שני, 17 נובמבר 2008 15:44

''מלאי הדירות מצטמצם'' – האומנם?

ההנחה, ש''מלאי הדירות'' למכירה נובע מבנייה חדשה בלבד, היא טעות. בתנאים מסוימים כמעט כל דירה בישראל שייכת למלאי העומד למכירה.

קבלנים, כלכלנים ועיתונאים זועקים מידי פעם כי או-טו-טו מחירי הדירות יזנקו, פרשנים טוענים שלא תיתכן ירידה משמעותית במחירי הדירות כי ''המלאי המצומצם'' יבלום ירידת מחירים. לא זכורה שנה בה הקבלנים לא הזהירו מירידה ''מסוכנת'' של מלאי הדירות שתגרור זינוק במחירים... רוצו לקנות עכשיו, לפני שהסחורה תיגמר... 

ההנחה, ש''מלאי הדירות'' למכירה נובע מבנייה חדשה בלבד, היא טעות. בתנאים מסוימים כמעט כל דירה בישראל שייכת למלאי העומד למכירה. אלפי דירות מתפנות מידי שנה כי אנשים הולכים לעולמם, או לבתי אבות. ירידה בפעילות הכלכלית יכולה לצרף ל''מלאי'' אלפי דירות אחרות, שנקנו לצורך השקעה. די שצעירים ידחו בשנה-שנתיים את יציאתם מבית ההורים כדי שייווצר עודף של אלפי דירות להשכרה. לחץ כלכלי גורם לצעירים לשכור דירה יחד עם שותפים במקום מגורים עצמאיים. גם תהליך זה מגדיל את היצע הדירות להשכרה, שיגרור בהכרח צניחה בשכר הדירה. שכר דירה נמוך יכביד על החזרי המשכנתא של אלפי משקיעים – ה''מלאי'' המוצע למכירה שוב יעלה. 

מלאי הדירות החדשות מצטמצם כי הקבלנים מעריכים [שלא לפרסום] שהביקוש העתידי יקטן, והם כנראה צודקים. אם הקבלנים כה בטוחים ש''המחירים יזנקו'' עקב הירידה במלאי למה הם לא ממהרים להשקיע ולבנות כדי לגרוף את הרווחים הצפויים?... לכן, מי שמתכנן לקנות דירה בשנים הקרובות לא צריך לקחת ברצינות גדולה מידי את אזהרות הקבלנים. 

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שני, 06 נובמבר 2017 04:58
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן