודייה שהעניקה זכויות לנשות יפן

נפלאות דרכי ההיסטוריה. ביאטה סירוטה גורדון נפטרה לפני מספר ימים. אישה יהודייה שמונתה בשנת 1946 על ידי המושל האמריקאי של יפן, גנרל דאגלס מקארתור, לנסח את סעיפי החוקה בדבר זכויות האישה ביפן.

הנה הסיפור של המופלא של האישה היהודייה, שבזכותה מכירה חוקת יפאן בשוויון זכויות לנשים. ביאטה סירוטה גורדון, שהלכה אתמול לעולמה בגיל 89, נולדה בווינה, בשנת 1923, להורים יהודים, יוצאי רוסיה.  אביה, לאו סירוטה, היה מוזיקאי, פסנתרן קונצרטים, מעולה. כאשר ביאטה הייתה בת 5 הוא קיבל משרה באקדמיה למוזיקה ביפאן, ועבר עם משפחתו לטוקיו, שם נשאר זמן רב. ביאטה למדה בבית ספר גרמני בטוקיו, ואח"כ, בגלל האווירה הנאצית, עברה לבית ספר אמריקאי.  ב-1939 נסעה ללמוד בקולג' בארה"ב.
ב-1941, כאשר פרצה המלחמה בין יפאן וארה"ב נותק הקשר בינה לבין הוריה בטוקיו, והיא נותרה ללא כסף.  היא ניצלה את כשרונה לשפות כדי להשיג עבודה. באותו זמן, בגיל 18 היא שלטה בשפות יפאנית, גרמנית, אנגלית, צרפתית, ספרדית ורוסית.

1337

 

 
בזמן המלחמה היא עבדה במודיעין האמריקאי, בזכות שליטתה ביפאנית. אחרי המלחמה היא רצתה לחפש את הוריה, ומאחר ולא הייתה אפשרות לנסוע ליפאן באופן פרטי, היא חיפשה, וקיבלה משרה של מתורגמנית ליפאנית, במטה של גנרל מקארתור, המושל הצבאי האמריקאי, של יפאן, אחרי המלחמה. היא מצאה את הוריה, אחרי חיפושים –  הם שהו במחנה הסגר יפאני בעת המלחמה.


בשנת 1946 כינס מקארתור 22 יועצים מומחים כדי לנסח חוקה חדשה ליפאן, החוקה שבתוקף עד היום.  ביאטה, בת 22, הייתה האישה היחידה בקבוצה זו ובאופן טבעי הטילו עליה לנסח את הסעיפים הדנים בזכויות הנשים. הזמן היה קצר. היא למדה את החומר, ואת התוכן של חוקות אחרות, והיא אחראית לניסוח שני סעיפים בחוקה. מתוך ניסיון של 10 שנות חיים ביפאן היא ידעה שלנשים לא היו כלל זכויות ביפאן האימפריאלית, התייחסו אליהן כאל שפחות.
 
ביאטה ניסחה את סעיף 14 בחוקה המעניק לכל האזרחים זכויות שוות בלי הבדל מין גזע ודת, ואת הסעיף 24 המעניק לנשים באופן מפורש זכות לבחור בן זוג, זכויות רכוש, ירושה, בחירת מגורים, גירושין ועוד. אישה יהודיה בת 22 העניקה זכויות לנשות יפאן, בפעם הראשונה בהיסטוריה.
 
יש לציין שהמושל הצבאי האמריקאי, גנרל מקארתור, הכיר היטב את אורח החיים היפאני עוד מלפני המלחמה בשל שנות שירות ארוכות במזרח הרחוק, והוא עצמו גם הדגיש את הצורך להבטיח את זכויות הנשים בחוקה היפאנית.
 
ביאטה לא פרסמה את תפקידה בניסוח החוקה אלא בשנות ה-80, כאשר כתבה ספר זיכרונות. הספר זכה לתפוצה גדולה ביפאן, והסיפור הפך גם למחזה וגם לסרט. היא הפכה לסלבריטי, הרבתה להרצות והייתה מאד פופולארית בייחוד בקרב הנשים. ב- 1998, העניק לה הפרלמנט היפאני את תואר הכבוד היפאני הגבוה ביותר.
 
סיפור יפה.
 
יעקב

עודכן לאחרונה ב שבת, 30 יולי 2016 04:04
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן