שבת, 22 אוגוסט 2009 15:42

"היעדים" של ראשי הכלכלה האמריקאית

שניהם מצהירים על הצורך ב"צמצום הגירעון" ובאותה עת מפעילים את מכבש הדפוס ושופכים דולרים לכלכלה. המחויבויות שממשלת ארה"ב כבר לקחה על עצמה יבטיחו גרעון אסטרונומי במשך לפחות 10 שנים!

בן ברננקי, נגיד הבנק המרכזי בארה"ב, אמר בעדות בקונגרס, שארה"ב צריכה לדאוג לאיזון תקציבה, והקטנת הגירעונות.

“Unless we demonstrate a strong commitment to fiscal sustainability in the longer term, we will have neither financial stability nor healthy economic growth,” he said.

"אם לא נוכיח מחויבות רצינית למדיניות פיסקאלית ברת קיימא (קרי הקטנת הגירעונות) לא תהיה לנו יציבות פיננסית וצמיחה כלכלית בריאה". 

בוקר טוב אליהו! (או בן). טוב שנזכרת להגיד את זה אחרי שהשנה בזבזה ממשלת ארה"ב כסף כמו מלח שיכור, וגרעונה מגיע ל 12% מהתל"ג, (45% מהתקציב). המחויבויות שממשלת ארה"ב כבר לקחה על עצמה יבטיחו גרעון אסטרונומי במשך לפחות 10 שנים

אז ברננקי, יוזם את "הצלת" הבנקים, מתחיל להטיף לאחריות פיסקאלית... הוא צודק, אבל זה נשמע קצת מצחיק לאמור זאת אחרי שבשנה האחרונה הוא היה שותף לחוסר אחריות פיסקאלית חסרת תקדים בהיסטוריה. אני מתחיל להרגיש שברננקי, שהקדנציה שלו מתקרבת לסיום (בעוד שנה או שנתיים?) צריך לשקול חזרה לאוניברסיטה שלו (פרינסטון), שם אפשר לדבר כמה שרוצים, ולאו דווקא בהגיון. בינתיים הוא משתלב לא רע באווירה של דיבורים חסרי שחר, מנותקים מהמציאות ששולטת בוואשינגטון. 

היום זה הפך ל IN – אם יש משהו שאתה רוצה אבל לא מסוגל להשיג, אתה מכריז עליו כ"יעד". למשל: אם אתה רוצה להפסיק לעשן אבל אתה עדיין מעשן שתי קופסאות ליום – אתה מכריז על יעד של הפסקת עישון עד שנת 2020, אתה מראה בכך את החוסן המוסרי שלך ואת השתייכותך לחוג האנשים היפים והטובים, בניגוד לחלאות האדם שממשיכים לעשן ואין להם בכלל יעדים ראויים. כך עם הרבה "יעדים" – כמו היעד להציל את ים המלח, או היעד לשחרר את גלעד שליט (לא ברור אם עד 2020). בתחום הביטחוני יש הרבה יעדים – כמו היעד של פירוק הנשק של חיזבאללה, או מניעת הברחות לעזה, או מניעת פצצת אטום מאירן. 

לאנשי היעדים הצטרף טימותי גייטנר, שר האוצר של ארה"ב אשר הכריז על "יעד" של גרעון תקציבי של לא יותר מ 3% מהתל"ג, זאת מיד אחרי שייצר את גירעון הענק במסע בזבוזים חסר תקדים בהיסטוריה האנושית שנקרא "תכנית תמרוצים", ושיגרום לגירעונות המשך של מעל 10% לפחות ב- 10 השנים הקרובות. 

אז, תדעו לכם, ארה"ב לא סתם מדינה וחסרת אחריות ופופוליסטית כמו ארגנטינה. מבחינת הדפסת כסף הם נוהגים אותו דבר, אבל לארה"ב יש יעדים, וזה עושה את כל ההבדל. כמובן, הקטע של ה"יעדים" לקוח מתחום האקלים, כשכל המדינות מתחרות ביניהן על הכרזת יעדים לצמצום פליטת דו-תחמוצת-הפחמן עד 2030 או עד 2050 או עד 2100. 

יעקב

עודכן לאחרונה ב שני, 04 דצמבר 2017 19:19
הוסף תגובה