ראשון, 18 יולי 2010 00:00

מצבנו לא רע (יחסית)

מצבנו טוב ממרבית מדינות המערב. היקף החובות הכוללים בישראל עומד על פחות מ-2 שנות תוצר. באירופה, יפן וארה"ב מעריכים את החובות בהיקף של 3 עד 5 שנות תוצר. חובות שאין דרך לפרוע ביושר.

אנחנו רגילים לבקר, ובצדק, את התנהלותה הכלכלית-חברתית של מדינת ישראל. למרות זאת, למרות חסרונות המשטר הדמוקראטי בישראל, ולמרות כל המפורט בדפי אתר זה – אין כלל דמיון בין המציאות הישראלית בשנת 2010 לבין מדינת ישראל של 1980, שלא לדבר על עשורים שקדמו. 

המדינה עשתה צעדים גדולים קדימה שהניבו עלייה משמעותית ברמת החיים ובחופש הפרט. מדינות המערב, לעומת זאת, צעדו בכיוון ההפוך והפער ברמת החיים בין ישראל לאירופה כמעט שנעלם. די אם נבחן את מאזן חובות המדינות לסוף 2009 – נקבל נתון מפתיע: מצבנו טוב ממרבית מדינות המערב. היקף החובות הכוללים בישראל עומד על פחות מ-2 שנות תוצר. באירופה, יפן וארה"ב מעריכים את החובות בהיקף של 3 עד 5 שנות תוצר. חובות שאין דרך לפרוע ביושר. 

השוואה בינלאומית של החובות הנסתרים (אלה שאינם נכללים במאזן המדינה כגון התחייבויות של הביטוח הלאומי, תוכניות פנסיה תקציבית לעובדי מדינה וכדומה) בעייתית במקצת, אבל ניתן לקבל מושג כללי – כנראה שהחישוב בכל מדינה שונה במשהו. בארה"ב מביאים בחשבון רק את הגירעון הפדראלי, אבל מה עם חובות מדינות הברית שנושאות בחלק לא מבוטל של מדינת הרווחה האמריקאית? בישראל לא נכללות ערבויות שניתנו לתעשייה (על פי החוק לעידוד השקעות הון), לחברת חשמל, או הסכמי פנסיה של חברות שסמוכות לשולחן הממשלה (כגון אל על בהסכם ההפרטה, תעשיה אווירית ועוד). יש להניח שגם במדינות אחרות מסתתרים "שלדים" דומים בארון הגירעון. 

הדיאגראמה הבאה מציגה השוואה של החוב הכולל של מספר מדינות. החומר רוכז ע"י מחלקת המחקר של בנק ההשקעות השלישי בגודלו באירופה (Société Générale Group). היקף החוב הנסתר שאינו מופיע בדיווחים הרשמיים של חובות המדינות מוערך על פי נתונים משנת 2005, המצב כיום גרוע יותר. הנתונים על ישראל מעודכנים ל- 2009 מתוך המאזן של מדינת ישראל שמפורסם על ידי החשב הכללי במשרד האוצר. הנה המספרים הישראלים (מעוגלים לשלם נוחיות): התוצר המקומי שלנו הוא כ- 750 מיליארד שקל, החוב הסחיר הרשמי עומד על כ- 600 מיליארד שקל, יחס חוב-תוצר עומד על כ- 80%. החוב הנסתר (עיקרו התחייבויות בגין זכויות עובדי מדינה ותמיכה בקרנות הפנסיה הותיקות) עומד גם הוא על כ- 600 מיליארד שקל. בנוסף חייבת המדינה כסף לביטוח הלאומי (כ- 145 מיליארד שקל). כך שסך כל החובות הציבוריים של מדינת ישראל ביחס לתוצר עומד בערך על 1.8 שנות תוצר – מצב טוב בהרבה מאשר "במדינות הנאורות "...

1210..* לאחרונה התפרסמו הערכות כי מצבת החובות של בריטניה כנראה גבוהה מהמצוין בגרף...

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שלישי, 19 דצמבר 2017 05:54
תגובות  
0 #51 ליברטי 2010-07-25 00:00
לאליהו ולדוד
חיפה, אליהו: "את החומר מחלקים בבתי כנסת".

I rest my case.

אשרי המאמין. בס"ד, יכתתו החרדים את שטרמייליהם לכובעי טמבל ויצאו כולם, כאיש אחד, בהורה עולצת לעבודה באינטל בשבתות, וידור ש"סניק עם עם זהבה גלאון, ותשקוט הארץ 5-6 שנות תוצר, ותעקוף את גרמניה ואת צרפת בסיבוב. אמן.

לדוד:
בארצות הברית בינתיים נבחרים יהודים לבית המשפט העליון, חרף כל משאלות הלב הסמויות של שונאי השטן הגדול.

גרים שם 6.5 מיליון יהודים, יותר מאשר בישראל. אם לא הלחץ הישראלי, שבדרכי עורמה, תיחמון, מניפולציה ואיומים, רוקן מתוכן את תיקון לאוטנברג, גם מיליון יהודי ברית המועצות התמימים, לא היו מגיעים ארצה כדי לשמוע שהם "רוסים", "גויים", "זונות" ו"שיכורים", וצריכים "לחזור לרוסיה". עבדו עליהם, ניצלו את עוניים, וקנו את שנותיהם היפות בנזיד עדשים של מיטת סוכנות והלוואה בבנק "עידוד" (שגם עליה יצאו עיניים מקנאה של כמה וכמה מוותיקי ישראל).

דע לך, דוד, שתפקידה האמיתי של מדינת ישראל הוא בסה"כ לתחזק את המקלט ליהודת ארה"ב. הם בינתיים נהנים מן החיים, גדלים להיות סטיבן ספילברגים, שלדון אדלסונים, וסרגיי ברינים - והישראלים בינתיים אוכלים אחד את השני בעוני ובמלחמות. אין ראש ממשלה בישראל (שלא לדבר על הדתיים) שנבחר ללא השנור מיהדות ארה"ב (וראה כמה יפה הם חסמו (ובצדק) את חוק הגיור של ליברמן שהתחזה עד כה לחילוני כדי לעבוד על בוחריו הטיפשים).

משומרי המקלט לא נדרש הרבה. הדלת צריכה להיפתח, צריך להיות לא מלוכלך מדי ושיהיה מקום לישון בעת צרה. זהו, בערך. אתם חופשיים לישון על השטיחון בפינה, וגם למות מאיזה זיהום או מבצע צבאי בינתיים. אם נצטרך (טפו-טפו-טפו, עד עכשיו 230 שנה ללא בעיות מיוחדות) נבוא לאחת משכונות הרפאים בי-ם או בנתניה, שם מחכה לנו הפנטהאוז בזמן שאתם מורישים לילדים שלכם את המשכנתא.

בינתיים אנחנו בסקי בקולורדו, נא לא להשאיר הודעות, תודה.
ציטוט
0 #52 אירופאי 2010-07-25 00:00
לליברטי
חלק מטיעונך מענינים אך הכללות גורפות שלך גורעות מעמידותן. בתור אירופאי החי באירופה מספר שנים לא מבוטל אני יכול להבטיח לך שיש מדינות בעולם המערבי אשר גרועות מהארץ ובהרבה בחלק מהקריטריונים שאתה ציינת. כמו כן האוסרי השווה בין התל"ג של איטליה(אתה מכיר את איטליה אשר היא שוטפה ב גי 8) לארץ. לא בין ארה"ב לארץ.

ההשוואה בין מעצמה בעלת בעלת 300 מיליון החולשת על שטח הגדול מפי 450 פעמים .נשמע מוטה מה.

נשמע גם שיש לך הערצה (עיוורת?) לארה"ב. בתור אחד שגר שם זמך מה לא הכל נראה ורוד כמו שאתה מצייר (אתה יודע דברים שרואים משם...)

אך למרות הכל אני חושב שנקודת המבט שלך מענינת, ואני אפילו מסכים עם חלקה. רק חבל שהיא הולכת לאיבוד מאי דיוקים ושתמשות בסופרלטבים לא מבוססים.
ציטוט
0 #53 אליהו, חיפה 2010-07-25 00:00
רצית נתונים?
בישראל - קו העוני הוא 60% מהשכר הממוצע
בארה"ב - קו העוני למשפחה עם 3 ילדים ($18,310) הוא 40% מהשכר הממוצע ($44,389)
http://liheap.ncat.org/profiles/povertytables/FY2010/popstate.htm
http://www.worldsalaries.org/usa.shtml
ככה "מהנדסים" עוני בישראל.

קצב ילודה:
ישראל: 2.77
מצריים: 2.72
ירדן: 2.47
איראן: 1.71
וגם אצל הפלסטינים ירדה ל3.31 (וזה בלי להתייחס להגירה המשמעותית שיש אצלם).
http://www.nationmaster.com/graph/peo_tot_fer_rat-people-total-fertility-rate
מעניין שכשנבואות החורבן מתבדות - נביאי הזעם שותקים.
ציטוט
0 #54 אליהו, חיפה 2010-07-25 00:00
את החומר קל להשיג
חרדים מפחידים אנשים שסובלים מאלרגיה חמורה לדת.
את החומר מחלקים בבתי כנסת במוצאי שבת - תנסה להחזיק מעמד.

גם המסה הקריטית קלה לחישוב. הגבול הוא ברגע שלא ניתן לקיים אורח חיים חרדי ללא גזל - ואנחנו מאוד קרובים.
עד היום חרדי ממוצע הצליח לגדל ילדים בריאים ולקנות להם בית לפני החתונה. היום - זה כבר לא המצב.

בדיוק בגלל המסה הקריטית ביבי הצליח לשכנע את החרדים להוריד קצבאות ילדים בעבר, והיום מוביל מהלך לביטול חוק טל כדי שהם יוכלו לעבוד.

העניין הוא שלכל אחד יש סולם ערכים משלו. אני שומר על המדינה בצבא ומילואים, והם בלימוד תורה. מי שמנסה לפגוע במה שהם רואים כבטחון המדינה - יגרום רק נזק, כי על זה הם לא יוותרו.


דרך אגב - מי שמאחד את מוסדות החינוך הספרדיים שהרוב הגדול שיוצא מהם מתגייס ועובד כ"חינוך חרדי" מבצע הונאה שכל מי שלא מבועת מהיהדות, מזהה בקלות.

וכשמגדירים את "קו העוני" באופן גבוה משמעותית מהמקובל במערב, אין מה להתפלא שבישראל יש יותר עניים.
ציטוט
0 #55 דוד 2010-07-26 00:00
לליברטי (53)
זה מה שיש לך להציע, סקי בקולורדו?
ציטוט
0 #56 ליברטי 2010-07-26 00:00
מדנוור לאפרים (סיום)
סוף דבר: אתה נאחז באיזה אינטלקטואלית מדומה של הישראלים. בחייך! אתה יכול להשוות את זה בכלל לרמה של האנשים בניו-האבן? לאוניברסיטאות ב- Ivy-league ? ל- MIT? ל- CalTech? צא וראה, סלח לי, את הקופים שמקיפים אותך כאן בישראל מכל עבר - את הערסים, את האנשים חסרי הבגרות (כולל ח"כים), את חסר התבונה שממשיכים לאכול ולבחור את פרי הבאושים של הסוציאליזם, פעם אחר פעם - אלא אם כן אתה סגור באיזה מגדל שן אקדמי או שכונה אליטיסטית.

תראה את האלימות ברחוב, את היריקות בכבישים, את ההתבהמות בטלוויזיה - והעיקר - העיקר: החינוך בישראל, הנמוך וה"גבוה", so called. בילד אמריקאי מוכשר מושקעים אינסוף משאבים, והוא מטופח כמו צמח נדיר. בישראל, מטרת בתי הספר היא לספק פרנסה חסינת-פיטורים למלחכי פנכה של רן ארז, ולרכז את הילדים בכיתות צפופות על מנת שלא יפריע להוריהם להשתעבד בשביל הברון במהלך היום. מי שמצליח, לא בזכות המערכת, אלא אף-על-פי, להגיע לטכניון או לאחת המחלקות הבודדות ביתר האוניברסיטאות - קם על הרגליים ומתעופף מפה מהר מאוד.

אפרים, התגובות שלך בדרך-כלל מאתגרות ומעניינות. מאכזב מאוד להיווכח שגם אתה לפעמים לא נותן לעובדות לבלבל אותך וממשיך להיאחז בקש ה"ג'ניוס היהודי" - שבישראל, במצב החינוך הנוכחי, אין לו שום - אבל שום - אחיזה במציאות.

לבסוף, הרשה לי לשאול אותך את השאלה הבוטה של האמריקאים: "אם אתה כזה חכם, למה אתה כזה עני?"

אם עם ישראל הוא כזה חכם, למה הוא משלים כבר 62 שנה עם סוציאליסטים אשר רודים בו וסוחטים אותו כמו לימון? אולי הוא לא כזה חכם, אחרי הכל?

אני יודע מה התשובה שלך תהיה: תן לנו זמן, אנחנו רק בתחילת הדרך. בסדר, שמעתי. קח ת'זמן, כמה שאתה רוצה. לא יודע מה איתך, אבל אני חי רק פעם אחת, ולי אין זמן לחכות לשחר של יום חדש.

בינתיים, דאג נא שהמקלט יהיה נקי (ראיתי שם איזה סמרטוט בפינה - למה לא זרקת?) - אחרת לא תקבל ערבויות ולא תאכל צהרים.
ציטוט
0 #57 ליברטי 2010-07-26 00:00
מדנוור לאפרים (4)
ותסלח לי, מה זה הזלזול הזה בג'ורג' בוש? נראה לי ש"בלעת" את הפרופגנדה השמאלנית של ה- MSM האמריקאי, מה שנקרא, hook, line, and sinker. (ראית אגב, את התפוצצות פרשת ה- journ0list לאחרונה? אולי זה יסביר לך למה כל כלי התקשרות טיפטפו, באוניסון מרשים, את הסיסמאות שאתה משדר כרגע).

בוש לא היה נשיא מושלם, אבל הוא היה נשיא רפובליקני שלא ניסה לשנות את ארה"ב באופן רדיקלי כמו שמנסה לעשות אובמה. מעניין מאוד שאתה, בתור ציוני הוגן, לא מוכן לנשק את ידו על זה שהוא - הוא והעם האמריקאי, על בניו הטובים ביותר שהקריבו את חייהם - חיסלו את אחד האויבים המרים ביותר של ישראל, סאדאם חוסיין - אויב לא רק איים, אלא גם שלח טילים לרמת גן. לא יפה להיות עד כדי כך כפוי טובה. לפחות תגיד תודה, באמת, ואל תזלזל.

נכון, בוש טעה עם כספי ה- tarp (שאובמה קפץ עליו והגדיל עשרות מונים, כמוצא שלל רב), אבל גם הוריד מיסים. ותאמין לי, בתור אחד שרואה מקרוב איך המערכת המשפטית בארץ מתפקדת - אתה היית רוצה שלנאשמים בישראל יהיו זכויות כמו שיש להם בארה"ב גם אחרי ה- patriot act. פה בית משפט ("שופט מקצועי") יכול לדחוף אדם לכלא ללא שום בקרה ציבורית כמעט, המשטרה מפרה את פרטיות האזרחים על ימין ועל שמאל (ע"ע האזנות הסתר של רמון), מתקבל החוק הביומטרי הדרקוני ביותר בעולם, והפרקליטות משנה את כללי המשחק כדי שיהיה לה נוח כל יום - ואתה בכלל לא שומע על זה, כי זה לא מזיז לעדר הבהמות.

בארה"ב יש ויכוח, יש דיון - ובעיקר, יש תוצאות: אחרי הפיגוע בתאומים, יש שקט. תזכור מה הלך פה בישראל בזמן שאריאל שרון היה צריך להיבחר שוב (אני עד היום משוכנע כי הוא לא יצא מגדרו על מנת לעצור את הפיגועים, כדי לרכב על גל ה- emergency שהדבר יצר), שלא לדבר על זה שגם היום "הצבא הטוב בעולם" הוא עד כדי כך רשלן שהוא מצליח לאבד טנקיסט חי לידי כנופיה עוינת, שמחזיקה עם שלם כבני ערובה ודורשת תמורה בלתי-פרופורציונית לשחרורו.
ציטוט
0 #58 ליברטי 2010-07-26 00:00
מדנוור לאפרים (3)
זה מתקשר היטב עם הנקודה הבאה שלי: האשליה העצמית הזו, שבה טובים כל כך האנשים התמימים (הם גם הראשונים למות בכל מלחמה), נלחמת במציאות הקשה (מציאות, שבה חייך עוברים כדי להזין בדמך ובדם ילדיך הידרה נצלנית עם אין-ספור ראשים רעבים: דתיים, פקידי בנק ישראל, אנשי קבע, טייקונים ומשרתיהם), ומחפשת לעצמה בקדחתנות תימוכין מן היקב ומן הגורן.

אחד מהעוגנים הפסיכולוגיים האלה הוא אשליית ה"יתרון האיכות". אז אנא, דייק: לא "ליהודים יש יתרון איכותי" אלא "ליהודים _בחו"ל_ יש יתרון איכותי".

כמה מתוך חתני פרס נובל היהודים הם ישראליים (ואל תספור, בבקשה, את חתני פרס נובל לשלום)? ולמה להרחיק לכת לפרס נובל - בוא נראה מאיפה הם צומחים (או שלא): תשווה את ההישגים של תלמידי ה"עם הנבחר" במתמטיקה, פיזיקה ושאר המקצועות - להישגיהם של ילדי הודו או ארה"ב - או, עדיף, ילדים יהודיים בארה"ב?

אתה "מאשים" אותי בטיעונים גורפים - אבל תראה את שיפוטיותך כלפי האמריקאים: _כל_ האמריקאים מטומטמים? נו באמת.. זו הסיבה שהם הנחיתו אדם בירח, ניצחו את המלחמה הקרה, המציאו את האינטרנט, והצמיחו את "גוגל" ואת "מייקרוסופט" על אדמתם? זו הסיבה שמרבית התרופות והפיתוחים הרפואיים נעשים אצלם? זו הסיבה שברשימת האוניברסיטאות המובילות בעולם, הרוב המוחץ הוא של האמריקאיים (ואני ממש לא רוצה להתחיל את הנושא של האקדמיה המושחתת והמאובנת בארץ)?

לא פלא שאתה צומח ב- 50 אחוז כשאתה צומח מ- 1 ל- 2. דווקא פה באתר זה ראיתי מטאפורה יפה לזה: אתה כבול בשרשראות ברגליים, אבל צוהל: תראו, אני יכול עוד ללכת!

אחרי שתי פצצות אטום, יפן בנתה אימפריה כלכלית. גרמניה המערבית שהפכה לאדמה חרוכה (ע"ע דרזדן), ואיבדה נתח ענק משטחה - אולי המובילה בעולם בתעשייה הכבדה. למה? בזכות מדיניות נכונה של הממשלות שם (בייחוד שר האוצר הגרמני בשנות ה- 50, שפתח את הכלכלה ובבבת אחת נעלם את השוק השחור ששגשג עד אז). הג'ניוס היהודי באותו הזמן הצליח רק לבנות מדינה מעוותת (למעשה, שטייטל יהודי מבוסס על פרוטקציה, קשרים ושנור בגודל של פילדלפיה), שכל מה שיש בה, בגדול, הוא בולשביזם (כנגדרתך) עם שומה משגשגת של היי-טק על פרצופה הדתי.
ציטוט
0 #59 ליברטי 2010-07-26 00:00
מדנוור לאפרים (2)
אכן, חלק מן האוכלוסייה בארה"ב הוא דתי מאוד - אבל הוא, בניגוד לרב עובדיה, לא מכתיב ליתר המדינה מתי לטוס ואיזה טורבינות להעביר או לא להעביר בשבת. זו בדיוק הפואנטה: אמריקאים (כבר לפני יותר מ- 200 שנה) הגיעו למה שאנחנו עוד לא הפנמנו: צריך להפריד את הדת מן המדינה, אם אתה רוצה שאמונות מצוצות מן האצבע מתקופת האבן לא יפריעו להתפתחות ולשגשוג.

מה שאני טוען בשרשור הזה הוא הדבר הפשוט הבא: כיוון שהגדרת הישראליות מבוססת על הגדרת היהדות, וכיוון שהגדרה זו (של היהדות) קשורה, לעת עתה, בחבל הטבור לאמונה דתית שהיא בלתי-חדירה לטיעונים ולראיות רציונאליות - נגזר גורלה של מדינת ישראל לפגר מאחור - כל עוד לא תשכיל להפריד בין הדת למדינה.

וזה לא נראה לי שיקרה. לכן, היהודים שחיים בישראל ימשיכו להשלים עם העוני ועם ה- backwardness שלהם עוד דורי דורות קדימה - בגלל הדיסוננס הקוגניטיבי שלהם עצמם, כולל ה"נאורים" שבהם.

אין סתירה בין מה שאני אומר לבין הקמת מדינת ישראל. מדינת ישראל הוקמה, וטוב שכך. היא באמת משמשת שטח נוח לריכוז החלק העני והמפגר של העם היהודי, בתקווה שמתבשל ממנו משהו יותר טוב, והשכבה הטובה יותר שהיא מצליחה לייצר, מסתפחת מהר מאוד לאחיהם המובילים בארה"ב. ללא תמיכת ארה"ב (שלא לדבר על הרכבת האווירית של ניקסון שבלעדיה לא היינו מתפלספים כאן), ויהדותה החזקה מאוד בתוך הממשל, ישראל גם לא הייתה קמה - או ממשיכה להתקיים. אם אתה מוכן להעביר את חייך בלטאטא את המקלט - בבקשה. אני רוצה לחיות. וכן, אני מוכן לשלם מדי פעם גם דמי ועד בית - רק לא לראות אותך נלחם בחרקים.

ציונות (או פטריוטיות, בלע"ז - והשווה את הציטוט לעיל מסמואל ג'ונסון) היא סוג של אידיאולוגיה, בדיוק כמו דת. וכמו דת, מטרתה היא לסמא את עיניי המאמין ולגרום לו לעשות דברים שמנוגדים לטובתו האישית - בדרך כלל, למען טובתו של היושב על צווארו, המצביע באצבע נחושה לעבר האופק, לכיוון הנכון שאליו יש לצעוד. הציונות, בדיוק כמו הקומוניזם, היא הרציונאליזציה שמאפשרת לעם היושב בציון להשלים עם העוני, הזיהום והפיגור הכלכלי כאן ועכשיו. זה מנגנון הגנה פסיכולוגי "נכון, עכשיו קשה, אבל אנחנו בונים מולדת לעם היהודי". סלח לי מאוד, זה בולשיט. אפשר לבנות מולדת, אבל לא חייב להיות קשה. ראיתי כבר את הסרט הזה, וראיתי איך הוא נגמר.
ציטוט
0 #60 ליברטי 2010-07-26 00:00
מדנוור לאפרים (1)
לא יודע איך אתה מגדיר "לאום", אבל האמריקאים הם ערב-רב של מהגרים מכל העולם, שמה שמאחד אותם הוא לא מוצא אתני או דתי משותף (כמו היהודים), אלא קבלה של מספר עקרונות יסוד בסיסיים: הפרדת הדת מן המדינה, האמונה שכל בני האדם נולדו שווים (חוץ מהיהודים שהם "העם הנבחר".. רגע, זה לא כתוב בחוקה, סליחה), והחופש לרדוף אחרי האושר.

זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה הוקמה מדינה משגשגת ואיתנה על בסיס אחדות _תרבותית_ של אמונה בערכים משותפים, ולא על סמך טוהר הדם או אתנוס זה או אחר. ארה"ב מסמנת את השלב הבא בהתפתחות הציוויליזציה האנושית, שלא נאחזת בציפורניים מדממות בהבדלה מדומה ומלאכותית בין בני האדם, תחת הכיסוי של "עם", "לאום" או "דת", שכל מטרתו האמיתית היא לשמור על מעמדה של האליטה שעומדת בראש אותה קבוצה ומוצצת את מיציה.

אני מודע _היטב_ למגרעותיה (אחת הטעויות הקשות ביותר של ארה"ב היא המשך פימפום הכסף במשטרים הטוטליטריים מסביבנו, וגם בישראל - המרגיל לפאסיביות ומסכל השיפור העצמי) - אבל אני חושב שזו המדינה החשובה ביותר בעולם - לא רק בהיבט השפעתה, אלא בעיקר, מבחינת מנהיגותה המוסרית (כן-כן), כמתווה את הדרך לחופש ולשגשוג ליתר העולם.

אמריקה רחוקה מאידיאל, אבל היא מודל קיים ומוחשי למבנה חברה משגשגת, עובד מצליח ובעל בסיס רעיוני קוהרנטי, נגיש וברור. תהרוג אותי, למשל, אבל אני לא מבין למה אנחנו, כמו יתר המדינות המפגרות המתבוססות ב"ייחודן" המתפורר - צריכים להמציא את הגלגל מחדש כל פעם: למה אין לנו משפט מושבעים, למה אין שני בתים בפרלמנט, למה אין בחירות לפי אזורים שמבטיחות קשר ישיר בין נציג לבוחרים, למה אין impeachment, למה אין recall elections ועוד אלפי איזונים ובלמים שמאפשרים לארה"ב לשגשג - ולנו להמשיך ולהתפלש בבוץ.

המפלגות החרדיות (ש"ס ויהדות התורה) מיוצגות בכנסת בשיעור גבוה יותר משיעורן באוכלוסיה, אבל אני דיבתי על כלל _הדתיים_ במדינה. אם תוסיף את יתר חובשי הכיפות ושומרי המסורת (באיחוד הלאומי, בין הגמדים של ליברמן, בליכוד ואפילו בעבודה ובקדימה) תגלה שלדתיים יש גוש מוצק בכנסת, שחוסם כל קריאת תגר על ה"סטטוס קוו" שגורם (בין שלל התחלואים) לריקבון המדינה.
ציטוט
0 #61 נתן - לליברטי 2010-07-30 00:00
היהדות היא לא דת (2)
אגב, לא רק שהאמריקאים הם לאום, מדובר על אומה של לאומנים קיצוניים אחד אחד. להיות "אמריקאי" זה בכלל לא אוניברסלי כפי שמנסים לצייר את זה. יש מאפיינים, תרבות ופילוסופיה שמגדירים את העם האמריקאי. פשוט ההתקבלות היא יותר ליברלית (אבל גם לה יש מגבלות רבים).

בקיצור, ליהדות אין קשר לפיגור של מדינת ישראל. הפיגור נובע מדיכוי החירות בלבד. דת או יהדות לא אלה שיהרסו התקדמות כלכלית (מה הקשר בכלל?). עובדה שדתיים לאומיים לדוגמה עובדים, עושים צבא, ולומדים תורה בין היתר - ציבור יצרני. כפי שאמרתי, הבעיה החרדית נובעת מהגישה הסוציאליסטית של המדינה. כל ההערות שלך בנוגע ל"דת מפגרת" וכו' ממש לא קשורות למצבה של ישראל. הרי גם אם אמונותיו של אדם מסוים נראות לך מטומטמות זה לא אומר שהוא לא יכול להמציא את התוכנה הבאה שתביא מיליונים לחברה שלו. כל מה שצריך זה שיהיה לו חופש מסביב כדי שלא יצטרך להתעסק בבירוקרטיה של הפוליטיקאים.

לסיום, כדאי לבחון את היהדות בצורה מנותקת מכפי שהיא מוצגת כיום ע"י רבנים כאלה ואחרים. הכי טוב זה אולי לבחון אותה בכוחות עצמך ולהסיק את המסקנות. כמו שהחוקה האמריקאית תהיה רלוונטית בעוד 1000 שנה, כך היהדות רלוונטית (עובדה שהיא קיימת ושימרה את העם היהודי) לאחר קרוב ל-4000 שנה.
ציטוט
0 #62 נתן 2010-07-30 00:00
יהדות היא לא דת (1)
אהלן ליברטי, מצטער שלא יכולתי לענות לפני.

תראה, ההערות שלך על היהדות מאוד בוטות ומזלזלות אבל בסה"כ אתה מעלה טיעונים מעניינים.

ניחוש גס שלי הוא שנולדת למשפחה שבה לא היה כבוד ליהדות ולא צמת ביום כיפור, לא קידשת בערב שבת וגם לא התרחקת מחמץ בפסח. כל זה בסדר גמור, אבל זה אומר שיש לך דעות קדומות על כל העניין הזה של יהדות, קרי, הזהות היהודית שלך לא ממש מוצקה.

כמובן, ברור לי שאתה יכול להגיד אותו דבר לגבי רק הפוך. אבל זה חשוב להבין מהיכן הדעות שלנו צומחות, כי אם תבין שלמעשה את היהדות אתה לא מכיר, אולי יתחשק לך לחקור את העניין קצת יותר לעומק.

הבעיה מספר אחד שלי עם ההערות שלך היא שאתה מושפע 100% מתרבות המערב. הסיסמאות שלך כנגד היהדות הן בעצם סיסמאות נגד הנצרות. האמירות שלך נגד "הדת" קשורות אך ורק לעולם הנוצרי המערבי. אם אתה יודע שבעבר האב היה זה שהגדיר את הילד היהודי, אז כדאי שתדע שהמילה "דת" היא מילה ייחודית להיסטוריה המערבית הנוצרית בגלל ההתפתחויות ההיסטוריות של התקדמות הנצרות לצד האימפריה הרומית והממלכות האירופאיות.

היהדות מעולם לא היתה דת, וכנ"ל אגב האיסלאם. דת זה כאשר אתה מפריד בין חיי המציאות של הפוליטיקה, כלכלה, מלחמה וכו' לבין העולם הפרטי שלך של האמונות והרעיונות.

היהדות מעולם לא היתה מופרדת מהפוליטיקה כמו הנצרות אז להגיד שהיהדות זה דת זה בורות של ה"דתיים" וגם של חילוניים שחיים לפי הפילוסופיה המערבית וחושבים שפילוסופיה זו היא מרכז העולם.

ולידיעתך, בארה"ב אין הפרדה של דת ממדינה אלא הפרדה של כנסייה ממדינה בגלל הרדיפות של הקתולים את הפרוטסטנטים. ככלל, הדת הנוצרית ממש לא מופרדת מהפוליטיקה האמריקאית אלא משפיעה ומזינה אותה. לא יעלה כלל על הדעת שנשיא אמריקאי ייבחר מבלי שיאמין באלוהים. בישראל אני חושב שלא היה ראש ממשלה אחד שהאמין בקיומו של האל. אז בוא נשים דברים בפרופורציות.
ציטוט
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן