חמישי, 23 אפריל 2009 15:43

שעת כדור הארץ: למה גם השנה לא כיביתי את האור?

התחממות כדוה''א היא האמונה התפלה התורנית. האם האדם שהתפתח בזכות ניצול מושכל של משאבי טבע צריך לוותר על רווחתו לטובת הצבים והחולדות הנדירות?

אני גר בתל אביב. שכני היקר פליקס טורח להזכיר לי, כמידי שנה, יומיים לפני ליל כיבוי האורות ההפגנתי ''לא לשכוח לכבות אורות בשעה 8 בערב''. בשעה היעודה, הדלקתי את כל האורות בבית בהפגנתיות [שלא כמנהגי החסכני]. אזכה ביושר לתואר ''אנטי חברתי''. 

התנועה להפחדת הציבור 

כאשר אני נובר בזיכרוני העמוס, עשרות שנים אחורה, נזכרתי שמאז ומתמיד הייתה קיימת ''התנועה להפחדת הציבור''. כבר כילד קראתי שהניצול המואץ של משאבי החקלאות המוגבלים יביא רעב על כל העולם ''כמו בסין''. אז, עדיין לא הבנתי שהרעב בסין היה תוצאה ישירה של ''הקומוניזם המתקדם'' של מאו. המחנכת, בבית הספר, שוחחה איתנו על ''התפוצצות אוכלוסין'' שצפויה בעולם. קיבלנו דפי קריאה עם ציטוטים ''מדעיים''. נחרדתי. בתחילת שנות השבעים קשה היה להירדם מרוב דאגה כי ''מדענים'' מכובדים הודיעו שזיהום האוויר עומד או-טו-טו בימינו, להסתיר את עין השמש ולהביא עלינו עידן קרח חדש. נשיא ארצות הברית [ג'ימי קרטר כמדומני] אפילו קיבל דו''ח רשמי על עידן הקרח הצפוי. בשנת 1973 שכנעו אותי עשרות מאמרים מלומדים כי תוך 20 שנה יאזל לחלוטין הנפט בעולם [כלומר, בערך באמצע שנות ה-90]. במו עיני קראתי את ה''הוכחות''. חלפו 20 ומשהו שנים ובשנת 1999 שברתי את הראש איך להתכונן לבאג 2000. בשעה היעודה הבטתי לשמים וחיכיתי לראות מטוסים מתרסקים, שריפות, ועשן מיתמר מעל מחשבים. בטרם הספקתי להתאושש התחיל כדור הארץ להתחמם. 

התחממות כדור הארץ היא האמונה התפלה התורנית 

הירוקים האדוקים והמוני המאמינים ישבו ביום חמישי בחושך למשך 10 דקות להזדהות עם הדת הירוקה האופנתית. אני מנחש שבחלק מהמסעדות יגישו ארוחות לאור נר אבל לא ישכחו לחמם אותן במיקרוגל, לחם הבית יוגש ישירות מהתנור החשמלי, הקפה – ממכונת האספרסו וכולם יחזרו הביתה בג'יפ 4X4 שבעים לעייפה אך מרוצים. 

התחממות כדור הארץ היא האמונה התפלה התורנית. ההיסטריה האופנתית בשמה נערכים פסטיבלים בכל רחבי העולם, מארגנים כנסים ענקיים בנוכחות אלפי ''מומחים'' במלונות פאר בשוויץ ובבירות אחרות. מטוסי ענק מזהמים את האטמוספרה תוך הטסת ה''מומחים'' אל מסיבות הקוקטייל, רבות המשתתפים ושופעות פטפוטי הסרק, על חשבון משלמי המיסים. 

הדת הירוקה מתנגדת עקרונית כמעט לכל בניה חדשה, לתחנות כוח ולמפעלים חדשים, לכל סלילה של כביש או בניית חניון. אסור לבנות לגובה כי אור השמש מוסתר, אסור לבנות לרוחב כי גוזלים משאבי קרקע, אפילו הקמת תחנות כוח סולריות במדבר [שצורכות שטחים נרחבים] נתקלת בהתנגדות בגלל פגיעה ב''מדבר הפראי''. 

האויב לדעתם הוא האדם. לכן, עלינו לשבת בחושך בגלל שכיום אין תחליף כלכלי לתחנות כוח פחמיות או גרעיניות, העוני יתפשט בגלל ההתנגדות לקדמה, ותוחלת חיינו תתקצר כי עניים מתים מוקדם. האדם שהתפתח בזכות ניצול מושכל של משאבי טבע – צריך לוותר על רווחתו לטובת הצבים והחולדות הנדירות. 

האם יש התחממות? 

שאלה טובה. נראה שיש התחממות קלה ביותר, כל כך קלה שבקושי רב נקלטת במכשירי המדידה שלנו, ויש ויכוח אם בכלל. אך כדור הארץ התחמם והתקרר בשיעורים גבוהים בהרבה במשך 4 מיליארד השנים בהם קיימים יצורים חיים עליו, והיצורים המשיכו להתפתח ולשגשג. האקלים, כמו כל דבר, משתנה, אין בזה כל חידוש. זו תופעה טבעית, שאין לנו השפעה עליה. למזלנו, היציבות האקלימית היחסית שעליה מעידה ההיסטוריה [עליות וירידות של 5 - 10 מעלות שהתרחשו בעבר] נותנת תקווה גם לעתיד. 

הקרח נשבר במערב אנטארקטיקה אך לא מספרים לנו כי הוא נבנה מחדש במזרחה – תופעה מחזורית רגילה. אנטארקטיקה מתקררת, לפחות ב- 25 השנים האחרונות למרות עליה רצופה בריכוז של דו תחמוצת הפחמן. גם בין השנים 1940 ל- 1975 עלה ריכוז דו תחמוצת הפחמן בעקביות אך הטמפרטורות רשמו התקררות, כך גם הטמפרטורות בארצות הברית שבעשור האחרון [עד 2008] בכלל יורדות. 

מראים לנו התמוטטות קרחונים מפחידה בקיץ אבל לא מספרים שבחורף הקרחון שוב נבנה. מציגים נהרות של קרח זורמים לים ומתמוססים אך מסתירים את המידע על השלג שיורד בהרים ודוחף אל הים את נהר הקרח – תופעת טבע של אלפי שנים. הכותרות זועקות על חמישה קשישים שמתו בשרב בפריז אך מתעלמות מהאלפים שמתים בקור בחורף. לא מספרים לנו שרוב גזי החממה הם ממקורות טבעיים ומדענים רבים מטילים ספק גדול בהשפעת האדם על הטבע באמצעות אותו שבריר, קטן יחסית, של גזי חממה שהאנושות יוצרת. לא מספרים לנו שחלק ניכר מאותו שבריר של גזי החממה שהאדם יוצר נובע דווקא מחלקיקי פיח שנפלטים לאטמוספרה ממאות מיליוני תנורים פרימיטיביים ומדורות פתוחות בארצות עניות. 

מערכת האקלים היא מדע מאד מסובך – אנחנו בקושי מסוגלים לתת תחזית מזג אוויר לשבוע הבא. הבלתי ידוע רב על הידוע שניתן למדידה מדויקת, ובייחוד לפני עשרות שנים. מסע ההפחדה אינו מתבסס על אמת מדעית מדידה ומוכחת, אלא בעיקר על ''מודלים מתמטיים'' שטובים בדיוק כמו ''המודלים המתמטיים'' שמנבאים את התנהגות שוק המניות. הרבה הנחות והשערות ומעט עובדות מדידות. כך לדוגמה מסיקים שכדור הארץ התחמם במאה השנים האחרונות ב- 0.6 מעלה [הרבה פחות ממעלה אחת] – השגיאה הממוצעת של מכשירי המדידה לפני מאה שנים, לפני חמישים ואפילו כיום גדולה מ- 2 מעלות לכל כיוון, ועדיין לא דיברנו על הטעות שנובעת ממיקום אתרי המדידה. 

הנתונים העבר, מראים שהעלייה בריכוז מדו תחמוצת הפחמן התרחשה אחרי העלייה בטמפרטורה, והייתה כנראה תוצאה, ולא סיבה. מערכת האקלים תלויה הרבה יותר בפעילות השמש, הן דרך שינויים בעוצמת החום שהשמש מקרינה, והן דרך התופעה של הקרניים הקוסמיות והשפעתן על העננות שמחזירה קרניים מחממות אל החלל וכך תורמת להתקררות. האמונה שפעילות בני אדם מתחרה בשמש ובתהליכים קוסמיים היא אמונה בלבד. השערה לא מוכחת. 

פוליטיקה, אידיאולוגיה וכסף גדול 

הדיבורים על ''אנרגיה ירוקה ומתחדשת'' הם במקרה הטוב שאיפות רומנטיות. אין כיום, ולא בעתיד הקרוב, שום תחליף ממשי וכמותי לנפט, פחם, גז ואנרגיה גרעינית. ייתכן שיהיה בעתיד. כל התחליפים אינם כלכליים ותלויים בסבסוד כבד על ידי משלם המיסים. ככל שיגבר הסבסוד ותגבר הכפייה של מעבר ל''אנרגיה חלופית'' יקרה – תקטן רווחת האדם כי מישהו צריך לשלם את הבזבוז. יקטנו המשאבים העומדים לרשות חוקרים ותעשיינים אמיתיים כי משאבים שמוקצים על ידי פוליטיקאים לעולם יגיעו בעיקר אל המקושרים. כך יידחה היום בו יימצא תחליף אמיתי וכלכלי. 

החוגים ה''אינטלקטואלים'' בעולם הצליחו בהפיכת ''הירוק'' לדת רומנטית שנלחמת בכל סממן של קידמה וצמיחה כלכלית. כמעט כל צעד שנתמך על ידם משמעותו המעשית היא בלימת העלייה ברמת החיים והפצת העוני. פוליטיקאים שזיהו את המגמה הירוקה – מזרימים תקציבים גדלים והולכים ליזמים ולחוקרים שמצהירים נאמנות לדת הירוקה. הם חייבים להמשיך ולייצר תגליות מפחידות כדי להמשיך לזכות ב''תהילה ירוקה'' ולקבל את ''תקציבי המחקר''. מיליארדי הדולרים שמוזרמים מידי שנה על ידי פוליטיקאים יצרו שכבה חדשה של אינטרסנטים כלכליים שמתפרנסים מהעסק הירוק. חלקם ''תורם'' מהכסף שקיבל להגברת כוחה של הדת החדשה. 

חשיבות של תנועה ירוקה אמיתית 

האמת הפשוטה היא שאין דרך מעשית לצמצום משמעותי של פליטת דו תחמוצת הפחמן ושלא כל שינוי שנעשה בטבע על ידי האדם הוא בהכרח רע. צמיחה כלכלית שמחלצת מיליארדי אנשים מעוני, מחלות ורעב היא הישג ולא אסון. 

לתנועה הירוקה [עוד לפני שקראו לה ''ירוקה''] היו הישגים משמעותיים חיוביים בעבר – כגון שמירה על פרחי בר והפניית תשומת לב ציבורית לזיהום הסביבה ומקורות מים. ראוי שהירוקים בישראל יפסיקו לחקות את ''המערב הנאור'' וישימו את הדגש על מלחמה בבעיות האמיתיות בחיי היום-יום שלנו: נחל קישון מזוהם מפריע לנו יותר מהתיאוריה התלושה של ההתחממות, חוף ים מלא ביוב מטריד יותר מפליטת דו תחמוצת פחמן, והלכלוך בערים ובשמורות הטבע מציק אף יותר.

מוטי היינריך 

לינקים קשורים : 
סרט דוקומנטרי מערוץ יס-דוקו מתאר את הבלוף שהתחממות כדור הארץ היא מעשה ידי אדם 
הבלוג הירוק - מכניסים הגיון לסביבה

עודכן לאחרונה ב ראשון, 03 דצמבר 2017 06:22
הוסף תגובה