רביעי, 14 יולי 2010 15:39

49 מתוך 50 המדינות המרכיבות את ארה"ב בגירעון תקציבי

כל מדינות ארה"ב בצרות. איך הן התדרדרו למצב זה? בדיוק כמו ייוון. בזבזו לאורך שנים יותר כסף מכפי שעמד לרשותן וגלגלו הלוואות. השלב הבא, הבלתי נמנע, הוא צמצום מדינת הרווחה האמריקאית - הבטחה חסרת כיסוי.

כל מדינות ארצות הברית בצרות. לכולן, למעט מדינת וורמונט, גירעון מצטבר בתקציב – מי יותר ומי פחות. בניגוד לממשל הפדראלי שיכול בינתיים להדפיס כסף – 50 מדינות הברית מממנות את הוצאותיהן באמצעות מיסים והלוואות (הנפקת אג"ח) בלבד. נראה שרובן מתקרבות למיצוי המהלכים המקובלים להקטנת גירעון: העלאת מיסים ואגרות מצד אחד וצמצום בשירותים ובמספר העובדים מאידך. 

תחזית הגירעון המצטבר של ארגון חשבי המדינות ( מסמך קצת כבד שעולה לאט National Association of State Budget Officers) לשנים 2009-2012 עומדת על 300 מיליארד דולר. גירעון זה כבר מביא בחשבון מענק של ממשל אובמה בסך 135 מיליארד דולר כסיוע למדינות בקשיים. רוב המדינות נמצאות בגירעון שוטף של מעבר ל-20% מתקציבן. איך הן התדרדרו למצב זה? בדיוק כמו ייוון. בזבזו לאורך שנים יותר כסף מכפי שעמד לרשותן וגלגלו הלוואות. 

למדינת אילינוי, לדוגמה, יש גירעון של 12 מיליארד דולר. המדינה פשוט הפסיקה לשלם חשבונות לספקים, אין כסף. ומה הייתה תגובתו של מושל אילינוי? העלאת שכר ממוצעת לצוות הממשל של 11.4% והעלאה של 14% ל- 40,000 לעובדי הציבור המשתייכים לאיגוד המקצועי באילינוי. חוגגים על הטיטאניק. דוגמה אחרת למדינה בצרות היא מדינת קליפורניה עם גירעון שוטף של כ-20 מיליארד דולר. המושל, ארנולד שווארצנגר, הודיע על הורדת שכר ל- 200,000 עובדי מדינה (באופן "זמני") לשכר המינימום. בנוסף, הוחלט על קיצוץ נרחב בהוצאות כולל ביטול כל הטבות הפנסיה שניתנו לעובדי המדינה מאז 1999. 

השלב הבא, הבלתי נמנע, הוא צמצום מדינת הרווחה האמריקאית: קיצוצים בחינוך, בפנסיה התקציבית של עובדי הציבור (פנסיה ללא "קרן פנסיה" – הבטחת פנסיה מבלי שמישהו ביצע הפרשות לפנסיה), בשרותי בריאות לנזקקים, בסיוע לקשישים ולמשפחות עניות. שלב קיצוצים זה קשה ביותר מבחינה פוליטית. מושל מדינה שיגיע לשלב זה – מסכן את המשך הקדנציה. מדינת הסעד מבטיחה למעשה, מזה עשרות שנים, הבטחה חסרת כיסוי: האזרח אינו צריך לדאוג לעצמו לימי סגריר – מערכת הסעד של המדינה תספק את צרכיך. תחושת ביטחון מזויפת זו מאפשרת התנהגות בלתי אחראית של האזרח – העלאת רמת החיים בהווה על חשבון הקטנת החיסכון לימי סגריר. 

פיתרון ייחודי ומהפכני לחוסר היכולת של עובדי מדינה להתמודד עם השירות הציבורי ננקט בעיר הקטנה מייווד (city of Maywood) בקליפורניה. עיר זו קיבלה החלטה להעביר למיקור חוץ ממש את כל עבודות העירייה. בעיר בת 45,000 התושבים לא מדובר על "קיצוצים" או "התייעלות" – אלא פשוט פיטורם של כל עובדי העירייה ללא יוצא מהכלל, כולל המשטרה המקומית. כל עובדי העירייה הולכים הביתה. מקבלי השכר היחידים יהיו מנכ"ל העיר, התובע העירוני ונבחרי הציבור (ראש העיר וחברי המועצה). שירותי שיטור יינתנו על ידי השריף המחוזי ורוב השירותים המוניציפאליים ירכשו מעיר אחרת ומקבלנים. אכן מהפך. 

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שלישי, 19 דצמבר 2017 05:55
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן