חמישי, 14 אוקטובר 2010 15:38

מי מייצר מקומות עבודה חדשים?

המלצות לשיקום הכלכלה ע"י סיוע ממשלתי מבוססות על הנחה שגויה שחברות ותיקות כמו אינטל מייצרות את רוב מקומות העבודה. נתונים של 30 שנים - מציגים את הטעות - מקומות עבודה נוצרים כמעט רק ע"י מיזמים חדשים.

אנדי גרוב, מייסד אינטל, מקונן בכתבה ארוכה בשבועון ביזנסוייק על אובדן מקומות עבודה תעשייתיים בארצות הברית. אני שותף לדאגותיו אך המלצותיו הפרוטקציוניסטיות לשיקום התחרותיות של אמריקה מבוססות על הנחה שגויה שחברות כדוגמת אינטל מייצרות את כל מקומות העבודה – ולא מיזמים של סטארט-אפ. שאלה זו חשובה מכפי שנראית.

298

טים קיין, עמית מחקר בכיר בקרן קאופמן פרסם מחקר השוואתי על יצירת מקומות עבודה חדשים בארצות הברית. המחקר מבוסס על נתונים בשנים 1977 עד 2005 של הלשכה הממשלתית לסטטיסטיקה ועל נתוני הקמה של עסקים חדשים מאז 1977. מסתבר שעסקים חדשים אינם רק "תורמים חשובים ליצירת מקומות עבודה" – אלא הם התורמים היחידים והבלעדיים. ללא מיזמים חדשים [סטארט-אפ מכל הסוגים ולא רק הייטק] לא היה גידול נטו כלשהו במספר מקומות העבודה בכלכלה האמריקאית ב- 28 השנים בין 1977 ל- 2005 ! חברות ותיקות היו בסיכום הכללי, וכמעט לכל אורך תקופה זו "מחסלי מקומות עבודה" (job destroyers) נטו. החברות הותיקות "חיסלו" כמיליון מקומות עבודה נטו כל שנה. בניגוד להם, עסקים חדשים בשנתם הראשונה, יצרו בממוצע 3 מיליון מקומות עבודה חדשים מידי שנה. אם בוחנים את הנתונים בפילוח גיל העסק, התוצאות מדהימות אף יותר: עסקים חדשים יצרו פי ארבעה יותר מקומות עבודה מאשר כל קבוצת גיל של עסקים אחרת. חברות ותיקות, בכל קבוצת גיל, הפסידו יותר מקומות עבודה מאשר יצרו. בשנת 2000 לדוגמה, נוצרו 3,099,639 מקומות עבודה על ידי עסקים חדשים. העסקים (החדשים ב- 2000) ששרדו בשנת 2005 העסיקו 2,412,410 עובדים. כלומר, בערך 78 אחוזים ממקומות העבודה החדשים שיצרו חמש שנים קודם לכן.

אנחנו לא יכולים לסמוך על האינטלים והמיקרוסופטים – ליצירת מקומות עבודה חדשים צריכים יזמים. ממצאים אלה מובילים למסקנה חשובה לכל אותם ערים ואזורים שמציעים תמריצי ענק לחברות כגון דל, גוגל ואינטל כדי למקם בתחומן את מפעליהן. עליהן להתמקד בחברות סטארטאפ ולא בבהמות הענק הטכנולוגיות.

נתמקד ב"חדשנות". חברת אפל היא דוגמה טובה לחדשנות; היא מכריזה על פריצות דרך האחת לאחר השנייה. אבל מה יש לנו מלבד אפל? נסו לציין חברה אמריקאית חדשנית מלבד אפל, חברה שגורמת לשינוי כללי המשחק בתחום מסוים, חידושים בסדרי גודל של אייפוד,אייטיון, אייפון ואייפד. גוגל בהחלט לא שייכת לרשימה – לאחר פיתוח מנוע החיפוש ופלטפורמת הפרסום הם לא המציאו שום מוצר שידהים אותנו. הם אמנם פיתחו את גוגל-מפות ואת תוכנת הדואר – אבל אלה לא היו ממש מהפכות. איזה מוצרים חדשניים פיתחו בשנים האחרונות חברות כמו איי.בי.אם., מיקרוסופט, אורקל, או סיסקו? חברות אלו רוכשות בקביעות חברות סטארט-אפ ומנצלות את יתרון הגודל וכוח השיווק שלהן כדי לשדרג ולשווק את החידושים שרכשו. הן משאירות את הסיכון לחברות הסטאט-אפ וממתינות למבחן ההיתכנות של המודל העסקי שלהן בשווקים – רק לאחר מכן רוכשות אותן.

תופעה מעניינת: גוגל ומיקרוסופט מתגאות, מזה שנים, בגיוס השמנת של אנשי הפיתוח. זה מגוחך, הרי בקושי אפשר להתקבל לעבודה אצלן. אבל כשהתותחים הטכנולוגים הכבדים מתגייסים לחברות הענק, התוצאות שהם משיגים נמוכות מאשר אותם אנשי פיתוח שלא הצליחו להתקבל לעבודה שם. ייתכן שחברות אלו היו נשכרות דווקא משחרור עובדים מוכשרים אל הג'ונגל התחרותי העצמאי עם עזרה בהון השקעה ראשוני (הן יכולות להתנות זאת במתן זכות סירוב ראשונה לחברת האם לרכישת כל פיתוח חדש). בדרך זו הם ישיגו יותר חדשות.

אם אנחנו באמת רוצים להוציא את כלכלת אמריקה מהבוץ, צריך להתמקד בתמריצים ליזמים: השכלה, תשתיות, והגנה על קניין רוחני. הבה לא נמשיך להמר על אלה ש"גדולים מכדי ליפול" הם גם מסורבלים מכדי לחדש.

ויויק וודהא (rVivek Wadhwa)

John Mauldin, best-selling author and recognized financial expert, is also editor of the free Thoughts from the Frontline and Outside the Box e-letters that go to over 1 million readers each week.
For more information on John or his FREE weekly economics letters, go to: http://www.frontlinethoughts.com/learnmore

הכלכלן האמריקאי ג'ון מולדין מחבר מידי שבוע דף מידע כלכלי, "מחוץ לקופסא" (Outside the Box) שמופץ למיליוני מנויים. האתר קו-ישר קיבל הרשאה לתרגם ולפרסם מעת לעת כתבות נבחרות.

עודכן לאחרונה ב שלישי, 19 דצמבר 2017 05:26
הוסף תגובה