ראשון, 10 ספטמבר 2017 04:49

לסופות ההוריקן בארצות הברית אין קשר ל"התחממות"

סופות תמיד היו. אין מגמת התחזקות, להיפך – יש מגמת ירידה קלה ב-100 השנים האחרונות. גם לפני כ-80 שנה, לפני ה"התחממות", יוסטון הייתה מוצפת מים... 

סופת הארווי הנוראית הכתה בטקסס וגרמה נזקי שיא שמוערכים ב- 190 מיליארד דולר, שהם כ 1% מהתוצר האמריקאי. נזק באמת עצום וכנראה חסר תקדים ("חסר תקדים" משתי סיבות: גידול האוכלוסייה והאינפלציה של הדולר...).

מאחר ונושא "שינויי האקלים" (האקלים תמיד משתנה...) נמצא בפי כל, קופצים רבים ומקשרים בין הדברים ומטיפים לנו מוסר: "ראיתם? טראמפ מכחיש את האקלים ופורש מהסכם פאריס, וראו איזה עונש נוראי נפל על ראשו. איך אפשר להמשיך ולהתעלם משינויי האקלים? חייבים מיד להתקין עוד לוחות שמש ותחנות רוח". זה מה שנקרא: רוקדים על האסונות, ומנצלים אותם לתעמולה אידאולוגית.

האמת היא שאין שום קשר בין סופת הארווי וההתחממות הגלובאלית. סופות תמיד היו, ואין שום מגמה של התחזקות או התרבות הסופות. ההיפך. כשבוחנים את כמות הסופות שהיכו בחופי ארה"ב מבחינים במגמת ירידה קלה ב- 100 השנים האחרונות.

2407 1

צריך לציין שהייתה הפוגה יוצאת דופן של 12 שנים בהן לא היכה הוריקן חזק את חופי ארה"ב, הפוגה שהסתיימה עם הארווי.

החזאי הוותיק דייויד דילי פרסם כבר בפברואר השנה אזהרה על עונת סופות חזקה, השנה, בחופי ארה"ב. לדבריו הסופות הן מחזוריות, והוא זיהה את התנאים המטאורולוגיים הנובעים ממצב מחזורי האוקיינוס (אל-ניניו באוקיינוס השקט, והמחזור האטלנטי) – שנמצאים במצב שמוביל לסופות.

דלי אמר: Global warming has no influence – we have had major impact hurricanes in the past when it was cooler – it is all cyclical.

ההתחממות הגלובאלית לא השפיעה, היו הוריקאנים חזקים בעבר, כאשר היה קריר יותר, הכול מחזורי.

באותו מקום, ביוסטון, הייתה סופה גדולה ושיטפון עוד יותר גבוה בשנת 1935, לפני ה"התחממות הגלובאלית".

2407 2

יוסטון יושבת במישור מאד שטוח. במרחק יותר מ- 200 ק"מ מהים. גובה הקרקע ביוסטון הוא רק כ- 60 מ'. כל השטח של מזרח טקסס היה ביצה לפני ההתיישבות האנושית. הביצה נוצרה משיטפונות רבים במשך אלפי שנים, ומניקוז טבעי חלש, בגלל הקרקע הנמוכה. ב-100 השנים האחרונות צמחה ההתיישבות האנושית בקצב גדול, נבנו ערים ומפעלים וכבישים בביצה. ההתיישבות המוגברת הביאה מיליוני בני אדם לאזור מועד לסופות ולהצפות, וכך נגרם האסון הנוכחי. היות האזור מועד לשיטפונות היה ידוע תמיד, ובכל זאת לא נבנתה מערכת ניקוז מתאימה, שדורשת השקעות גדולות.

העיתונאים החממיסטים (כלומר כולם) בטוחים (על בסיס האידאולוגיה) שהארווי נגרם על ידי ההתחממות הגלובאלית. הם, כמובן, מיד מראיינים מדען חממיסט או שניים שיחזק את אמונתם הקודמת. המדענים, בדרך כלל, זהירים וחלקלקים יותר ואומרים "אנו לא יכולים לקשר ישירות את סופת הארווי להתחממות הגלובאלית", אבל... אבל... אבל... אבל זה כן קשור כי "מים יותר חמים גורמים לסופות יותר חזקות". כך למשל, אומר ד"ר מייקל מאן שהתחממות המים במפרץ מקסיקו אולי תרמה לחיזוק הסופה ב- 3%. בסדר... נניח שניחוש זה סביר, אז ההתחממות הגלובאלית הנוראית אחראית ל- 3% מהנזקים... והטבע ל- 97%... אבל אילו סתם ספקולציות. העובדות הן מה שרואים בגרף למעלה: מגמת קיטון במספר הסופות החזקות שפגעו בחופי ארה"ב, במאה השנים האחרונות, למרות ההתחממות הקלה שהייתה. (ועוד לא ברור בכלל שההתחממות נגרמה כולה או רובה על ידי בני האדם).

בכל מקרה: השקעות של מאות מיליארדי דולרים בתחנות רוח ולוחות שמש לא ימנעו סופות ושיטפונות שתמיד היו, ולצערנו תמיד יהיו. מה שיכול להועיל ליוסטון היא השקעה (די גדולה) בשיפור מערכות התשתית והניקוז.

יעקב

הירשמו כאן לקבלת התראה על כתבה חדשה באתר

 


עודכן לאחרונה ב רביעי, 20 דצמבר 2017 07:02
תגובות  
+1 #1 כסףשחרורון 2017-09-10 05:56
שהקרירה שלך תלוייה בכסף שמגיע מהממשלה, ושכסף ממשלתי מגיע אליך רק אם יש התחממות קטסטרופאלית אתה תגיד שכל תופעת טבע מהוריקן למשה דץ היא בגלל התחממות

הם סרטון שמסכם את זה טוב ממני בהרבה: https://www.youtube.com/watch?v=6n6afpnIS4g
ציטוט
0 #2 כדאי לבדוק על מה בנויה דימונה ומה יקרה לה בשיטפון נדיר אך אפשרי בשנה גשומה במיוחד, נדירה אך אפשרית.א-צ-ש 2017-09-10 10:59
כדאי לבדוק על מה בנויה דימונה ומה יקרה לה בשיטפון נדיר אך אפשרי בשנה גשומה במיוחד, נדירה אך אפשרית.
ציטוט
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן