שבת, 07 אוגוסט 2010 15:39

שמועות מוושינגטון: אובמה מתכנן את "הפתעת אוגוסט"

השמועה גורסת כי אובמה יורה לבנקים הממשלתיים למשכנתאות פאני מיי ופרדי מק למחוק חלק מהחוב של מיליוני אמריקאים שהמשכנתא שלהם גבוהה ממחיר השוק הנוכחי של ביתם. פצצה פוליטית 100 יום לפני הבחירות לקונגרס.

אתר סוכנות הידיעות רויטרס מביא כתבה שמוגדרת כ"שמועות מוצקות" על צעד מפתיע שמתכנן הנשיא אובמה בשבועות הקרובים – תוכנית "חילוץ" אימתנית (gigantic bailout). הכתב שמביא את הידיעה, ג'יימס פטוקוקיס, ידוע כבעל קשרים אמינים בוושינגטון. 

השמועות גורסות כי ממשל אובמה יוציא הוראה נשיאותית לבנקים הממשלתיים למשכנתאות פאני מיי ופרדי מק פשוט למחוק חלק מהחוב של מיליוני אמריקאים שהמשכנתא שלהם גבוהה ממחיר השוק הנוכחי של ביתם. מדובר בערך ב- 15 מיליון בתי אב (חמישית מהמשכנתאות באמריקה) שכבר נמצאות "מתחת למים". הערך המצרפי של המחיקה המתוכננת עומד על כ- 800 מיליארד דולר. נזכור כי בתחילת 2009 כבר "חולצו" צמד הבנקים בהשקעה פדראלית של 400 מיליארד דולר. חילוץ רודף חילוץ – תסריט קלאסי של פשיטת רגל. הזרמת כסף ממשלתי ישירה נוספת לשני הבנקים בלתי אפשרית בגלל התנגדות נרחבת בקונגרס (גם מצד נציגים דמוקרטים). לעומת זאת, לנשיא אין צורך לקבל את אישור הקונגרס כדי להורות לבנקים הממשלתיים ( GSE – Government-Sponsored-Enterprises) על שינוי ב"מדיניות ההלוואות". 

הכתב רואה את הצעד כפצצת הלם פוליטית 100יום לפני הבחירות לקונגרס. הסקרים מראים על אובדן כוח מאסיבי שצפוי למפלגה הדמוקרטית, אם לא הפסד היסטורי בהיקפו. הדמוקרטים בסכנה לאיבוד הרוב בשני בתי הקונגרס. "פצצת המשכנתאות" אמורה להיות אחד מהמנופים ההולכים ופוחתים במאמציו של אובמה להצלת ממשלו. החישובים הפוליטיים מראים כי מספר האמריקאים שיהיו מרוצים מחגיגת המתנות של הממשל עולה על מספר המתנגדים. אילו אובמה יכול היה להעביר בקונגרס תוכנית חילוץ 2.0 (3.0? 4.0?) לא היה צורך בצעד קיצוני זה. 

כתבנו מספר פעמים על הפגם החוקתי בדמוקרטיות המערביות שמאפשר, בקלות יחסית, לממשלות לחלק הטבות להמונים כדי להבטיח את המשך הקדנציה הפוליטית. המהלך מדגים את הסיבה העיקרית לשקיעתו האיטית, והמואצת לאחרונה, של המערב. זו גם הסיבה ל"שגשוגה" של מדינת הרווחה ולהר החובות המצטבר. 

לפי פטוקוקיס, כבר ב-3 לאוגוסט החל בית ההשקעות מורגן-סטנלי להפעיל לחץ על הקונגרס לקידום תוכנית הקלות לחייבי משכנתאות, לפיה הסנט יורה לפאני ופראדי "להקל" על מיליוני אמריקאים "למחזר" משכנתאות בעייתיות. מורגן-סטנלי לא משקיעים סתם מאמצים בהרחבה נוספת של עירוי לעורקי המשק האמריקאי – כנראה שפירותיו העקיפים של הצעד חיוניים לדוחות הכספיים שלהם. 

שני הבנקים ימחקו חובות וירשמו הפסדים. מה יעשה הקונגרס? יאפשר להם לקרוס? כנראה שלא. תוכנית חילוץ 2.0 לפראדי ופאני בדרך. ייתכן שהתוכנית למחיקת המשכנתאות תיגנז. אובמה מסתכן בקמפיין ציבורי כבד נגדו. 35% מאזרחי ארצות הברית גרים בשכירות – הם שיסבסדו את רוכשי הדירות שבצרות יחד עם עשרות מיליוני אמריקאים אחראים שלא לקחו הלוואות מעבר ליכולתם. וכיצד יגיבו מיליוני האזרחים שמתקשים לפרוע את החובות לחברות כרטיסי האשראי? אחרים מתקשים לפרוע הלוואות שנלקחו למטרות צריכה ורכישת רכב. גם מגזרים אלה יתמרמרו ובצדק – למה עוזרים רק לרוכשי הדירות? 

האזרח האמריקאי עלול להבין את משמעות עליית המדרגה בנטל חובות הממשל – שעבוד העתיד האמריקאי. ספק אם הממשל ירוויח מהתרגיל – ייתכן שההשלכות יהיו כבר בהווה. 

מוטי היינריך

עודכן לאחרונה ב שלישי, 19 דצמבר 2017 05:50
הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן