שני, 11 מאי 2009 15:43

בתי ספר פרטיים

אין תועלת בהחלפת שר החינוך או מנכ''ל המשרד. אין בעיה של ''מחסור בשעות הוראה'' וגם לא ''מחסור בכסף''. הבעיה היחידה היא המונופול הממשלתי על החינוך.

מאמר מאלף בניו יורק טיימס מספר על הישגים מדהימים של בית ספר פרטי. זהו בית ספר בהארלם [שכונת העוני הכושית], שמביא את תלמידיו להישגים חסרי תקדים, שמוחק את הפער שיש בדרך כלל בין תלמידים שחורים משכונות עוני ובין תלמידים לבנים בשכונות מבוססות. זהו בית ספר מסוג charter school שפירושו - בית ספר פרטי שמקבל צ'רטר [רישיון] מטעם העירייה, ותקציב ממשרד החינוך. 

זו הדרך לשפר את מערכת החינוך. 

צריך להפסיק את הריכוזיות והאחידות – כשכל בתי הספר אותו דבר, מנוהלים על ידי אותו גוף [משרד החינוך] לפי אותם כללים [כושלים]. רק השבוע הייתה כתבה ארוכה במוסף ידיעות אחרונות החושפת מה שכולם יודעים: בבתי ספר שלנו התלמידים משתוללים, המורים חסרי אונים, כי אין להם כלים להשתלט על התלמידים, ולימודים יש מעט מאד. מערכת הריכוזית שלנו פשטה את הרגל, ואין לה תקנה. 

לשווא החליפה הממשלה את שר החינוך. השר החדש גדעון סער, והמנכ''ל החדש-ישן שמשון שושני יחזרו על אותן מנטרות של קודמיהם – ''תנו יותר כסף''. הכסף לא יפתור את בעיית החינוך, כי ניהול המערכת רקוב מהיסוד. 

כדאי להנהיג אצלנו את הרעיון של בתי ספר פרטיים – charter schools – בתי ספר אשר יקבלו את התקציב הרגיל מהממשלה, על פי מספר התלמידים, שמקבלים כל בתי הספר, אך ינוהלו בצורה לגמרי עצמאית ובלתי כפופה בשום צורה למשרד החינוך, לרשויות המקומיות, לועדי המורים, ולשאר הנוהגים שהורסים את מערכת החינוך. בתי ספר שיציעו דרכים חדשות, חדשניות, לניהול וחינוך. הם ייבחנו אך ורק במבחן התוצאה – הישגי התלמידים במבחנים אחידים. 

צריכים לעודד הקמה של בתי ספר כאלה רבים ככל האפשר, לצד מערכת החינוך הקיימת, וצריך לאפשר להורים לבחור – לרשום את ילדיהם לבית הספר שהם בוחרים, ולא לחייב אותם ברישום ילדיהם לבית ספר זה או אחר. בתי הספר הפרטיים יתחרו על הלקוח כמו כל בית עסק, יציעו שירותים יותר טובים לתלמידים, והכול במטרה להפיק פרנסה ורווח למורים, למנהלים וליזמים שמקימים אותם. 

הגיון, הביזור והתחרות הם שישנו מהיסוד את מערכת החינוך. הוספה של שעתיים לימוד פה או שעתיים שם ועוד שעה של ''יועצת פדגוגית'' לא יעזרו. כל תוספת תקציב שישפכו על מערכת החינוך שלנו לא תעזור. צריך שינוי הרבה יותר יסודי, שינוי בכיוון של שוק חופשי בחינוך. 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שני, 04 דצמבר 2017 07:08
הוסף תגובה